Ślinianka przyuszna – czym jest, budowa, choroby (zapalenie, rak, torbiel)

Fot: Lydie / fotolia.com

Ślinianka przyuszna to gruczoł występujący parzyście, którego zadaniem jest produkcja i wydzielanie śliny. Ślinianki przyuszne, tzw. przyusznice, znajdują się symetrycznie po bokach twarzy do przodu i lekko w dół od uszu. Jak każdy gruczoł mogą ich dotyczyć zmiany chorobowe – czasami pojawia się zapalenie związane m.in. z zakażeniem, złogami, a nawet nowotworami. 

Każdy człowiek ma 2 ślinianki przyuszne (przyusznice), a także 2 podżuchwowe i 2 podjęzykowe. Łącznie 6 ślinianek zaopatruje w ślinę i dzięki przewodom wyprowadzającym ją odprowadza. Ślinianki przyuszne są największe, po nich znajdują się ślinianki podżuchwowe, a najmniejsze są ślinianki podjęzykowe (zlokalizowane w jamie ustnej). Przewody wyprowadzające ślinianek przyusznych znajdują się w okolicy drugich górnych trzonowców.

Ślinianka przyuszna – budowa

Ślinianka przyuszna to niewielki gruczoł – waży ok. 30 g i zbudowana jest z 2 płatów. Pierwszy z nich to płat powierzchowny, który znajduje się między przewodem słuchowym zewnętrznym a żuchwą, oraz płatu głębokiego, tzw. wyrostka zażuchwowego, który mieści się między mięśniami (dwubrzuścowym, mostkowo-obojczykowo-sutkowym, skrzydłowym przyśrodkowym) a przestrzenią przygardłową. Śliniankę przyuszną pokrywa w całości powięź łącznotkankowa, która tworzy torebkę. Wnikają do niej beleczki, co sprawia, że gruczoł ma budowę zrazikową. W budowie przyusznicy można także wyróżnić tzw. przewód Stenona, który ma ok. 3–5 cm i jest przewodem wyprowadzającym, oraz nerw twarzowy. W budowie ślinianki przyusznej rozróżnia się tętnice (skroniową powierzchowną i gałązki szyjnej zewnętrznej), żyły (krew wędruje do żyły zażuchwowej), a także nerwy (uszno-skroniowy), splot współczulny tętnicy skroniowej powierzchownej i naczynia chłonne (węzły chłonne przyusznicze). (Źródło: A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. tom II. PZWL, Warszawa 1989).

Zobaczcie także, jak zbudowany jest układ oddechowy człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Zapalenie ślinianki przyusznej – objawy

Najczęściej dochodzi do ostrego zapalenia ślinianek przyusznych, zapalenie przewlekłe występuje rzadko. Ostra forma zapalenia przebiega szybko, z nagłym nasileniem objawów i ma podłoże wirusowe (świnka) bądź bakteryjne (gronkowce, paciorkowce). Natomiast w przewlekłej formie zapalenie rozwija się powoli, a objawy powodują dyskomfort przez długi czas. Przewlekła forma ma przyczynę w zalegającej wydzielinie znajdującej się w przewodach wyprowadzających bądź zmianach anatomicznych przewodu.

Zapalenie ślinianki przyusznej objawia się bólem. Jest to pierwszy objaw sugerujący, że w śliniankach toczy się proces zapalny. Z reguły ból w ostrej fazie zapalenia trwa kilka dni. W fazie przewlekłej nie jest tak silny i ma jednakowe natężenie przez pewien czas. Oprócz bólu występują także objawy towarzyszące, np. obrzęk (w okolicy ucha, policzka i skroni), powiększenie węzłów chłonnych, suchość w jamie ustnej, problem z połykaniem pokarmów, czasami nudności i wymioty (w formie przewlekłej także ropnie). Ponadto mogą pojawić się objawy typowe dla grypy i przeziębienia – gorączka, senność, dreszcze, zmęczenie, ból mięśni, brak apetytu.

Zapalenie ślinianki przyusznej w formie ostrej występuje z reguły jednostronnie, natomiast w formie przewlekłej dotyka już zwykle 2 przyusznic. Czas trwania to ok. 7–14 dni.

Choroby ślinianki przyusznej – guz, torbiel, rak

Mimo że ślinianki to stosunkowo małe gruczoły, choroby – nierzadko poważne i groźne – nie omijają ich. Oprócz zapalenia ślinianek do najczęstszych chorób zalicza się wymienione poniżej.

  • torbiel ślinianki przyusznej

Torbiele występują podczas zaburzeń śliny. Jeśli jej odpływ nie jest prawidłowy, następuje zastój. W konsekwencji tworzy się torbiel. Torbiel ślinianki przyusznej jednak występuje rzadko, częściej dotyczy ślinianki podjęzykowej.

  • kamica ślinianki przyusznej

Ślinianki mogą być powiększone ze względu na zatkanie kanału wyprowadzającego ślinę kamieniem, tzw. złogiem. Kamicy towarzyszy ból – najczęściej pojawia się podczas przeżuwania (dotyczy głównie ślinianki podżuchwowej), jednak w przypadku dużych kamieni może być nieprzerwany.

  • guzy ślinianki przyusznej

Guzy ślinianki przyusznej stanowią 2–4% wszystkich guzów głowy i szyi. Najczęściej występują między 4. a 7. dekadą życia – częściej u mężczyzn niż kobiet (źródło). Guzy ślinianki nie bolą i są rozpoznawane w późniejszych stadiach rozwoju.

  • złośliwy nowotwór ślinianki przyusznej

Nowotwory ślinianek nie zdarzają się często. Jeśli jednak występują, to częściej mają formę łagodną niż złośliwą. Nowotwór ślinianki najczęściej przebiega bezobjawowo – guz nie powoduje bólu i rośnie wolno. Jeżeli natomiast pojawia się mocny ból, któremu towarzyszy niedowład mięśni twarzy, może to sugerować nowotwór złośliwy. Najczęściej jednak złośliwą formę nowotworu mają zmiany w śliniankach podżuchwowych. Guz ślinianki przyusznej zwykle leczy się operacyjnie. 

Zobaczcie, na czym polega zabieg wszczepienia implantu ślimakowego:

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej