Rycyna – toksyczne właściwości, jakie są objawy zatrucia? 

Fot: GettyImages-Alexander Ruiz

Rycyna jest toksyczną substancją, która naturalnie występuje w roślinie zwanej rącznikiem pospolitym. Rycyna uważana jest za najsilniejszą truciznę białkową pochodzenia roślinnego. Rącznik pospolity uprawiany jest również w Polsce między innymi, jako roślina ogrodowa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, gdyż zatrucie rycyną może mieć skutek śmiertelny. 

Rącznik pospolity – naturalne źródło rycyny

Rącznik pospolity uważany jest za jedną z najbardziej trujących roślin na świecie. W warunkach środkowoeuropejskich jest rośliną jednoroczną osiągającą wysokość około 2 – 3 metrów, natomiast w strefie tropikalnej rącznik pospolity potrafi osiągać wysokość nawet 10 metrów i przypomina bardziej drzewo niż krzew. Duże czerwone liście rącznika pospolitego przypierają dłoniasty kształt, a owocami to kolczaste torebki zawierające marmurkowe nasiono o wielkości około 2 centymetrów. Rącznik pospolity jest bardzo starą rośliną użytkową, uprawianą w ciepłych rejonach dla oleistych nasion. W starożytnym Egipcie i na Wschodzie używano oleju do pielęgnowania skóry, ran oraz włosów, jak również do celów technicznych. W celu wyprodukowania oleju rycynowego zbiera się dojrzałe nasiona, pozbawia się ich łupiny i tłoczy na zimno. Zawierają one 50% tłuszczu, ale również rycynę (truciznę), którą eliminuje się gotując wytłoczony olej z wodą. Olej rycynowy działa łagodnie przeczyszczająco oraz jest środkiem przeciw robaczywym.

Rycyna – właściwości toksyczne

Rycyna to białko, które składa się z podjednostek A – B. Mechanizm działania opiera się na tym, iż podjednostka B posiada właściwości pozwalające jej na wiązanie się z galaktozą, co umożliwia przyłączenie się do glikoproteidów i glikolipidów obecnych na powierzchni komórek eukariotycznych (komórki posiadające jądro komórkowe wraz z DNA) zawierających te resztę glikozydową. Podjednostka B po związaniu się z receptorami, powoduje przedostanie się rycyny do wnętrza komórki poprzez proces endocytozy, czyli procesu transportowania większych cząsteczek do wnętrza komórki. Już niewielka ilość toksyny obecnej w cytoplazmie powoduje śmierć komórek. Szacuje się, że jedna cząsteczka rycyny może doprowadzić do inaktywacji około 1500 – 2000 rybosomów w ciągu minuty. W miejscu pojawienia się rycyny dochodzi do martwicy tkanek.

Zobacz, co kryje się za nazwami składników podanych na opakowaniu kosmetyków:

Zobacz film: Co kryje się za nazwami składników podanych na opakowaniu kosmetyków? Źródło: Co nas truje

Toksyczność rycyny zależy między innymi od:

  • Wielkości przyjętej dawki,
  • Drogi zatrucia – wziewna, spożycie lub iniekcja,
  • Gatunku – podatność na toksycznie działanie rycyny jest zróżnicowane (dawka śmiertelna w połączeniu z masą ciała może się różnić nawet stukrotnie).

Rycyna jest około 1000 razy bardziej toksyczna niż cyjanek! Do śmierci człowieka wystarczy około 100 mikrogramów, czyli tyle ile ważny ziarenko soli i jest to równowartość około 3 nasion rącznika pospolitego. Organizm człowieka jest wyjątkowo wrażliwy na działanie toksycznej rycyny i może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu 2 dni.

Rycyna – objawy zatrucia

Objawy zatrucia rycyną różnią się od siebie w zależności od dawki rycyny, która dostała się do organizmu oraz od drogi zakażenia. Rycyną można się zatruć poprzez drogę pokarmową, drogę oddechową lub poprzez iniekcję, czyli wstrzyknięcie.

To ogólnych objawów zatrucia rycyną należą:

Zatrucie na drogą pokarmową (objawy po około 36 godzinach):

Zatrucie na drodze oddechowej (objawy po około 8 - 12 godzinach):

  • Obrzęk płuc,
  • Kaszel,
  • Duszności,
  • Włókniakowo – ropne zapalenie płuc,
  • Ostre owrzodzenia dróg oddechowych o charakterze martwiczo – krwotocznym,
  • Wysięk wewnątrzpęcherzykowy z obrzękiem okołonaczyniowym.

Zatrucie na drodze iniekcji (objawy po około kilkunastu godzinach):

Rycyna, jako potencjalna groźna broń

Znanych jest kilka przypadków, gdzie rycyna została wykorzystana w celach pozbawienia kogoś życia. Rycyna została wykorzystana między innymi przez KGB w celu zabicia bułgarskiego dysydenta Georgia Markowa poprzez wstrzelenie podskórne ok. 0,5 mg rycyny. W 1991 roku organizacja Minnesota Patriots’ Council gromadziła rycynę w celu dokonania ataku terrorystycznego, a w 2003 oraz 2013 roku rycynę wykryto w listach adresowanych do Białego Domu w Stanach Zjednoczonych.

Wytworzenie toksycznej rycyny jest stosunkowo tanie i szybkie w produkcji, do tego jest szeroko dostępna, przez co istnieją obawy wykorzystania jej w celach bioterrorystycznych. Rycyna została zaliczona do grupy B, czyli do substancji o umiarkowanym znaczeniu bioterrorystycznym, których posiadanie, obrót i wykorzystywanie podlega krajowym i międzynarodowym regulacjom. 

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 12.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej