Śluz w moczu – najczęstsze przyczyny. Kiedy świadczy o infekcji?

Fot: BENCHAMAT1234 / gettyimages.com

Badanie ogólne moczu pozwala na wykrycie wielu odchyleń, jak np. obecność śluzu w moczu. Najczęstszą przyczyną pasm śluzu w moczu jest nieodpowiednie pobranie materiału i niewłaściwa higiena.

Podstawowym badaniem diagnostycznym dla stwierdzenia jakichkolwiek patologii w układzie moczowym jest badanie ogólne moczu. Jest to stosunkowo tanie, łatwe badanie, pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości i naprowadzić lekarza na dalszą adekwatną diagnostykę. W moczu nie powinno być żadnych dodatkowych elementów w postaci białka, glukozy, krwi czy śluzu. Zdarza się jednak, że mocz zostanie zanieczyszczony podczas nieprawidłowo wykonywanego badania.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląd badania moczu

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Śluz w moczu – co oznacza?

Nawet liczne pasma śluzu w moczu nie zawsze muszą oznaczać chorobę. Takie zjawisko może wystąpić nawet przy prawidłowych parametrach w badaniu ogólnym moczu. Jak każde badanie, podobnie badania moczu nie ocenia się na podstawie wyłącznie jednego elementu. Lekarz, stawiając diagnozę, zwraca uwagę na ogół objawów u badanego i obecność dodatkowych odchyleń w badaniach laboratoryjnych. Jeśli pozostałe wykładniki badania ogólnego moczu są prawidłowe, ponadto w innych laboratoryjnych badaniach również nie ma żadnych nieprawidłowości, śluz w moczu nie musi stanowić powodu do niepokoju. Należy wtedy powtórzyć badanie, zdecydowanie bardziej przestrzegając zasad pobierania materiału. Jeśli ma się pewność, że mocz został pobrany prawidłowo, a dodatkowo pojawiają się jakiekolwiek objawy bądź odchylenia w badaniach diagnostycznych, pasma śluzu w moczu oznaczają objaw choroby układu moczowego. Diagnostyczna jest przede wszystkim duża ilość pasm śluzu w moczu.

Przyczyny śluzu w moczu

Najczęstszą przyczyną obecności śluzu w moczu jest niewłaściwa higiena i niewłaściwe pobranie próbki moczu do badania. Szczególnie u kobiet w ciąży, kiedy produkcja śluzu może być większa, może dojść do zanieczyszczenia moczu śluzem pochodzących z ujścia pochwy. W przypadku kobiet bardzo duże znaczenie ma również faza cyklu miesiączkowego, w której wykonuje się pobranie moczu do badania ogólnego. W czasie miesiączki i na kilka dni przed nią wyniki badania moczu mogą być zafałszowane. Podobnie u mężczyzn, pasma śluzu w moczu mogą trafić tam z powodu niedostatecznego wymycia okolicy napletka. Przyczyny śluzu w moczu to przede wszystkim infekcje. Śluzowi towarzyszą wtedy leukocyty, czyli białe krwinki, które również nie powinny być fizjologicznie obecne w moczu. Zapalenie dróg moczowych, któremu towarzyszy obecność śluzu w moczu, jest zazwyczaj objawowe. Towarzyszą temu objawy w postaci bólu przy oddawaniu moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, częste oddawanie moczu, pieczenie lub świąd w okolicy ujścia cewki moczowej, ból podbrzusza. Czasami pojawia się również gorączka.

Obecność śluzu w moczu może towarzyszyć także zakażeniom narządów płciowych. Szczególnie charakterystyczne jest wtedy pieczenie i świąd okolicy intymnej i widoczna gołym okiem zwiększona ilość upławów. Ze względu na stosunki anatomiczne, u mężczyzn będzie to częstszy współistniejący objaw, bowiem prącie stanowi wspólne ujście dla układu moczowo-płciowego. U kobiet przy prawidłowej higienie i zachowaniu ostrożności przy oddawaniu moczu do badania można nie zanieczyścić moczu wydzieliną z dróg rodnych.

Jak wykryć śluz w moczu?

Jak już wcześniej wspomniano, badaniem pozwalającym na wykrycie pasm śluzu w moczu jest badanie ogólne moczu. Aby stwierdzenie odchyleń w badaniu ogólnym moczu miało wartość diagnostyczną, konieczne jest właściwe pobranie moczu do badania. W tym celu należy dobrze wymyć okolice intymne, szczególnie okolice ujścia cewki moczowej. U mężczyzn ważne jest, by dokładnie umyć zagłębienia pod napletkiem, gdzie gromadzi się bardzo dużo bakterii. Następnie należy do ubikacji oddać pierwszy, niewielki strumień moczu, po czym dalszy strumień należy oddać bezpośrednio do jałowego pojemnika przeznaczonego do badania moczu. W ciągu 2 godzin należy dostarczyć materiał do laboratorium. Można przechować go w lodówce i transportować schłodzony. Ma to zapobiec namnażaniu się bakterii w moczu, co powoduje, że wynik zostanie zafałszowany.

Jaka działa układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.10.2018,
Opublikowano: 19.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej