Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Fot. KrisCole ? Getty Images

Soniczna szczoteczka do zębów to sposób na dokładne i skuteczne mycie zębów każdego dnia. Urządzenie wyposażone jest w kilka trybów pracy i przystosowane jest dla osób o nadwrażliwych dziąseł. Szczoteczki soniczne mogą być stosowane także przez dzieci. Modele dziecięce mają mniejszą głowicę i moc działania oraz wbudowany timer odmierzający czas mycia zębów.  

Szczoteczka soniczna to bezpieczne rozwiązanie dla osób o wrażliwych i skłonnych do podrażnień dziąsłach. Urządzenia do mycia zębów mogą również swobodnie używać osoby z aparatem ortodontycznym, plombami a nawet implantami.

Szczoteczka soniczna - co to?

Szczoteczka soniczna do zębów do rodzaj szczoteczki elektrycznej, z grubą rączką w której znajduje się akumulator oraz panel sterujący z przyciskami. Klasyczne modele, np. obrotowe lub obrotowo-pulsacyjne od sonicznych różnią się, przede wszystkim, głowicą i ruchem jaki ona wykonuje w czasie czyszczenia zębów. Szczoteczki elektryczne posiadają okrągłą głowicę, z kolei soniczne - podłużną (bardzo przypominającą tradycyjną szczoteczkę manualną). Szczotki do zębów z technologią soniczną wykonują ruchy wymiatające, które są bardzo delikatne dla dziąseł, zwłaszcza gdy ma się je bardzo wrażliwe i podatne na podrażnienia.

Zobacz także, w jaki sposób myć zęby. Wbrew pozorom, znaczenie ma nawet kąt ustawienia szczoteczki:

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka soniczna od elektrycznej, oprócz kształtu głowicy, różni się również częstotliwością wykonywanych ruchów czyszczących. Tradycyjne modele elektryczne wykonują ok. 10 000 ruchów oscylacyjnych na minutę (do przodu i do tyłu), z kolei soniczne - ok. 30 000 ruchów wymiatających (na minutę), na skutek czego usuwają znacznie więcej zabrudzeń i osadu z zębów, podczas jednego czyszczenia. Szczotka wyposażona w technologię soniczną jest bezpieczne dla dziąseł, ponieważ podczas jej pracy, nie dochodzi do odsłaniania korzeni zębów (jak w przypadku głowic obrotowych w klasycznych elektrycznych modelach), dlatego jest ona polecana dla osób o dziąsłach wrażliwych i skłonnych do podrażnień lub krwawień, a także dzieci.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na technologii, która emituje fale dźwiękowe i wprawia w ruch podłużną głowicę. Drgania jakie rozchodzą się po jamie ustnej, w połączeniu z pastą, śliną i wodą tworzą pęcherzyki, które efektywnie czyszczą zęby oraz przestrzenie między nimi, nawet te trudno dostępne. Szczoteczka soniczna podczas pracy wykonuje ruch wymiatający, który uważany jest za najbardziej skuteczny sposób czyszczenia zębów. Aby umyć zęby, wystarczy przyłożyć głowicę szczoteczki do powierzchni zęba i przesuwać ją, w stałych odstępach czasu, na pozostałe. W trakcie czyszczenia nie ma potrzeby wykonywania okrężnych ruchów dłonią, ponieważ szczoteczka wykonuje je automatycznie.

Soniczna szczoteczka do zębów - efekty stosowania

Soniczne szczotki do zębów umożliwiają bardzo dokładne czyszczenie jamy ustnej. Delikatne włosie skutecznie dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, myjąc zęby z resztek jedzenia, osadu a także bakterii. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania można zauważyć pierwsze efekty, takie jak: bielsze zęby, lepsza kondycja dziąseł oraz mniej kamienia na zębach.

Szczoteczka soniczna - jaką wybrać?

Szczoteczki soniczne różnią się między sobą trybem pracy oraz szybkością szczotkowania i na te parametry warto zwrócić uwagę, decydując się na kupno produktu. Prędkość, z jaką porusza się głowica urządzenia, wpływa na jego efektywniejszą pracę oraz skuteczniejsze usuwanie osadu z zębów. Szczoteczki soniczne oferują najczęściej szybkość pracy równą ok. 30 000 ruchów na minutę, a najlepsze modele już ok. 60 000 (ruchów na minutę).

Wybierając urządzenie warto również zwrócić uwagę na tryb pracy. Dobre szczoteczki soniczne oferują zwykle kilka programów, z jakich można korzystać, np.: tryb wybielania zębów, delikatne szczotkowanie (idealny program dla osób o wrażliwych dziąsłach lub które niedawno założyły na zęby aparat ortodontyczny) czy masaż dziąseł.

Szczoteczka soniczna z irygatorem

Szczoteczki soniczne są również dostępne w zestawie z irygatorem. Jest to specjalne urządzenie, które służy dokładnemu oczyszczaniu przestrzeni między zębami za pomocą płynu, który wystrzelony pod ciśnieniem dostaje się w miejsca, do których nie można dosięgnąć tradycyjną szczoteczką. Irygator działa podobnie jak nić dentystyczna, jednak jest skuteczniejszy, szybszy i bardziej precyzyjny od niej.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Szczoteczki soniczne idealne sprawdzają się również u młodszych użytkowników. Producenci szczoteczek oferują specjalne modele stworzone specjalnie z myślą o dzieciach. Mają one mniejsze głowice oraz są delikatniejsze w działaniu, aby nie uszkodzić delikatnych dziąseł malucha. Szczoteczki soniczne dla dzieci są dodatkowo wyposażone w timer, który odmierza odpowiedni czas, jaki trzeba poświęcić na szczotkowanie zębów, a niektóre z nich, także wgrane melodie.

Polecamy: Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?

Zobaczcie także, w jaki sposób myć zęby dziecka:

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 28.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

przemekb102 19.08.2019r.

Szczoteczki soniczne to nowa generacja szczoteczek elektrycznych. Według mnie największą ich zaletą jest możliwość zmiany trybu pracy szczoteczki. Pozwala to na dostosowanie szczotkowania do swoich aktualnych potrzeb. :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej