Czarny bez jest bardzo często wykorzystywany w medycynie naturalnej. To duży krzew, czasem osiągający wysokość nawet 3 m. Ma podłużne, z wierzchu ciemno-, a od dołu jasnozielone liście. Zakwita na biało w czerwcu, a fioletowoczarne, kuliste owoce rosną na nim od sierpnia do października. Po ugotowaniu kwiatów z dodatkiem cukru otrzyma się leczniczy syrop.
Jeżeli zamiast nich, ugotuje się owoce – powstanie sok, który pomoże pozbyć się grypy. Trzeba tylko pamiętać, że nie wolno zjadać ich na surowo, zwłaszcza niedojrzałych, ponieważ są trujące. Soki i syropy zrobione z czarnego bzu można podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Niektórzy z kwiatów lub owoców tej rośliny przyrządzają nalewki. Czarny bez ma też zastosowanie w kosmetyce.
Syrop z kwiatów czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu mają właściwości moczopędne, wykrztuśne, oczyszczające, antybakteryjne, rozkurczowe i pobudzające krążenie. Zawierają antyoksydanty i obniżają poziom cukru we krwi. W przypadku kuracji syropem z czarnego bzu zaleca się, by wypijać jego 4 łyżeczki dziennie.
Przepis na syrop z czarnego bzu jest bardzo prosty. By go przygotować, potrzebne są:
- 30–60 baldaszki (skupiska, w których rosną kwiaty) kwiatu czarnego bzu,
- 1 kg cukru,
- 1 l wody.
Od zebranych kwiatów należy odciąć ogonki i łodyżki. Następnie kwiaty zalewa się wrzątkiem i zostawia, aż woda ostygnie. Potem przez 24 godziny wszystko powinno leżeć w lodówce. Po tym czasie całą zawartość trzeba przelać przez sito i dodać cukier. Gotując, trzeba zbierać gromadzącą się na powierzchni pianę. Gdy cukier się rozpuści, syrop przelewa się do wyparzonych słoiczków lub butelek. Pasteryzować przez 15 minut.
Syrop z owoców czarnego bzu
Syrop z czarnego bzu można zrobić nie tylko z kwiatów. Można go też zrobić z owoców, wtedy najlepiej sprawdza się jako dodatek do herbat, deserów, drinków i lodów. Proporcje są następujące:
- 1 kg owoców czarnego bzu,
- od 500 g do 1 kg cukru (wedle uznania),
- woda.
Umyte owoce należy przesypać do garnka i dodać do nich cukier. Wody dolewa się tylko tyle, by owoce czarnego bzu zostały nią przykryte. Wszystko gotuje się tak długo, aż owoce puszczą sok. Kiedy już to się stanie, całość należy przelać do buteleczek lub słoików i zapasteryzować. Bez pasteryzacji, syrop można przechowywać w lodówce do 3 tygodni.
Przygotowanie syropu z czarnego bzu możecie zobaczyć na filmie:
Sok z czarnego bzu – przepis
Owoce należy zbierać dopiero, gdy są już w pełni dojrzałe. Sok z czarnego bzu ma właściwości napotne, antywirusowe, moczopędne, przeczyszczające i przeciwzapalne. Pity we wczesnych stadiach choroby wirusowej, może pomóc w zahamowaniu jej rozwoju. Ponadto zawarte w owocach czarnego bzu substancje usuwają z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, a także pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Dawkowanie soku z czarnego bzu jest większe niż syropu.
Jest wiele przepisów na sok z czarnego bzu. Na początek warto wypróbować najczęstsze proporcje, czyli:
- 1 kg owoców czarnego bzu,
- 1 kg cukru,
- 1 l wody.
Owoce zalane wodą z cukrem gotuje się na małym ogniu przez 2 godziny. Powstały sok należy odcedzić i dalej gotować na małym ogniu, tym razem godzinę. Po tym czasie można przelać go do wyparzonych słoików i obrócić do góry dnem. Pasteryzacja powinna trwać ok. 15 minut.
To najczęściej spotykana wersja soku z czarnego bzu. Po pierwszej próbie można spróbować zmieniać proporcje, zależnie od własnych upodobań smakowych. Dobrym pomysłem może też być dodanie odrobiny soku z cytryny, limonki, jabłek lub imbiru.
Jeżeli komuś brakuje czasu na samodzielne przygotowanie soku, może go kupić w aptece lub w sklepie ze zdrową żywnością. Cena litrowej buteleczki soku z czarnego bzu to zazwyczaj około 30 zł.
Czarny bez – właściwości
Lecznicze właściwości produkty na bazie czarnego bzu zawdzięczają składowi chemicznemu tej rośliny. Zarówno jej kwiaty, jak i owoce zawierają flawonoidy. Są to substancje mające właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, działają też moczopędnie i rozkurczowo, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Ważną dla zdrowia substancją w składzie owoców czarnego bzu są witaminy z grupy B, biorące udział w procesach metabolicznych. Sok z czarnego bzu może pomóc w przeziębieniu dzięki zawartości witaminy C, która jest też antyoksydantem.
Jednak nie wszystkie substancje znajdujące się w owocach czarnego bzu są dla nas zdrowe. Zawarta w nich prunazyna i sambunigryna mają właściwości drażniące układ pokarmowy. Dodatkowo sambunigryna rozkłada się do trującego cyjanowodoru, wywołującego słabość i wymioty.
Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie: