Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie

Fot. Nerthuz / Getty Images

Ostre serce płucne prowadzi do powiększenia prawej komory. Jednak dopiero przewlekła forma tej choroby powoduje przerost prawej komory serca. Objawy, które występują, obejmują zarówno płuca, jak i serce.

Serce płucne to określenie, którego używa się, opisując przerost prawej komory serca czy też powiększenie prawej komory serca w efekcie schorzenia naczyń płucnych bądź miąższu płucnego. Cor pulmonale, czyli serce płucne, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą, wynikającą wyłącznie z patologii płuc. Nie obejmuje przerostu prawej komory w przebiegu innych schorzeń serca. Sam przerost prawej komory może mieć charakter wtórny do niewydolności lewokomorowej serca, jednak wtedy nie mówi się już o sercu płucnym, tylko po prostu o przeroście prawej komory.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Serce płucne – jak je zdefiniować?

Serce płucne daje bardzo charakterystyczne zmiany w zakresie morfologii oraz samej czynności pracy narządu. Może mieć przebieg ostry, jak również przewlekły. Patomechanizm serca płucnego polega na tym, że w efekcie przewlekłych procesów patologicznych w miąższu płuc dochodzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach tętniczych tego organu. Tym samym wtórnie następuje przeciążenie prawej komory.

Na skutek powiększenia prawej komory serca dochodzi do zaburzeń homeostazy i stopniowo zaczynają pojawiać się objawy niewydolności serca. Warto mieć na uwadze, że prawa komora ma cienką ścianę i słabo radzi sobie z przeciążeniem ciśnieniowym wygenerowanym przez nadciśnienie płucne. Od tego, czy do powstania serca płucnego dochodzi nagle (ostre serce płucne), czy rozwija się ono przewlekle, zależą efekty mięśniówki prawej komory. Czasami prawa komora po prostu ulega powiększeniu, a czasami dochodzi jednocześnie do przerostu mięśniówki prawej komory. Powiększenie prawej komory serca bez jednoczesnego przerostu prawej komory ma miejsce w stanach ostrych, np. w przebiegu ostrej zatorowości płucnej. Częściej jednak proces ten jest długotrwały, jak w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w związku z czym na skutek długotrwałego przeciążenia prawej komory dochodzi do przerostu jej mięśniówki.

Jaką rolę pełnią zastawki w sercu?

Zobacz film: Jaką role pełnią zastawki w sercu? Źródło: 36,6

Jakie są przyczyny serca płucnego i przerostu prawej komory?

Należy pamiętać, że nie każda choroba płuc prowadzi do powstania serca płucnego. Aby powiązać te dwie patologie, konieczna jest odpowiednia diagnostyka kardiologiczna. Jedną z częstszych przyczyn serca płucnego jest przewlekła obturacyjna choroba płuc określana skrótem POChP. Jest to schorzenie powszechne, w przeważającym odsetku związane z paleniem tytoniu. Poza tym wymienia się również:

  • mukowiscydozę,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • bezdechy senne z towarzyszącym niedotlenieniem w ciągu dnia,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • sarkoidozę,
  • idiopatyczne włóknienie płuc,
  • pierwotne nadciśnienie płucne,
  • pylicę,
  • zatorowość płucną,
  • układowe choroby tkanki łącznej z zajęciem naczyń płucnych.

Objawy serca płucnego

Serce płucne jest stanem, w którym objawy dotykają zarówno układu oddechowego, jak i krążenia i są ściśle ze sobą powiązane. Punktem wyjścia patologii są zawsze choroby płuc, w związku z tym pierwsze symptomy rozwijającego się schorzenia raczej dotyczą tego właśnie układu. Przede wszystkim obserwuje się duszność. Wraz z rozwojem choroby praca dodatkowych mięśni oddechowych staje się nieefektywna, wobec czego dochodzi do niedotlenienia. Duszność nasila się z czasem, szczególnie dokucza w nocy. Oddech jest przyspieszony, a chory stale przyjmuje pozycję pochyloną ku przodowi, stojącą czy siedzącą, w której znacznie łatwiej jest mu „złapać oddech”, przez zaangażowanie dodatkowych mięśni oddechowych. Powoli dochodzi również do nasilania się objawów niewydolności prawokomorowej, które obejmują zasłabnięcia, obrzęki obwodowe, wodobrzusze, powiększenie wątroby, sinicę.

Serce płucne i przerost prawej komory – rozpoznanie i leczenie

Wśród badań diagnostycznych w pierwszej kolejności szuka się przyczyny tego stanu. Szczególnie jeśli dochodzi do rozwoju tzw. ostrego serca płucnego, ponieważ wówczas przyczyny mogą być odwracalne. Przerost prawej komory serca może zostać uwidoczniony już na podstawowym zdjęciu przeglądowym klatki piersiowej. Z kolei najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku podejrzenia niewydolności prawokomorowej jest echokardiografia. Ponadto w badaniu EKG, czyli elektrokardiograficznym, można wykazać cechy przerostu prawej komory objawiające się tzw. P pulmonale.

Leczenie powinno być skupione na podstawowej przyczynie. Trudno mówić o leczeniu dążącym do powrotu funkcji prawej komory. Dąży się raczej do zmniejszenia jej przeciążenia, podejmując próby leczenia choroby podstawowej, by zapobiec pogłębianiu się niewydolności prawokomorowej. Leczenie objawowe niewydolności prawokomorowej obejmuje postępowanie przeciwobrzękowe, antyarytmiczne, jak również dążące do przywrócenia homeostazy organizmu.

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 19.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej