"Rumianki i bratki". Kosmetyki, które mogą uratować życie w czasie COVID-19

materiały z facebook @rumiankiibratki

Kosmetyki ze sklepu "Rumianki i bratki" to produkty, które w dobie koronawirusa mogą ocalić życie. W jaki sposób? Składając zamówienie - wołasz o pomoc. Założycielką marki jest 17-letnia Krysia, która zainspirowała się działalnością jednego z francuskich brandów.

Kilkanaście tygodni temu z inicjatywy warszawskich policjantów powstał „Twój parasol”. System na pozór wygląda jak każda inna aplikacja pogodowa, ale w rzeczywistości zamiast przed deszczem, chroni przed rodzinną burzą. Jak to działa? Ofiara przemocy poprzez dwukrotne klikniecie w ekran przenosi się do ukrytego trybu, gdzie między innymi może wezwać pomoc. To nie jest jedyne miejsce w sieci, gdzie osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie mogą znaleźć wsparcie.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Przeczytaj też: "Twój parasol" - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej

"Rumianki i bratki" - internetowy "sklep", który oferuje pomoc ofiarom przemocy domowej

Kolejną opcją są zakupy w internetowym sklepie „Rumianki i bratki”. Ale tylko pozorne, bo w rzeczywistości nie znajdzie się tam żadnych produktów beauty. Jakie więc towary oferuje marka? Najcenniejsze, bo ratunkowe.

Jesteśmy nowo powstałą firmą zajmującą się tworzeniem i sprzedażą naturalnych kosmetyków. W naszych produktach stawiamy na własne receptury i proste składy. Zachęcamy do polubienia i obserwowania strony - już wkrótce pojawi się tutaj nasza oferta! W razie wszelkich pytań i problemów odzywajcie się do nas w wiadomości prywatnej 

– informuje post na Facebooku brandu.

W rzeczywistości jednak złożenie zamówienia jest sygnałem do wezwania policji. Jak tłumaczy 17-letnia Krysia Paszko, czyli założycielka fikcyjnej marki, po otrzymaniu wiadomości sklep wysyła zapytanie o adres. Gdy ktoś go poda, wiadomym staje się fakt, że dana osoba potrzebuje interwencji odpowiednich służb. Wówczas osoby zaangażowane w projekt zawiadamiają policję. Warto jednak wiedzieć, że wysyłając zapytanie o dany produkt można też rozpocząć rozmowę i być w kontakcie z obsługą „Rumianków i bratków”. Marka oferuje też pomoc psychologiczną.

Przeczytaj też: Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

Dlaczego prośba o pomoc odbywa się poprzez szyfr? Dzięki takim kodom otrzymują wsparcie ci, którzy nie są w stanie poprosić o nie bezpośrednie. Często bowiem bywa tak, że oprawcy sprawdzają telefony czy komputery swoich ofiar.

Skąd w ogóle pomysł na taką akcję? Krysia Paszko opowiedziała o tym, jak zrodził się pomysł w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Akcja zaczęła się całkiem spontanicznie. Czytałam różne raporty, dotyczące wzrostu przemocy domowej właśnie w czasie epidemii. […] z początku miała być to akcja dla znajomych, ale pojawiło się bardzo dużo udostępnień i akcja się rozrosła. Zebrałam zespół. Potem zwróciłam się o pomoc do „Fundacji Centrum Praw Kobiet” i teraz razem działamy

- opowiedziała założycielka "Rumianków i bratków".

Nastolatka dodała również, że zainspirowały ją działania francuskich aptekarzy. Chodzi o to, że farmaceuci wiedzą, że gdy klient poprosi o maseczkę z numerem 19, powinni wezwać policję, ponieważ dana osoba znajduje się w niebezpieczeństwie.

Jeśli chodzi o sklep, wiem od koleżanek, że mamy około 20-stu nowych zgłoszeń dziennie. Koleżanki monitorują też sprawy, które były złożone wcześniej. Łącznie jest całkiem sporo spraw. […] Informacje z Francji potwierdzają to, że im ta epidemia się bardziej rozwija, tym telefonów jest więcej. Spodziewamy się, że liczba tych kontaktów u nas może wzrastać

-dodała Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Data aktualizacji: 21.04.2020,
Opublikowano: 20.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej