Rzucawka w ciąży – co to jest? Objawy, leczenie

Fot: o_lypa / gettyimages.com

Objawy rzucawki to m.in.: drgawki, nadciśnienie, białkomocz. Często konieczne jest zakończenie ciąży. Lekiem z wyboru w leczeniu drgawek jest siarczan magnezu. Leczenie nadciśnienia opiera się na stosowaniu dihydralazyny, labetalolu i nifedypiny.

Rzucawka, określana inaczej stanem rzucawkowych lub eklampsją, może wystąpić u kobiety ciężarnej po 20. tygodniu ciąży czy nawet w połogu, czyli po porodzie. Charakteryzuje się drgawkami mogącymi prowadzić do śpiączki. Przyczyną jest po prostu ciąża. Rzucawka powstaje na podłożu nadciśnienia tętniczego i charakteryzuje się współistniejącym białkomoczem. Okazuje się jednak, że nie zawsze obraz kliniczny jest jasny. Opisuje się bowiem przypadki rzucawki już na wcześniejszych etapach ciąży, jak również przypadki, kiedy ciśnienie tętnicze wcale nie było aż tak wysokie. Głównym elementem rzucawki jest niewłaściwa reakcja naczyń krwionośnych, zwłaszcza mózgowych, co doprowadzić może do obrzęku mózgu. Tylko zakończenie ciąży pozwala na zlikwidowanie objawów klinicznych.

Rzucawka ciążowa – co to jest?

Rzucawka polega na wystąpieniu drgawek. Pojawia się najczęściej na tle stanu przedrzucawkowego czy też nadciśnienia tętniczego przewlekłego, choć zdarzają się przypadki, kiedy rzucawka nie ma wyraźnego związku z nadciśnieniem. Rzucawka występuje po 20. tygodniu ciąży, jak również w pierwszych dwóch dobach po porodzie. Kobieta odczuwa bóle głowy, ma zaburzenia widzenia, mroczki. Następnie pojawiają się drgawki i kobieta traci przytomność. Wykonanie tomografii komputerowej mózgu pozwala na uwidocznienie zmian obrzękowych w płatach potylicznych i rozsianych zmian niedokrwienno-krwotocznych. Statystycznie rzucawka częściej występuje u kobiet ciężarnych po 35. roku życia, jak również u bardzo młodych kobiet, jeszcze niepełnoletnich. Ponadto rzucawka może rozwinąć się przed 20. tygodniem ciąży, choć wtedy częściej ma związek z zespołem antyfosfolipidowym bądź zaśniadem groniastym.

Rzucawka – objawy

Rzucawka polega na pojawieniu się drgawek toniczno-klonicznych i/lub śpiączki u pacjentek ze stanem przedrzucawkowym, czyli u których występują następujące objawy:

  • obecność co najmniej 2 g białka w moczu, czyli białkomocz,
  • wydalenie mniej niż 400 ml moczu w ciągu doby,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia świadomości,
  • sinica,
  • wzrost stężenia kreatyniny,
  • bóle nadbrzusza,
  • nudności i wymioty,
  • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu,
  • małopłytkowość.

Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Rzucawka ciążowa – leczenie

W przypadku wystąpienia rzucawki stosuje się siarczan magnezu (MgSO4), który ma za zadanie uspokoić napad drgawek i zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Podaje się 4–6 g dożylnie przez 20 minut, a dalej 1–2 g na godzinę przez co najmniej 24 godziny. Czasami magnez okazuje się nieskuteczny i konieczne jest zażycie diazepamu (relanium) czy tiopentalu. Lekami stosowanymi celem obniżenia ciśnienia tętniczego są labetalol, dihydralazyna bądź nifedypina. W przypadku rozwijającego się obrzęku płuc niezbędne jest włączenie leków moczopędnych. Płód musi być stale obserwowany. W razie zagrożenia, konieczne jest zakończenie ciąży. Najczęściej wykonuje się cięcie cesarskie.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej