Stan zapalny kręgosłupa, czyli na czym polega zapalenie stawów kręgosłupa. Jak charakteryzuje się zesztywniające zapalenie kręgosłupa, a jak rozpoznać zapalenie kręgosłupa lędźwiowego?

Fot: kitzcorner / gettyimages.com

Zapalenie mięśni kręgosłupa oraz zapalenie nerwów kręgosłupa, składają się na ogólny stan zapalny kręgosłupa. Szczególnie niebezpieczny bywa stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego oraz zesztywniające zapalenie kręgosłupa szyjnego ze względu na złożoność funkcji, jakie pełnią w funkcjonowaniu organizmu.

Zapalenie kręgosłupa prowadzi do destrukcji kręgosłupa w każdym odcinku. Stan zapalny kręgosłupa. Stan zapalny kręgosłupa szyjnego wywiera wpływ na sąsiedni odcinek kręgosłupa oraz na funkcjonowanie obręczy barkowej. Stan zapalny kręgosłupa piersiowego promieniuje objawami do odcinka szyjnego i lędźwiowego. Kiedy rozwija się stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego, objawy widoczne są w kończynach dolnych, obręczy biodrowej i wyższych segmentach kręgosłupa.

Zapalenie kręgosłupa - objawy

Rozwinięty stan zapalny kręgosłupa może wywołać ogólne skutki dla organizmu, jak sepsa, neuroinfekcje, niedowłady i porażenia. Zapalenie kręgosłupa jest niebezpieczną i postępującą chorobą. Kiedy trwa stan zapalny kręgosłupa objawy występują również miejscowo.

Zapalenie kręgosłupa lędźwiowego - objawy

Stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego objawia się bólem pleców na całej długości, promieniujący do nogi, wysoką tkliwością przy dotyku kręgów i skóry oraz zapaleniem mięśnia przy kręgosłupie. Objawom często towarzyszy gorączka, zimne poty i ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

Zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego atakuje kręgosłup i kończyny dolne, natomiast kiedy rozwija się zapalenie kręgosłupa szyjnego objawy utrzymują się w okolicy obręczy barkowej.

Zapalenie kręgosłupa szyjnego - objawy a zapalenie kręgosłupa piersiowego - objawy

Oba odcinki wykazują wspólne objawy ogólne, np. zakłócony sen i uczucie ciepła pleców, trzeszczenia kręgów i dreszcze. Objawom towarzyszą: zesztywniające zapalenie mięśni kręgosłupa, ból kręgosłupa, ograniczenie ruchomości kręgosłupa i stany podgorączkowe. Ponadto zapalenie kręgów kręgosłupa czy reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa.

Odcinek szyjny dodatkowo obejmuje zapalenie mięśni kręgosłupa szyjnego, zapalenie nerwu kręgosłupa szyjnego, ograniczenie pracy stawów barkowych, osłabienie ogólnej siły i wydolności organizmu, ból okolicy szyi i stawach barkowych.

Odcinek piersiowy dodatkowo obejmuje zapalenie nerwów kręgosłupa piersiowego oraz hiperkifozę (nadmierne wygięcie kręgosłupa piersiowego, tzw. garb), sztywność kręgosłupa, ból w klatce piersiowej promieniujący wzdłuż żeber.

Zapalenie kręgosłupa jest wynikiem szeregu czynników, powodującym następstwa. Zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie nerwu kręgosłupa, zapalenie mięśni kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie kręgosłupa ostatecznie składają się na obraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - pierwsze objawy

Pierwszymi objawami wskazującymi na ZZSK są zmiany w stawach krzyżowo-biodrowych miednicy z kręgosłupem oraz stawów międzykręgowych. Ponadto ból promieniujący do pośladków, nasilający się nad ranem i w nocy, poranna sztywność kręgosłupa, brak apetytu i spadek masy ciała.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy ogólne

Do objawów podstawowych dołącza seria dolegliwości bólowych: ból zmniejszający się po aktywności fizycznej, narastający w trakcie odpoczynku, ból podczas oddychania ze względu na promieniowanie od kręgosłupa do żeber, postępujący ból w odcinku kręgosłupa piersiowego i szyjnego, ból pięt oraz sztywniejący kręgosłup przyjmujący kształt litery „C”. Charakterystyczna postawa pochylenia do przodu, ze wzrokiem skierowanym do ziemi. Chory obraca całe ciało kiedy chce spojrzeć w bok lub do tyłu, tzw. postawa narciarza”.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Stan zapalny kręgosłupa - leczenie a zapalenie kręgosłupa - leczenie

Stan zapalny kręgosłupa jest możliwy do opanowania, zapalenie kręgosłupa to choroba, która jest destrukcyjna dla organizmu. Kiedy atakuje bakteryjne zapalenie kręgosłupa, priorytetem jest antybiotyk na zapalenie kręgosłupa i leki przeciwbólowe. Dla profilaktyki zniekształceń kręgosłupa stosuje się sznurówki i gorsety stabilizujące kręgosłup.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - leczenie

Kiedy pojawia się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, diagnoza choroby brzmi jak wyrok, jednak można ją leczyć i minimalizować postęp choroby. W przypadku ZZSK leczenie skupia się na ograniczeniu usztywnienia kręgosłupa i łagodzenia objawów, w czym najbardziej pomocna jest rehabilitacja.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - ćwiczenia

Profilaktyka i rehabilitacja zniekształceń kręgosłupa oraz innych objawów polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie grzbietu i kończyn. W tym celu praktykuje się ćwiczenia ogólnousprawniające, w celu zachowania samodzielności w czynnościach codziennych i lokomocji. Zalecana jest codzienna gimnastyka poranna, ćwiczenia w wodzie oraz pływanie szczególnie stylem grzbietowym oraz spacery i bardziej dynamiczne marsze po terenie o różnym stopniu nachylenia i podłożu. Warto również poddawać spięte mięśnie masażowi ręcznemu i stosować wirowe masaże podwodne. W łagodzeniu dolegliwości bólowych, niezbędna jest przeciwbólowa fizykoterapia.

Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej