Warto rozpocząć terapię od domowych sposobów, gdyż są one tańsze i zdrowsze, a zarazem mogą być równie skuteczne co wszelkie maści, kremy i inne preparaty. Jest to zależne od stopnia zaawansowania opryszczki – najlepiej działają, gdy na twarzy jeszcze nie widać pęcherzyka, a jedynie odczuwane jest mrowienie i pieczenie. Poniżej lista domowych sposobów na walkę z opryszczką. Jeżeli jednak nie przynoszą one żadnego rezultatu, a opryszczka nawraca, należy skontaktować się z lekarzem – niewykluczone, że konieczny jest lek na receptę.
Pasta do zębów
Pasta do zębów to najprostszy sposób na walkę z opryszczką, gdyż każda osoba posiada ją w domu. Ważne jest, by zawierała dużo fluoru, który działa na opryszczkę toksycznie. Należy posmarować opryszczkę pastą i zostawić na noc, pozwalając na zaschnięcie i oddziaływanie na zakażone tkanki. Nie można zbyt często nakładać nowego okładu z pasty do zębów, gdyż nadmiar fluoru może doprowadzić do martwicy tkanki.
Czosnek
Kolejną metodą jest czosnek. Należy przekroić ząbek czosnku, po czym przyłożyć go do zakażonego miejsca. Najlepiej jest zakleić ząbek plastrem i zostawić na całą noc – wtedy szanse na zniknięcie pęcherzyka znacznie rosną.
Cebula
Skutecznie na opryszczkę działa także cebula. Należy przyłożyć do ust kawałek oraz pamiętać o tym, by często go zmieniać, gdyż ważne jest działanie na usta świeżego soku z tego warzywa. Można także stworzyć miksturę – pokrojoną cebulę zasypać łyżkami cukru lub zalać miodem, a następnie zostawić na całą noc w lodówce. Rano dzięki temu powstaje świeży okład z soku cebulowego, który również jest skuteczny.
Miód
Kolejną możliwością jest używanie samego miodu. Nie jest to produkt drażniący skórę, a dodatkowo również posiada on właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wystarczy zatem posmarować pęcherzyk odrobiną miodu.
Melisa i inne zioła
Melisa jest ziołem wykazującym działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Związki zawarte w liściach tego zioła, tj. taniny oraz kwasy fenolowe, bezpośrednio ograniczają działanie wirusa opryszczki wargowej (Herpes Simplex). Sprawia to, że przyłożenie do opryszczki okładu z liściem melisy jest bardzo skuteczne. Dodatkowo można posmarować zainfekowane miejsce olejkiem melisowym. Poza tym opryszczkę można leczyć poprzez przykładanie do pęcherzyka okładów zrobionych z naparów z innych ziół, takich jak szałwia, mięta i rumianek.
Aloes
Aloes jest sukulentem znanym ze swoich właściwości leczniczych. Sok z jego mięsistych liści ma właściwości odkażające i przeciwbakteryjne, przez co jest często stosowany w gojeniu ran. Można stworzyć okład z soku i przyłożyć do pęcherzyka, a także przygotować tonik poprzez zmiksowanie liścia aloesu z wrzącą wodą. Po godzinie miksturę należy przecedzić przez gazę, a następnie przemywać usta kilka razy dziennie.
Herbata
Wystarczy do opryszczki przyłożyć torebkę wyciągniętą ze świeżo parzonej herbaty. Znajdują się tam taniny, które mają właściwości wciągające i działają przeciwwirusowo.
Olejek z drzewa herbacianego
Na opryszczkę pozytywnie działa olejek z drzewa herbacianego – również ma właściwości wirusobójcze, a poza tym odkaża i przyspiesza proces gojenia się ran. Aby poznać to działanie, można wymieszać olejek z neutralnym kremem i posmarować pęcherzyk.
Cytryna
Do opryszczki można również przyłożyć plasterek cytryny i zmieniać co jakiś czas, by dostarczać zakażonemu miejscu świeżego soku. Można również pęcherzyk smarować bezpośrednio sokiem z cytryny.
Ocet
Opryszczkę należy przemywać wacikiem nasączonym octem. W taki sam sposób pęcherzyk można przetrzeć wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Są to jednak drażniące substancje, tak więc należy zachować ostrożność i nie przesadzać z ilością aplikowanego płynu. Jest to bolesna metoda.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to środek odkażający, który znajduje się w większości domów. Najczęściej jest stosowany do leczenia oparzeń, łagodzenia stanów zapalnych lub wysypki. W celu zniszczenia opryszczki należy zrobić masę – wymieszać łyżeczkę sody z kilkoma kroplami wody. Powstałą papkę należy nanieść na pęcherzyk, który z czasem powinien ustępować.
Kwas acetylosalicylowy
Sposobem na opryszczkę mogą być również leki, które znajdują się w niemal każdej domowej apteczce. Mowa o polopirynie, aspirynie i innych lekach zawierających kwas acetylosalicylowy. Należy zamoczyć tabletkę w wodzie, a następnie posmarować nią zainfekowane miejsce.
Inne sposoby
Opryszczkę można również leczyć, stosując: kostkę lodu, fusy po kawie, olejek z bergamotki zmieszany z olejkiem eukaliptusowym, mieszankę oliwy z oliwek, wosku pszczelego i olejku lawendowego, marchew, olej goździkowy.
Ana 05.07.2021r.
Dokładnie tak, opryszczkę wywołuje wirus z grupy herpes bodajże. Ja stosuję engystol bo on hamuje namnażanie się wirusów I zapobiega nawrotom opryszczki. Stosowanie maści z antybiotykiem jest bez sensu.
Adam 09.12.2018r.
@J Maść z antybiotykiem na opryszczkę? To nie ma sensu, opryszczkę wywołuje wirus
Hululu 28.08.2018r.
@Jaga79
Jaki to lek?
Jaga79 23.08.2018r.
Nie znałam tych sposobów. Słyszałam jedynie o paście do zębów i nawet kilka razy próbowałam, ale niewiele to dało. I tak w końcu poszłam do lekarza. Dostałam maść z antybiotykiem i opryszczka szybko zniknęła. Od tamtej pory, jak tylko coś zaczyna się dziać zaczynam się nią smarować. Zazwyczaj wystarczy jeden dzień smarowania i jest po sprawie. Dlatego, jeśli o mnie chodzi to nie ufam takim domowym sposobom.
Jadwiga 20.08.2018r.
Ta, domowe sposoby! Na opryszczkę w ogóle nic nie działa. Trzeba zadbać najpierw o swoją odporność, wtedy będą przynajmniej rzadziej!
mariola 27.06.2018r.
takie sposoby to są dobre ale dorywczo, żeby zażegnać część kryzysu. u mnie jedyne co się sprawdziło na opryszczkę to lek Heviran. Przepisał mi go lekarz i powiedział jak dawkować. Dzięki temu tak na prawdę pokonałam tego wirusa.