Sildenafil – lek w problemach z erekcją. Dawkowanie

Fot. energyy / Getty Images

Sildenafil to lek mogący wywołać skutki uboczne, jak bóle i zawroty głowy, krew w nasieniu czy zaburzenia erekcji. Należy dostosować dawkowanie do wieku, jak również do współistniejących chorób wątroby czy nerek.

Sildenafil jest inhibitorem fosfodiesterazy typu 5, która jest obecna w ciałach jamistych prącia, jednak także w krążeniu płucnym. Jest to lek wykorzystywany w stanach zaburzeń wzwodu. Dzięki niemu dochodzi do rozkurczu mięśniówki gładkiej ciał jamistych, co z kolei powoduje wzmożony napływ krwi do prącia. Lek nie ma wpływu na stan plemników w ejakulacie. Może jednak powodować zawroty głowy i zaburzenia widzenia, w związku z tym po zażyciu należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Lek sildenafil – co to jest?

Sildenafil to lek, który wspomaga sprawność seksualną mężczyzn poprzez rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych w ciałach jamistych prącia, przez co działa korzystnie na wzwód. Jednak jego działanie musi współistnieć z aktywnością seksualną. Ze względu na to, iż ten sam enzym (fosfodiesteraza typu 5) znajduje się w naczyniach płucnych, lek ten ma również zastosowanie w stanach przebiegających z nadciśnieniem płucnym.

Sildenafil – dawkowanie

Sildenafil podaje się doustnie na godzinę przed planowanym stosunkiem. Dawka leku wywołująca pożądany efekt jest indywidualna. Początkowo należy przyjąć 50 mg. W zależności od reakcji, dawkę można zwiększyć do 100 mg lub zmniejszyć do 25 mg. Nie powinno się przekraczać dawki 100 mg na dobę. W przypadku niewydolności nerek bądź niewydolności wątroby początkowa dawka powinna być minimalna, nieprzekraczająca 25 mg.

Jeśli lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego, stosuje się 10–20 mg 3 razy na dobę.

Kiedy nie należy stosować sildenafilu?

Sildenafil ma szereg przeciwwskazań. Nie powinni stosować go mężczyźni z chorobą niedokrwienną serca w wywiadzie czy po udarze mózgu. Ryzyko spadku ciśnienia tętniczego jest niewielkie, jednak na wszelki wypadek nie zaleca się zażywania tego leku osobom z przewlekłym niskim ciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazania do stosowania sildenafilu stanowią również choroby wątroby, retinopatie (schorzenia siatkówki oka) czy anatomiczne nieprawidłowości budowy penisa. Nie wolno też łączyć sildenafilu z innymi lekami na terapię wzwodu.

Polecamy: Impotencja - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia zaburzeń erekcji

Sildenafil – skutki uboczne

Mimo iż sildenafil jest stosowany w leczeniu problemów z potencją, to jednak może jednocześnie prowadzić do zaburzeń erekcji. Poza tym do częstych skutków ubocznych stosowania sildenafilu zalicza się:

  • zawroty i bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • fale gorąca,
  • nieżyt nosa,
  • senność,
  • zaburzenia funkcji układu pokarmowego,
  • ślepotę na barwy.

Zobacz film i sprawdź jak przebiega u mężczyzny erekcja:  

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Rzadziej pojawiają się inne objawy uboczne, jak spadek ciśnienia tętniczego, wzrost szybkości pracy serca, krwawienia w obrębie prącia i obecność krwi w nasieniu, bóle w klatce piersiowej, szumy uszne, łzawienie. Bardzo rzadko dochodzi do problemów z ciśnieniem tętniczym czy zaburzeń hemodynamicznych.

Polecamy: Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?

Jak długo działa sildenafil?

Sildenafil bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie powinien być przyjmowany podczas posiłku, ponieważ może dojść do wydłużenia czasu zadziałania. Efekt sildenafilu pojawia się już po 30–60 minutach. Lek może wywoływać erekcję jeszcze w ciągu 4–5 godzin po stosunku po stymulacji seksualnej.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 05.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej