Sezon na grypę trwa. Ból głowy i gorączka to pierwsze objawy

Fot.: vladans / Getty Images

W Polsce wzrasta liczba chorych na grypę. Liczbę zachorowań szacuje się na 259 400, z czego niemal tysiąc wymagało hospitalizacji. W ciągu jednego tygodnia stycznia zachorowało aż ćwierć miliona osób. Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów grypy, gdyż może ona doprowadzić do poważnych powikłań.

Trwa sezon na grypę - pierwsze objawy to gorączka, ból głowy, osłabienie, dreszcze, katar i ból gardła. Jeśli jest wirus grypy typu B, to  mogą pojawić się wymioty i biegunka. Ponieważ w tym roku infekcji wirusowych jest bardzo dużo, to lekarzom ciężko zdiagnozować grypę na samym początku choroby. Skutecznym sposobem na szybkie rozpoznanie grypy jest wymaz z gardła. Badanie takie można zrobić w każdej przychodni, a wynik jest znany po kilku minutach.

Zobacz film: Kto i co decyduje o składzie szczepionki przeciwko grypie?Źródło: Discovery.

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, zatem osoba chora powinna pozostać w domu. Co robić, aby się nie zarazić? Jak informuje Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie:

Proszę pamiętać, że grypa jest zakaźna jeszcze dzień przed tym jak się objawi. Zarażać można jeszcze 5-7 dni po rozpoczęciu chorowania, a nawet dłużej w przypadku osób starszych i dzieci.

Pediatra potwierdza, że przypadków zachorowań na grypę jest coraz więcej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie tutaj: Sezon grypowy w pełni. Osłabienie, ból głowy i gorączka to dopiero początek. Rośnie liczba chorych

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Szczepienia ochronne

Wirus grypy dzieli się na trzy typy – A, B i C, jednak to typ A wykazuje największą zmienność i częstość mutacji. Co roku opracowywana jest nowa szczepionka przeciwko grypie, która ma uchronić przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Szczepienia wykonuje się u dzieci powyżej roku, można także szczepić kobiety ciężarne. Należy pamiętać, że grypa jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i właśnie kobiet ciężarnych.

Więcej na ten temat: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?

Pierwsze objawy grypy i jej leczenie

Grypa atakuje nagle - pojawia się wysoka gorączka (nawet 39 stopni), bóle mięśni i stawów, a także ból głowy. Objawów nie wolno bagatelizować, chociaż leczenie grypy jest objawowe. Należy dużo pić, przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Chorzy powinni pozostać w domu.

Polecamy: Domowe sposoby na grypę – jak skutecznie złagodzić objawy choroby?

Zobacz film: Szczepienie przeciwko grypie - czy warto? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej