Sposoby na przemarznięte dłonie, stopy i uszy

Fot.: AlexMaster / stock.adobe.com

Zimą nasze ciało narażone jest na działanie niskich temperatur, które mogą powodować wychłodzenie organizmu. Szczególne podatne na odmrożenia są stopy, dłonie i uszy. Jak sobie poradzić z przemarzniętymi kończynami?

Przemarznięcie i odmrożenie to dwie różne rzeczy. Jednak zimą bardzo łatwo o obydwa stany. Czym się różnią i jak sobie pomóc?

Odmrożenia

Odmrożenie może być długotrwałe w skutkach, bolesne i pozostawiające po sobie blizny. Dzielimy je pod względem stopnia zaawansowania:

  • pierwszy stopień to przejściowe zaburzenie krążenia krwi. Objawia się bóle, zaczerwienieniem lub bladością, mrowieniem, może pojawić się obrzęk. Jest to proces odwracalny, gdyż dotyczy tylko naskórka.
  • drugi stopień odmrożeń dotyczy głębszych partii naskórka. Pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, skóra jest sina i widoczny jest obrzęk.
  • trzeci stopień odmrożeń dotyczy naskórka, skóry właściwej i głębszych tkanek. Skóra ulega martwicy, jest purpurowa.
  • czwarty stopień odmrożeń jest tak poważny, że nie zawsze da się uratować uszkodzoną kończynę. Zwykle odmrożenia tego typu dotyczą całych kończyn, np. palców i sięgają aż do kości.

Odmrożenie to stan, który wymaga konsultacji lekarskiej oraz udzielenia pierwszej pomocy, która polega na rozgrzaniu zmarzniętego miejsca. Nie można jednak robić tego poprzez nagłe zwiększenie temperatury w odmrożonej kończynie, np. poprzez przyłożenie rąk do kaloryfera. Odmrożone miejsca rozgrzewamy pod letnią wodą, w ciepłym pomieszczeniu. Nie wolno pocierać bolącej skóry, ani przebijać pęcherzy.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy wychłodzeniu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przemarznięcie - jak sobie pomóc?

Zimą często towarzyszy nam uczucie przemarznięcia, zwłaszcza, jeśli dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Sposobów na rozgrzanie jest kilka - gorąca herbata, woda z sokiem malinowym, rozgrzewające przyprawy (chili, cynamon, imbir, tymianek, majeranek), zupy, a nawet kasza gryczana czy ryż brązowy. Bardzo dobrze sprawdzi się także kąpiel.

Więcej znajdziecie tutaj: Co zjeść i wypić, żeby się szybko rozgrzać?

Stopy, dłonie, twarz i uszy najbardziej narażone na przemarznięcie

Zimą najbardziej marzną nam stopy, dłonie i uszy. Na działanie mrozu jest też narażona skóra twarzy, która zimą wymaga szczególnej opieki.

W przypadku marznących części ciała o wiele lepiej jest zapobiegać przemarznięciu. Jak to zrobić? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia odzież. Zimowe buty muszą być ciepłe (dodatkowe wkładki), wodoodporne (stosuj impregnaty i regularnie pastuj buty) i najlepiej rozmiar za duże. Nie dlatego, by można było założyć dwie pary skarpetek, ale po to, by móc swobodnie poruszać palcami - ruch jest bardzo ważny, pozwoli utrzymać w palcach stóp krążenie. Zbyt przylegające do stóp obuwie sprzyja odmrożeniom. W przypadku przemarznięcia stóp warto po powrocie do domu zrobić im kąpiel w letniej wodzie (nie w gorącej, gdyż ryzykujemy poparzeniem) i masaż. W miarę rozgrzewania skóry można wymieniać wodę na cieplejszą. 

Dobrym sposobem na przemarznięte dłonie i stopy jest nałożenie grubej warstwy wazeliny kosmetycznej lub tłustego kremu. Aplikacja kremu w połączeniu z masażem poprawi krążenie i nawilży skórę. Potem można założyć grube skarpetki lub rękawiczki. 

Nie wolno rezygnować z czapki w mroźne dni! To właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła. Nauszniki ochronią uszy przed zmarznięciem, ale nie całą powierzchnię głowy, a to ważne. 

Na twarz i ręce warto nakładać zimą krem przeciw odmrożeniom. Jest to tłusty krem, bez zawartości wody (gdyż ta na mrozie mogłaby powodować przesuszenie skóry), który tworzy świetną barierę ochronną przed zimnem. Nie wolno używać kremów i podkładów nawilżających!

W celu rozgrzania organizmu można wypić herbatę z miodem lub sokiem malinowym albo zjeść ciepłą zupę. 

Data aktualizacji: 23.01.2018,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej