Środek na komary niszczy koronawirusa Sars-Cov-2! Nowe zaskakujące badania
powerofforever/getty images
Popularny środek na komary, który zawiera Citridiol ma szybkie działanie antywirusowe. Substancja niszczy koronawirusa Sars-Cov-2 – tak twierdzą naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Nauki i Technologii Obrony.
Naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Nauki i Technologii Obrony przeprowadzili badanie, by sprawdzić, czy środek odstraszający komary niszczy również koronawirusa Sars-Cov-2. Badacze przeprowadzili dwie próby i badali działanie 30-procentowego roztworu Citriodiolu –bezpośrednio na skórę oraz po nałożeniu na powierzchnię syntetyczną.
Preparat na komary niszczy koronawirusa. Wyniki obserwacji
W pierwszym eksperymencie roztwór Citriodiolu w czasie nieprzekraczającym minuty inaktywował wirusa Sars-Cov-2. Co więcej takie samo działanie było po lekkim rozcieńczeniu preparatu z wodą. Po 10 minutach działania substancji liczba żywych cząstek patogenu Sars-Cov-2 zmniejszyła się z 10 tysięcy do zaledwie dziesięciu.
W drugiej próbie naukowcy stosowali roztwór, ale po odparowaniu alkoholu na powierzchnię syntetyczną. Jak się okazało produkt w 99 proc. zniszczył koronawirusa natychmiast. Roztwór niszczył cząstki wirusa również przez kolejne 4 godziny.
Jesteśmy bardzo podekscytowani tymi odkryciami i mamy kilka nowych badań, które już przechodzą przez laboratoria lub są planowane - powiedziała Jacqueline Watson, dyrektor zarządzająca firmą Citrefine, która opatentowała produkt Citriodiol.
Citridiol - co to jest?
Citridiol jest nowoczesnym i naturalnym środkiem odstraszającym komary. Jest pozyskiwany z olejku eterycznego eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora). Jego głównym składnikiem jest mentyloglikol (PMD (p-mentano-3,8-diol). Substancja skutecznie odstrasza owady takie jak komary, kleszcze czy meszki. Na skórze utrzymuje się do 6 godzin. Preparat zostawia na skórze ochronną warstwę, która skutecznie odstrasza insekty. Citridiol jest stosowany w produktach również Polsce, są to między innymi takie preparaty jak:
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?