Samotność w związku – jak sobie radzić z tym problemem?

Fot.: Tom Merton / Getty Images

Samotność w związku może pojawić się na różnych etapach jego trwania i mieć rozmaite przyczyny. Zawsze jest jednak bardzo dotkliwa. Choć wydaje się, że bycie we dwoje powinno przed nią doskonale chronić, nie zawsze tak jest.

Często wydaje się, że samotność jest domeną osób, które nie mają nikogo bliskiego, tymczasem może dotykać również tych, którzy są w związku. Szybkie tempo życia, nadmierne obciążenie stresem czy coraz częstsze w dzisiejszym świecie – związki na odległość, nie wpływają dobrze na kondycję relacji.

Czy samotność powinna pojawiać się, gdy jest się w związku?

Badania socjologiczne przeprowadzone na całym świecie wykazały, że bycie w związku zmniejsza samotność. Statystycznie bycie we dwoje jest czynnikiem, który chroni przed tym przykrym stanem. Co ciekawe badania wykazały, że samotność o wiele rzadziej dotyka osoby, które są w małżeństwie, niż te pozostające w nieformalnych związkach. Podkreśliły też, że tylko relacja z partnerem wywołuje taki efekt, posiadanie dzieci nie wpływało znacząco na zmniejszenie samotności u dorosłych.

Wiele osób odbiera pojawiającą się w związku samotność jako informację o poważnych problemach. Bywa, że jest ona sygnałem, że pora bardziej zadbać o wzajemne relacje, ale nie zawsze tak jest. Czasem jej przyczyną jest nadmierne obciążenie obu partnerów lub dzieląca ich odległość.

Warto też pamiętać, że w życiu przytrafiają się sytuacje i przeżycia, które można przechodzić tylko samemu. Zdarza się więc, że można odczuwać samotność, mimo że funkcjonowanie związku nie jest w żaden sposób zaburzone.

Samotność, która nie zniknęła w związku

Niektóre osoby wchodzą w związki z dużymi deficytami, które pragną zaspokoić, starając się w ten sposób uchronić się przed trapiącą ich samotnością. Choć czasami to działa, często okazuje się, że bycie we dwoje wcale nie rozwiązuje tego problemu. Może to wywoływać silne rozczarowanie partnerem, podczas gdy często konieczna jest bardziej dogłębna praca nad sobą i niezaspokojonymi potrzebami z pomocą doświadczonego terapeuty. Wykształcenie stabilnej własnej tożsamości jest kluczowe dla umiejętności tworzenia intymnych relacji.

Jak wygląda samotność w dorosłym życiu? Zobaczcie na filmie, co psycholog radzi:

Zobacz film: Samotność w dorosłym życiu - jak tworzyć relacje. Źródło: Dzień Dobry TVN

Samotność w związku a idealistyczne przekonania

Nowoczesne społeczeństwo karmione jest od dziecka idealistycznymi przekonaniami na temat miłości. Bajki dla dzieci, a potem książki i komedie romantyczne dla dorosłych pokazują często tylko najlepsze, pierwsze chwile związków i kończą się konkluzją „żyli długo i szczęśliwie”. Stąd często biorą się nierealistyczne przekonania o tym, jak wygląda prawdziwa miłość, które często potęgują odczuwanie samotności, mimo że jest się we dwoje.

Ważne jest zdawanie sobie sprawy z charakterystycznej dla długoletnich związków dynamiki. Zazwyczaj w ciągu pierwszych lat spada elektryzujące pożądanie, a relacja przechodzi w fazę, w której bardzo istotne są intymność, przyjaźń i wspólne zobowiązania. Niezrozumienie tego procesu sprawia, że wiele ludzi czuje się samotnych, gdy przeminie pierwsza fala miłosnych uniesień.

Polecamy: Terapia małżeńska - kiedy iść i kogo wybrać?

Samotność we dwoje – skąd jeszcze się bierze?

Samotność w związku często wynika również z nadmiernego zapracowania obu partnerów. Brak odpowiedniej ilości czasu może okazać się katastrofalny i prowadzić do stopniowego oddalania się od siebie.

Samotność może pojawić się w małżeństwie też po pojawieniu się dzieci. Bywa, że rodzice przenoszą większość swojej uwagi na nowego członka rodziny, zapominając o własnej relacji. Dodatkowo większe niż dotychczas obciążenia często nie sprzyjają bliskości. Żeby związek mógł nadal dobrze funkcjonować, często konieczna jest restrukturyzacja dotychczasowych wzorców i bardziej świadome planowanie czasu na intymne chwile z partnerem.

Samotność w związku na odległość jest coraz częstszym problemem nowoczesnego świata. Emigracja zarobkowa i zawodowa sprawia, że wiele osób musi radzić sobie z brzemieniem, jakim jest próba zachowania intymności pomimo dzielących partnerów setek kilometrów. Na ten problem nie ma prostych rozwiązań.

Samotność w związku może być wywołana niedopasowaniem osobowościowym. Dotyczy to szczególnie osób, których konstrukcja psychiczna wymaga częstszego kontaktu z ludźmi i więcej rozmów niż ich partnera.

Samotność w związku – jak sobie z nią radzić?

Gdy samotność na dłużej pojawi się w związku, odzyskanie bliskości często wymaga dużego wysiłku. Zanim zacznie się wspólną pracę z partnerem, warto najpierw przyjrzeć się własnym potrzebom, gdyż odczuwanie tego stanu najczęściej związane jest z tym, że któreś z nich są niezaspokojone. Dopiero dogłębna analiza samego siebie pozwala na określenie, w jaki sposób można rozwiązać problem. Czasami wystarcza walka z własnymi nierealistycznymi przekonaniami i rozwiązanie dawnych problemów – na przykład związanych z relacjami z rodzicami.

Bardzo istotne jest także świadome dbanie o czas dla relacji z bliską osobą. Choć może się to wydawać sztuczne, czasem tylko wspólne ustalenie określonej przestrzeni (na przykład poprzez wybór jednego wieczoru w tygodniu) pomaga w dbaniu o bliskość.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że kluczowa jest komunikacja. Trzeba się uczyć wyrażać swoje potrzeby w mądry sposób i pamiętać, że samotności w związku nie da się wyleczyć pretensjami, a jedynie szczerym komunikatem: „tęsknię za tobą i chciał(a)bym być bliżej”.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 23.07.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej