Spastyczność mięśni, niedowład spastyczny i porażenie spastyczne – rehabilitacja, ćwiczenia i leczenie zaburzeń

Fot: Dmitry Naumov / fotolia.com

Spastyczność mięśni jest szczególnym zaburzeniem ich pracy, którego podłoża najczęściej należy szukać w chorobie. Wzmożone napięcie mięśni prowadzi do sztywności i ograniczenia ruchów. Spastyczność może prowadzić do częściowej bądź pełnej niepełnosprawności.

Spastyczność może objawiać się jako nadmierna reakcja mięśni. Jest to sytuacja, w której mięśnie nie pracują zgodnie z wolą człowieka. Na skutek spastyczności dochodzi do ograniczeń ruchowych, ogólnego usztywnienia, a co za tym idzie pojawiają się kolejne dolegliwości wpływające na komfort funkcjonowania.

Czym jest spastyczność mięśni?

Spastyczność mięśni jest objawem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, który charakteryzuje się ich wzmożonym i nieprawidłowym napięciem. Może być następstwem przebytego udaru. Występuje u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Dotyka też dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, do którego doszło w okresie przed lub okołoporodowym. Jest również skutkiem mechanicznego uszkodzenia rdzenia kręgowego lub komórek nerwowych mózgu.

Zaburzenia w napięciu mięśni mogą obejmować narządy wewnętrzne (np. jelita), co znacznie utrudnia komfort codziennego funkcjonowania, może spowodować dotkliwy ból i prowadzić do kolejnych powikłań.

Objawy uszkodzenia ośrodkowego neuronu ruchu to: zwiększone napięcie mięśniowe, osłabienie mięśni, ich niedowład lub porażenie, a także wzmożone odruchy głębokie oraz mimowolne skurcze mięśni wywołane przez nagłe rozciąganie mięśnia.

Każda spastyczność w początkowej fazie jest funkcyjna (nie oznacza całkowitej niezdolności do ruchu), ale utrwala się z czasem i cierpiąca na zaburzenie osoba przyjmuje nienaturalne pozycje, często nie może mówić lub mówi niewyraźnie na skutek spastyczności krtani.

Trwałe napięcie spastyczne może prowadzić do skrzywień kręgosłupa bądź jego trwałej deformacji. Może dochodzić do niekontrolowanego oddawania moczu i stolca.

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Niedowład spastyczny – obniżenie siły mięśniowej

Niedowład spastyczny wynika z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej dotyka kończyn i charakteryzuje się obniżeniem siły mięśniowej przy jednoczesnym wzmożonym napięciu mięśniowym. Można wówczas stwierdzić obecność objawu Babińskiego, który polega na odgięciu do góry palucha stopy i zgięciu pozostałych palców w czasie drażnienia podeszwy (np. poprzez łaskotanie). Następuje również wzmożenie odruchów głębokich, czyli skurczów mięśnia, którego ścięgno zostało rozciągnięte uderzeniem młoteczka neurologicznego (np. zgięcie kończyny dolnej w stawie kolanowym).

U osób dotkniętych niedowładem spastycznym obu kończyn dolnych występuje tzw. chód spastyczny, nazywany inaczej kurczowym. Zaburzenie funkcjonowania mięśni powoduje, że chód staje się niepewny, występują ogólne trudności z poruszaniem się, a  cierpiące  na dolegliwość osoby charakterystycznie zaczepiają palcami nóg o podłoże, próbując poruszać kończynami.

Porażenie spastyczne – całkowity brak zdolności mięśni do ruchu

Porażenie spastyczne to całkowita niezdolność do wykonywania ruchów poszczególnych mięśni bądź ich grup. Niemożliwe jest wtedy ich świadome wprawianie w ruch. Ma miejsce wzmożone i długotrwałe napięcie mięśni, które nie jest spowodowane przez impulsy przekazywane przez korę mózgową. Spastyczny charakter mają uszkodzenia, do których dochodzi w obrębie mózgu lub rdzenia kręgowego.

Jelito spastyczne, czyli zespół jelita wrażliwego

Spastyczność jelita często nazywana jest zespołem jelita drażliwego. U podłoża dolegliwości leżą zaburzenia w czynności skurczowej mięśniówki jelit. Mięśnie, które tworzą zewnętrzną ścianę jelita u zdrowego człowieka, działają samoczynnie. Umożliwiają przemieszczanie się treści pokarmowej przez całą długość jelita. Jeżeli dochodzi do zaburzeń ich pracy, pojawiają się zaparcia lub biegunki, a czasem obie dolegliwości występujące w różnych okresach. Chory odczuwa skurcze w jamie brzusznej, wzdęcia lub silne parcia. W stolcu może zaobserwować pojawiający się śluz, ale spastyczność jelit nie powoduje występowania krwi w kale.

Spastyczność – rehabilitacja

Leczenie spastyczności łączy farmakoterapię z zabiegami rehabilitacyjnymi. To, jakie efekty przynosi terapia, jest kwestią indywidualną i zależy od stopnia nasilenia zaburzenia. Ćwiczenia mogą poszerzyć zakres ruchów kończyn i utrwalić ich odruchy prawidłowe.

Celem kompleksowo prowadzonej terapii jest poprawa jakości chodu, zmniejszenie bólu, częstości i siły napięcia mięśni, eliminacja nieprzyjemnych bodźców i zapobieganie powstawania stałych przykurczów. Stosuje się fizjoterapię, kinezyterapię, a także terapię zajęciową.

W niektórych przypadkach przeprowadza się zabiegi chirurgiczne polegające m.in. na przecięciu ścięgien czy elektrostymulacji rdzenia, mózgu i móżdżku.

Zobacz film: Jak działa pompa bakofenowa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 18.10.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Izulcia 29.06.2018r.

Koleżanka ma dziecko z MPD. Już od roku leczy go aminokwasami. Podobno bardzo pomaga.

plegia 27.03.2018r.

mam ciężkie porażenie mózgowe. pompa mało pomaga

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej