Sposoby na bezsenności – leczenie naturalne i farmakologiczne

Getty Images/ KatarzynaBialasiewicz

Leczenie bezsenności rozpoczyna się od rozpoznania źródła zaburzenia snu. W zależności od etiologii dolegliwości praca nad uregulowaniem nocnego wypoczynku przewiduje różnorodne metody terapeutyczne – od psychoterapii behawioralnej poprzez odpowiednią higienę snu, aż po fizyko- i farmakoterapię.

Leczenie bezsenności ustalają lekarze rodzinni oraz specjalizujący się w psychiatrii i neurologii na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego sytuacji życiowej bądź zawodowej oraz wpływu dolegliwości na codzienne funkcjonowanie organizmu. W zależności od kompleksowości leczenia powrót do równowagi psychofizycznej chorego lub zauważalna poprawa jakości snu następuje po kilku lub kilkunastu tygodniach.

Przeczytaj też: "Jeśli cierpimy na bezsenność, tabletki nic nie dadzą" - o wspomagaczach zasypiania rozmawiamy z terapeutą snu

Czym jest bezsenność?

Bezsenność, zwana insomnią, oznacza zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu. Stan, w którym występują trudności w zasypianiu jak i utrzymaniu snu, zwykle negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Objawia się m.in. uczuciem zmęczenia, obniżeniem samopoczucia, drażliwością czy osłabieniem koncentracji.

W zależności od przyczyn nieprawidłowej jakości snu tego typu stan ten może stanowić odrębną jednostkę chorobową zwaną bezsennością pierwotną, określaną także samoistną lub psychofizjologiczną. U jej podłoża leży naruszanie zasad higieny snu, bierny tryb życia bądź nieprawidłowa dieta. Zaburzenie to może także występować jako objaw pewnych problemów zdrowotnych. Mówi się wówczas o bezsenności przewlekłej. Jest ona symptomem schorzeń psychicznych i somatycznych, takich jak depresja i nerwice czy choroby tarczycy. Bywa też reakcją na substancje psychoaktywne bądź niepożądanym następstwem farmakoterapii.

U seniorów stan ten związany jest z dobowym, biologicznym rytmem ustroju. Bezsenność u osób starszych polega na przyspieszeniu fazy snu, skłonności do wczesnego kładzenia się i wstawania. Obserwuje się ponadto obniżoną wydajność odpoczynku, a zjawisko dodatkowo pogłębiają przewlekłe zaburzenia somatyczne, jak częsta potrzeba oddawania moczu w nocy czy dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności w pierwszym etapie ukierunkowane jest na zidentyfikowanie i opanowanie pierwotnej przyczyny. W zależności od etiologii zjawiska, proces terapeutyczny przewiduje wiele metod farmakologicznych, psycho – behawioralnych, fizjoterapeutycznych i naturalnych domowych sposobów, których zazębiające się wzajemnie techniki, zapewniają pacjentowi kompleksowy program usprawniający.

Leczenie bezsenności – metody nieinwazyjne, naturalne

Leczenie bezsenności rozpoczyna się od metod niefarmakologicznych, eliminujących czynniki wywołujące i podtrzymujące bezsenność. Do podstawowych technik terapii tego typu należą m.in.:

  • higiena snu i kontrola bodźców, czyli unikanie drzemek i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia, zachowanie stałej pory kładzenia się i porannego wstawania, określenie rutyny czynności wykonywanych przed snem, np. kąpieli; ograniczenie oglądania telewizji, unikanie korzystania z łóżka do innych czynności niż sen i życie seksualne, np. czytania książek czy jedzenia; komfortowy materac i tekstylia, regularne wietrzenie pokoju i regulowanie temperatury powietrza, eliminacja źródeł hałasu, unikanie wieczorem jaskrawego światła;
  • metoda wydajności snu, czyli ocenianie stosunku czasu spędzonego w łóżku do okresu przesypiania;
  • dieta i aktywność fizyczna. Leczenie bezsenności tego typu polega na zaniechaniu spożywania kofeiny na około 6 godzin przed planowanym snem, unikaniu ciężkostrawnych posiłków i dużej ilości płynów, w tym alkoholu, na 3 godziny przed snem; regularne podejmowanie aktywności fizycznej i zwiększenie wysiłku umysłowego w ciągu dnia lub na co najmniej 3 godziny przed snem, np. poprzez ćwiczenia fizyczne, sport i rekreację oraz stymulację mózgu, przez naukę czy gry i zabawy edukacyjne;
  • techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia i masaże rozluźniające, treningi odprężające Jacobsona i Schultza, muzykoterapia, aromaterapia, biblioterapia, preferowane hobby i zainteresowania, ciepłe kąpiele;
  • psychoterapia poznawczo-behawioralna ukierunkowana na modyfikację zachowania, uwzględniająca edukację na temat znaczenia i mechaniki snu oraz naukę zatrzymywania myśli, kształtowania wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia. Tego typu terapia polecana jest w leczeniu bezsenności przewlekłej.

Leczenie farmakologiczne bezsenności

W przypadku słabej efektywności naturalnych metod leczenia bezsenności bądź przy podłożu wtórnym dolegliwości zaleca się farmakoterapię o działaniu uspokajającym, nasennym i ułatwiającym zasypianie. Wskazane są m.in. leki o charakterze przeciwdepresyjnym i neuroleptycznym, działające wyciszająco na centralny układ nerwowy. Z kolei lecząc bezsenność u osób starszych i tymczasowe problemy ze snem, stosuje środki na bazie melatoniny i ziół.

Przeczytaj też: Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Bibliografia:

  • P. Glovinsky, Bezsenność. Pozbądź się problemu i śpij jak dziecko, Septem, Gliwice 2009.
  • G. Jacobs, Powiedz dobranoc bezsenności – Jak zdrowo spać i lepiej żyć?, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.

    Zobacz też, czy suplementy na sen działają?

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 26.08.2020,
Opublikowano: 26.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej