Są kolejne dowody na to, że koronawirus był w Europie już w grudniu
Getty Images
SARS-CoV-2 przekroczył europejskie granice zdecydowanie wcześniej, niż sądziliśmy. Najpierw tę tezę potwierdzili francuscy naukowcy, a teraz włoscy eksperci mają dowody na to, że w ich kraju koronawirus pojawił się już w grudniu.
Oficjalna informacja o tym, że koronawirus dotarł do Europy pojawiła się w lutym tego roku. Jednakże już na początku maja francuscy eksperci twierdzili, że pierwszy pacjent ze zdiagnozowana infekcją SARS-CoV-2 pojawił się w ich kraju pod koniec grudnia 2019 roku, czego dowodem było przebadanie archiwalnych próbek chorego. Niemniej okazuje się, że Francja to nie jedyne państwo, do którego jeszcze przed Nowym Rokiem wkradł się ten groźny patogen.
Koronawirus był we Włoszech już w grudniu ubiegłego roku?
Naukowcy z Italii odnaleźli SARS-CoV-2 w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie w grudniu 2019 roku. Dodajmy tylko, że pierwszy przypadek COVID-19 zdiagnozowano tam dwa miesiące później i to właśnie ten czas uważa się za początek epidemii w tym regionie.
Włoski Instytut Zdrowia przebadał 40 próbek wód ściekowych zebranych właśnie na terenach tych dwóch miast. Do analizy zebrano materiał od października 2019 roku do lutego 2020. Dodatkowo przeanalizowano też ścieki z przełomu 2018 i 2019 roku.
Warto zaznaczyć, że te nowe ustalenia mogą pomóc wyjaśnić śmierć wielu starszych osób z włoskich domów opieki na północy kraju. Ich zgony łączono wówczas z powikłaniem po chorobie przypominającej grypę. Dodajmy, że miało to miejsce kilka tygodni przed oficjalnym potwierdzeniem koronawirusa we Włoszech.
Zobacz też film: Koronawirus mutuje, co to znaczy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 19.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?