Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia

Staw łokciowy to niewielka część ciała człowieka, która może sprawiać wiele kłopotów. Ból pojawiający się w tym miejscu może utrudniać funkcjonowanie i znacznie wpływać na jakość życia. Powodem bólu mogą być m.in. urazy (złamania, zwichnięcia) i choroby (reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa lub tzw. „łokieć tenisisty”).

Warto pamiętać, że powtarzający się ból w stawie łokciowym wymaga konsultacji specjalistycznej. Jego przyczyną może być np. zanik chrząstki stawowej, a bez odpowiedniej reakcji zwyrodnienie nastąpi szybko, przez co osoba chora straci na zawsze ruchomość w stawie. Bez wcześniejszej ingerencji lekarza możliwe będzie tylko leczenie operacyjne i wstawienie sztucznego stawu, który umożliwi odzyskanie dawnej ruchomości stawu.

Staw łokciowy – budowa

Staw łokciowy to staw zawiasowy-obrotowy, który ma skomplikowaną budowę zapewniającą wykonywanie ruchów, takich jak zginanie i prostowanie. Wokół jednej torebki stawowej działają 3 połączenia stawowe: staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy i staw promieniowo-łokciowy bliższy. Na zewnątrz niej znajdują się więzadła, które chronią ją przed urazami. Wyróżnia się więzadła: poboczne boczne, poboczne przyśrodkowe i pierścieniowate. Torebka stawowa i więzadła są elementami stabilizującymi. Ponadto wspomaganiem tej funkcji zajmują się także mięśnie. Staw łokciowy jest nimi otoczony. Znajdziemy tam mięśnie zginające staw łokciowy, mięśnie prostujące staw łokciowy, mięśnie prostujące i zginające nadgarstek i palce oraz mięśnie wykonujące nawrócenie i odwrócenie dłoni. Największymi mięśniami tego stawu są mięśnie odpowiedzialne za zginanie łokcia (mięsień dwugłowy, ramienno-promieniowy i ramienny) oraz jego prostowanie (mięsień trójgłowy ramienia). Anatomia stawu łokciowego zapewnia mu dużą stabilność, jednak mimo tego jest to drugi najczęściej kontuzjowany staw w ciele człowieka.

Gdy staw łokciowy boli – urazy i inne przyczyny bólu

Ból stawu łokciowego występuje najczęściej w związku z przeciążeniem. Wykonywanie tych samych ruchów przez długi czas może spowodować nadwyrężenie. Dotyczy to szczególnie zawodu stolarza, stomatologa i masażysty. Może być związany także z nadwyrężeniem wynikającym ze zbyt dużej aktywności, takiej jak gra w tenisa, golfa czy squasha. Inną przyczyną bólu w stawie łokciowym jest jego promieniowanie z innych części ciała – barku lub kręgosłupa szyjnego. Źródłem dolegliwości może być także uraz. Często dochodzi do złamania wyrostka łokciowego, które jest wynikiem upadku i podparcia się na łokciu. Nie jest on otoczony mięśniami, dlatego łatwo można go uszkodzić. Oprócz bólu pojawią się wtedy obrzęk i ograniczenie ruchomości.

Dodatkowo staw łokciowy dotykają różnego rodzaju choroby. Zmiany zapalne powstają w wyniku choroby reumatycznej bądź zwyrodnieniowej. Dotyczy to głównie osób po 40 roku życia i starszych. Nierzadko dochodzi do zapalenia kaletki łokciowej, podczas którego pojawia się także obrzęk. Zapalenie może być wynikiem urazu lub przeciążenia. Ponadto ból łokcia może wystąpić w wyniku zapalenia ścięgien lub mięśni. Inną częstą chorobą jest tzw. „łokieć tenisisty”. Na skutek przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców powstają narośle kostne (entezofity), co objawia się silnym bólem. Inną chorobą wywołującą podobne dolegliwości jest „łokieć golfisty”, który z kolei pojawia się po przeciążeniu mięśni zginających nadgarstek i mięśnia nawrotnego obłego. Znaną przypadłością jest także zespół rowka nerwu łokciowego, w którym ból jest wynikiem uciskania nerwu łokciowego. Dyskomfort i ograniczenie ruchomości stawu mogą wystąpić na skutek zmian zwyrodnieniowych, które powoli wyniszczają chrząstkę stawową, prowadząc do wysuszenia stawu łokciowego.

Ćwiczenia na staw łokciowy i leczenie

Aby rozpocząć leczenie stawu łokciowego, należy najpierw udać się do specjalisty i znaleźć przyczynę bólu. Może on zlecić wykonanie diagnostyki, takiej jak: badanie USG, RTG i MRI – rezonans magnetyczny. Jeśli podejrzewa chorobę reumatyczną lub zapalenie innego typu, może zdecydować o konieczności przeprowadzenia testów laboratoryjnych. Dopiero rozpoznanie przyczyny umożliwi wdrożenie konkretnej terapii leczniczej. Należy podkreślić, że w przypadku urazów interwencja medyczna jest konieczna w trybie natychmiastowym. Najczęściej wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, po którym osoba poddana mu korzysta ze specjalistycznych przyrządów, takich jak orteza na staw łokciowy. Z kolei w przypadku nawracającego bólu na skutek przeciążeń specjalista zaleca stosowanie leków przeciwbólowych i odpoczynek. Skuteczne okazuje się również korzystanie z opaski na staw łokciowy.

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Mateusz Idzikowski "Praktyczna rehabilitacja "łokcia tenisisty" z wykorzystaniem radialnej fali uderzeniowej (RSWT)".

Data aktualizacji: 20.02.2018,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej