Rukiew wodna - jakie ma właściwości?
Specjaliści z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) umieścili rukiew wodną na pierwszym miejscu zestawienia najzdrowszych warzyw. Kolejne miejsca zajęły kapusta pekińska oraz boćwina.
Rukiew wodna należy do kapustowatych. Jest doskonałym źródłem witamin A, C, E oraz K. Zawiera także sporo folianów oraz cennych dla naszego zdrowia pierwiastków - cynk, potas, wapń i żelazo.
Badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" pokazują, że warzywo wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Dzieje się tak, ponieważ obecnie w niej przeciwutleniacze zapobiegają uszkodzeniu białych krwinek i mogą chronić przed rozwojem choroby onkologicznej.
Zobacz także: Rukiew wodna – właściwości lecznicze, pozamedyczne zastosowanie, ochrona
Jak rukiew wpływa na organizm?
Rukiew wodna ma również korzystny wpływ na działanie układu krążenia. Dietetyczka Lauren Manaker w rozmowie z serwisem eatthis.com tłumaczyła, że warzywo nie zawiera tłuszczów nasyconych, do tego ma też bardzo niewiele sodu, tym samym jest doskonałe dla serca.
Dodatkowo zawiera wapń, magnez i potas. Pierwiastki te mają korzystny wpływ na serce i są podstawą diety DASH, która chroni przed rozwojem chorób układu krążenia.
Na tym jednak nie koniec. Naukowcy wykazali, że warzywo ma korzystny wpływ na działanie wątroby.
Zobacz wideo: Które warzywa są najzdrowsze, a których lepiej unikać?
Źródło: poradnikzdrowie.pl/eatthis.com