Słoniowacizna kończyn dolnych, rąk i moszny. Leczenie i objawy choroby

Fot: Ocskay Bence / fotolia.com

Słoniowacizna to ostatnie, bardzo trudne do wyleczenia stadium obrzęku limfatycznego. Może być efektem wad wrodzonych lub spowodowana chorobą, urazem bądź zakażeniem pasożytami Słoniowacizna wymaga leczenia stymulującego prawidłowy przepływ limfy.

W komórkach ludzkiego organizmu nieustannie zachodzą procesy przemiany materii. Ich produkty uboczne, takie jak dwutlenek węgla, mocznik, amoniak i kwas moczowy, tworzą płyn tkankowy. Jego część przesącza się do naczyń limfatycznych, stając się w ten sposób chłonką. Chłonka jest następnie transportowana do nerek i wydalana. Jeżeli z jakichś powodów płyn nie może prawidłowo odpływać, gromadzi się, powodując tzw. obrzęk limfatyczny. W najgorszych przypadkach nazywa się go słoniowacizną.

Zobacz także: Układ limfatyczny – budowa i funkcje

Słoniowatość

Słoniowatość to ostatnie w czterostopniowej skali stadium rozwoju obrzęku limfatycznego. Poszczególne stadia charakteryzują się:

  • I stopień – łagodny obrzęk stopy i podudzia, pojawia się pod koniec dnia, ustępuje po uniesieniu kończyny w górę;
  • II stopień – obrzęk ustępuje po nocnym wypoczynku, występuje stwardnienie skóry w przedniej części stopy, uchwycenie jej w fałd jest niemożliwe;
  • III stopień – obrzęk jest stały, nie ustępuje po uniesieniu kończyny;
  • IV stopień – obrzęk nie ustępuje, w widoczny sposób zniekształca kończynę, często towarzyszą mu zmiany zapalne;
  • V stopień – kończyna jest zniekształcona, a skóra na niej pogrubiona. Obrzęk upośledza jej funkcje, pojawiają się zmiany mięśniowe.

Przyczyny słoniowatości

Słoniowacizna może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotny obrzęk limfatyczny powodują zaburzenia samego układu chłonnego. Należą do nich:

  • Aplazja naczyń limfatycznych – część naczyń chłonnych w ogóle się nie wykształciła
  • Hipoplazja naczyń limfatycznych – układ limfatyczny nie jest wystarczająco rozwinięty; naczyń chłonnych jest zbyt mało lub są zbyt małe. Hipoplazja to najczęstsza przyczyna pierwotnego obrzęku limfatycznego.
  • Hiperplazja naczyń limfatycznych – wady struktury naczyń chłonnych związane z nadmiarem komórek.

Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje na skutek uszkodzenia układu limfatycznego. Jest częstym efektem operacyjnego i radiologicznego leczenia nowotworów. Mogą go powodować również złamania, zwichnięcia, infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe i choroby reumatyczne. W krajach Ameryki Południowej, Azji i Afryki częstą przyczyną słoniowacizny jest zakażenie filarią Bancrofta. Jest to pasożyt przenoszony przez komary. Jego larwy osiadają i dojrzewają w węzłach chłonnych, powodując ich niedrożność, a co za tym idzie – obrzęki.

Słoniowatość nóg

Przyczyną wrodzonej słoniowatości nóg może być genetyczna choroba Milroya. Zazwyczaj powoduje obrzęk tylko w jednej kończynie, choć w niektórych przypadkach zaatakowane zostają obie nogi. Opuchliźnie towarzyszyć może zastój żółci i chłonki w jelitach, co utrudnia wchłanianie tłuszczów w organizmie. Obrzęk spowodowany chorobą dostrzega się zazwyczaj tuż po urodzeniu, choć czasami jest on zauważalny już podczas badań prenatalnych.

Przyczyną wtórnej słoniowacizny kończyn dolnych bywa usunięcie gruczołów chłonnych znajdujących się w pachwinie. Powoduje to powstanie bariery uniemożliwiającej usuwanie limfy z nogi, przez co płyn zbiera się w kończynie. U mężczyzn gruczoły są usuwane podczas operacyjnego leczenia raka prostaty. Wcześniej pojawiają się inne, charakterystyczne objawy. Obrzęk limfatyczny kończyn dolnych zazwyczaj zaczyna się na stopie, po czym postępuje, zajmując stopniowo całą kończynę.

Obrzęk limfatyczny kończyn górnych

Słoniowatość ręki występuje najczęściej po mastektomii. Przyczynia się do niej zbyt szerokie usunięcie węzłów chłonnych pachowych i radioterapia. To pierwsze powoduje lukę w systemie naczyń limfatycznych, uniemożliwiając odprowadzanie limfy z ręki. Radioterapia wywołuje włóknienie i bliznowacenie okolic pachy, co może skończyć się zamknięciem naczyń chłonnych. Słoniowacizna może wystąpić wiele lat po operacji w wyniku urazu lub zakażenia.

Słoniowacizna moszny

Słoniowacizna moszny jest szczególnym przypadkiem. Dochodzi do niej, gdy niedrożność, aplazja lub hipoplazja obejmuje węzły chłonne odprowadzające płyn tkankowy z worka mosznowego. Skóra moszny zostaje wtedy silnie naciągnięta. Najczęstszą przyczyną obrzęku limfatycznego w tym miejscu jest ziarnica weneryczna pachwin i wspomniane wcześniej zakażenie filarią Bancrofta.

Słoniowatość – leczenie

Leczenie słoniowatości skupia się na czterech najważniejszych elementach:

  • Ochrona skóry – jest to szczególnie ważne, ponieważ w miejscach obrzęków dochodzi do lokalnego obniżenia odporności, co czyni je bardzo podatnymi na wszelkie infekcje.
  • Manualny drenaż limfatyczny – uciskanie przez terapeutę okolic obrzęku. Pobudzona w ten sposób pulsacja naczyń limfatycznych umożliwia przepływ płynu tkankowego do prawidłowo funkcjonujących dróg chłonnych.
  • Kompresoterapia – polega na zakładaniu bandaży, których ucisk reguluje ciśnienie śródtkankowe, dzięki czemu płyn przemieszcza się we właściwymi kierunku.
  • Rehabilitacja ruchowa – wspomaga prawidłowy drenaż limfy.

Dopasowanie odpowiedniego leczenia zależy od sytuacji klinicznej oraz stanu chorego. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzanie zabiegu operacyjnego

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Asia Asik 16.07.2018r.

Witam. Ja tez szukam pomocy. Chodzilam do lekarza prywatnie .nawet nie wspomnial o leczeniu ...tego sie nie wyleczy powiedzial ...za miesiac do kontroli...a wizyta 130 za miesiac 150..taka byla odpowiedz lekarza....gdzie sie z tym udac???....nogi sa kropne....

Ania 15.02.2018r.

Witam. Czy ktoś zna lekarza, lub dobrego fizjoterapeutę, który pomógł choremu z zaawansowaną słoniowatością? Szukam pomocy.

Ania 15.02.2018r.

Witam. Czy ktoś zna lekarza, lub dobrego fizjoterapeutę, który pomógł choremu z zaawansowaną słoniowatością? Szukam pomocy.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej