Scyntygrafia kości: przebieg badania, wskazania, wyniki i skutki uboczne

Fot: psdesign1 / stock.adobe.com

Scyntygrafia kości to specjalistyczne badanie obrazowe, polegające na podaniu dożylnym niewielkiej ilości izotopu promieniotwórczego. Badanie scyntygraficzne pozwala ocenić stan kości oraz wykryć wiele schorzeń układu kostno-stawowego. Nie jest bolesne ani niebezpieczne, choć wymaga cierpliwości.

Scyntygrafia kości to badanie polegające na dożylnym podaniu niewielkich ilości izotopów promieniotwórczych (tzw. radioznaczników). 

Substancje te są fizjologicznie wychwytywane przez komórki kostne i osadzają się w miejscach stanów zapalnych lub rozpadu kości, dając dokładny obraz ich stanu. Badanie jest bardzo pomocne w diagnozowaniu różnego typu schorzeń układu kostno-stawowego. Wbrew powszechnym obawom, jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i można je wykonywać wielokrotnie, także u dzieci.

Na czym polega badanie scyntygraficzne kości? Przebieg badania

Badanie scyntygraficzne kości polega na podaniu pacjentowi niewielkiej ilości radioaktywnego izotopu w postaci zastrzyku. Podaje się go dożylnie w miejsce w pobliżu tego, które ma być obserwowane podczas badania (np. okolice kolana czy stawu łokciowego). Badanie wykonuje się w pozycji leżącej (na plecach lub brzuchu). Scyntygrafia jest całkowicie bezbolesna i nie powoduje nieprzyjemnych odczuć u pacjenta. 

Zobacz też: Densytometria kości - na czym polega?

Zobacz film: Jak wygląda badanie densytometryczne? Źródło: 36,6.

Jedyny dyskomfort polega na konieczności leżenia bez ruchu podczas badania, które może trwać od dwóch do czterech godzin. Istnieją dwa rodzaje tego badania: tzw. scyntygrafia dynamiczna oraz statyczna. Pierwsza z nich polega na dwukrotnym zarejestrowaniu obrazu scyntygraficznego i dzieli się na trzy fazy

  1. naczyniową, 
  2. miąższową 
  3. stawową. 

Dwie pierwsze fazy następują po upływie około 10 minut od podania izotopu i polegają na oglądaniu obrazu jedynie z obszaru ciała podejrzanego o wystąpienie zmian zapalnych (np. konkretnego stawu). Trzecia faza następuje w czasie 2-4 godzin po podaniu izotopu i polega na wykonaniu tej samej obserwacji, już nie tylko na "podejrzanym" obszarze, lecz całym ciele. W scyntygrafii statycznej pomija się pierwszy etap badania i wykonuje tylko jedną obserwację, dopiero po upływie 2-4 godzin.

Scyntygrafia kości: wskazania i wyniki

Celem scyntygrafii kości jest ocena stanu czynnościowego kości i stawów. Badanie jest pomocne w diagnostyce schorzeń, takich jak:

  • stany zapalne kości (ostre i przewlekłe);
  • stany zapalne stawów o różnym pochodzeniu;
  • przerzuty nowotworowe do kości (w przypadku pacjentów z chorobą nowotworową);
  • ocena skuteczności leczenia przerzutów do kości;
  • pierwotne nowotwory kości;
  • ocena skuteczności leczenia po wykonaniu przeszczepów kostnych;
  • złamania i urazy kości (w sytuacjach, gdy zdjęcie radiologiczne pozostawia wątpliwości);
  • przewlekłe bóle kostne o niejasnym pochodzeniu;
  • choroba Pageta;
  • przewlekłe bóle u pacjentów po założeniu protezy stawowej;
  • pierwotna i wtórna niedoczynność przytarczyc;
  • martwica kości.

Podczas badania izotop zostaje wchłonięty w największym stopniu w miejscach zmian (np. ogniskach stanów zapalnych lub martwicy) i pozwala z dużą dokładnością obejrzeć stan kości. Badanie pośrednio może również pokazać obrzęk tkanek sąsiadujących z kością.

Zobacz też: Badanie gęstości kości

Podczas badania lekarz może na bieżąco oglądać obraz kości na monitorze komputera, a także zapisać go w pamięci (aby wraz z dokładnym opisem przekazać np. lekarzowi prowadzącemu). 

Badanie nie wymaga więc długotrwałego oczekiwania na wyniki.

Scyntygrafia kośćca: przygotowanie i przebieg badania

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo ani odstawiać przyjmowanych leków. Nie trzeba również rozbierać się do badania. Zaleca się jednak wygodny strój pozbawiony elementów metalowych (guzików, klamer, zamków, kapsli) oraz brak biżuterii - metal może bowiem zniekształcić obraz scyntygraficzny. Podczas badania pacjent leży nieruchomo. Nie można również używać telefonu komórkowego.

Przed badaniem należy zgłosić zakres dolegliwości kostnych 

(czyli w miarę możliwości dokładnie określić, w jakich miejscach odczuwane są bóle). Badanie jest bezbolesne i nie powoduje nieprzyjemnych odczuć. Jednak, jeśli poczujemy się słabo, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi wykonującemu badanie. Po podaniu izotopu należy wypić możliwie dużo płynów (około 1,5 l wody, herbaty itp.), aby ułatwić usuwanie izotopu z organizmu (jest on wydalany z moczem).

Scyntygrafia kości: skutki uboczne

Prawidłowo wykonana scyntygrafia kośćca jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia pacjenta i nie powoduje skutków ubocznych.

Można ją przechodzić wielokrotnie, niezależnie od wieku (dotyczy to także małych dzieci). Dzieciom, które mają trudności z cierpliwym znoszeniem długotrwałego badania, podaje się zazwyczaj środek uspokajający, aby ograniczyć nadmierne ruchy. 

Badania nie wykonuje się jedynie u kobiet w ciąży i kobiet karmiących, a u kobiet w okresie rozrodczym scyntygrafia kości powinna być przeprowadzona w okresie do 10. dnia cyklu (czyli do 10 dni od daty wystąpienia miesiączki). 

Należy również pamiętać, żeby osoba badana w przeciągu 12-24 godzin od zakończenia scyntygrafii nie przebywała w towarzystwie kobiet ciężarnych. Podczas zabiegu podawana jest niewielka, bezpieczna dla zdrowia dawka izotopu. Zazwyczaj do badania wykorzystywany jest izotop technetu, który nie wywołuje uczuleń i skutków ubocznych, a czas jego połowicznego rozpadu wynosi około 6 godzin. 

Oznacza to, że izotop jest bardzo szybko wydalany z organizmu. Dawka promieniowania, któremu poddawana jest osoba badana, jest bardzo niewielka - mniejsza niż w przypadku standardowej tomografii komputerowej. Po badaniu pacjent na ogół nie musi zostawać w szpitalu.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Krzysztof 11.07.2018r.

Wiele wyjaśnił a przede wszystkim bardzo uspokoił

grzałeczka 12.02.2018r.

Bardzo mi rozjaśnił w głowie i uspokoił.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej