Spanie na lewym boku – najbardziej popularny i zdrowy styl odpoczynku

Fot. mapodile / Getty Images

Leżenie na lewym boku zalecane jest przez lekarzy ze względu na odpowiednie odciążenie w ten sposób kręgosłupa z jednoczesnym zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Mimowolnie wpływa na usprawnianie pracy narządów wewnętrznych, szczególnie serca i układu naczyniowego oraz pokarmowego.

Spanie na lewym boku uważane jest za najkorzystniejszy dla zdrowia styl odpoczynku w pozycji leżącej, który bezpośrednio przekłada się na jakość funkcjonowania psychofizycznego organizmu w ciągu dnia. Dla podbicia efektów leżenia na boku dodatkowo podkłada się poduszki i wałki w miejsca narażone na rotację, np. pod miednicę, w celu uniknięcia skrętu jej struktur i kompensacyjnego półobrotu dolnego odcinka kręgosłupa.

Spanie na lewym boku

Spanie i odpoczynek na lewym boku jest jedną z korzystniejszych dla zdrowia pozycji leżących. Nie obciąża kręgosłupa i klatki piersiowej oraz nie wywiera ucisku na narządy wewnętrzne brzucha i miednicy. Leżenie na lewym boku wspiera utrzymywanie naturalnych krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, czyli przednio-tylnej, czołowej, czyli bocznej, oraz poziomej – nie prowokuje kompensacyjnego zrotowanego ustawienia kręgów względem siebie.

Spanie na lewym boku wspiera funkcjonowanie wielu układów narządowych, głównie sercowo-naczyniowego, limfatycznego oraz pokarmowego i procesów trawiennych. Polecane jest szczególnie kobietom w ciąży.

Zobaczcie na filmie, co sprzyja problemom ze snem:

Zobacz film: Co sprzyja problemom ze snem? Źródło: 36,6

Co daje spanie na lewym boku?

Spanie na lewym boku wspiera procesy fizjologiczne, m.in.:

  • w układzie pokarmowym usprawnia procesy trawienne prowadzone przez żołądek i trzustkę, które podczas leżenia na lewym boku znajdują się w swobodnej, niczym nieobciążonej pozycji. Produkcja i rozprowadzanie enzymów trawiennych w układzie pokarmowym zachodzi wówczas bez większych przeszkód, m.in. nadmiar kwasu żołądkowego rozlewa się równomiernie po jamie żołądka i nie cofa się do przełyku, co zmniejsza ryzyko zgagi, czyli uczucia pełności i pieczenia przełyku oraz dolegliwości bólowych za mostkiem. Ponadto spanie na lewym boku łagodzi objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz wspiera uwalnianie żółci. Sprzyja także funkcjonowaniu jelita grubego. Praca kosmków jelitowych w przesuwaniu niestrawionych resztek pokarmu w kierunku odbytu zostaje bowiem wsparta przez siłę naturalnej grawitacji, dzięki czemu masa kałowa jest sprawniej usuwana. Ta sama grawitacja wspomaga pracę śledziony poprzez ułatwienie docierania do niej płynów ustrojowych z całego organizmu;
  • w układzie limfatycznym, odpowiedzialnym za transport składników odżywczych i eliminację zbędnych produktów przemiany materii, którego główne ośrodki mieszczą się po lewej stronie kręgosłupa. Wzmożone odprowadzanie toksycznych substancji z dystalnych części ciała w kierunku węzłów chłonnych wspiera również grawitacja, która po odciążeniu prawej połowy ciała wymusza mimowolne spływanie limfy do swojej centrali na lewym boku. Zbędne płyny ustrojowe w tej sytuacji sprawniej usuwane są z organizmu, co wpływa na szybsze docieranie składników odżywczych do komórek i uleganie przez nie procesom metabolicznym;
  • w układzie sercowo-naczyniowym. Lewostronne ułożenie ciała sprzyja ponoszeniu mniejszego wysiłku energetycznego przez serce – leżenie na lewym boku wspiera pracę serca, które pompuje krew do aorty z jego lewej strony, czyli z góry na dół, a nie z dołu ku górze, jak podczas leżenia na prawym boku.

Zobaczcie, jak prawidłowo ułożyć się do snu:

Zobacz film: Jak prawidłowo ułożyć się do snu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego spanie na lewym boku jest zdrowe? Inne powody

Spanie na lewym boku ma ścisły związek z sercem, w którym duże znaczenie przypisuje się sile grawitacji. Tego typu ułożenie ciała poprawia krążenie krwi na całej długości naczyń krwionośnych, szczególnie dużych żył w okolicy prawej pachwiny. Leżenie na lewym boku odciąża system żylny po drugiej stronie ciała, wspiera odprowadzanie odtlenowanej krwi z obwodu nogi.

Pozycja tego typu zalecana jest osobom z zatorowością naczyń krwionośnych różnego typu oraz kobietom w ciąży. Zminimalizowany jest ucisk rozrastającej się macicy na duże naczynia krwionośne, co zapobiega obrzękom, zastojowi płynów ustrojowych oraz żylakom. Ponadto spanie na lewym boku ogranicza uciskanie wątroby przez macicę wypełnioną wodami płodowymi.

Leżenie na lewym boku a kręgosłup

Spanie na lewym boku to komfortowa pozycja dla regeneracji i odciążenia struktur kręgosłupa na całej jego długości. Podkładając poduszkę ortopedyczną czy wałki rehabilitacyjne lub nawet zwinięty ręcznik pod szyję i między kolana, stabilizujemy dodatkowo jego segmenty w neutralnej pozycji. Zapobiegamy tym samym szkodliwym rotacjom w najbardziej ruchomych odcinkach, czyli szyjnym i lędźwiowym. Leżenie na lewym boku nie zaburza mechaniki klatki piersiowej, dzięki czemu ogranicza m.in. chrapanie czy bezdech senny. Niestety częściej obserwuje się wówczas koszmary senne.

Bibliografia:

1. Jacobs G. D. Powiedz dobranoc bezsenności. Jak zdrowo spać i lepiej żyć, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.

Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej