Rozstęp mięśni prostych brzucha – metody leczenia. Ćwiczenia czy operacja?

FS-Stock/getty images

Rozstęp mięśni prostych brzucha to inaczej rozejście się na boki ich przyśrodkowej części przylegającej do kresy białej. Dolegliwość powszechnie obserwowana jest w przebiegu ciąży i po porodzie, ale także może wystąpić u mężczyzn. Leczenie przewiduje wiele metod, a rokowania są pomyślne.

Ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych brzucha to jeden ze skutecznych sposobów cofnięcia zmian w ich anatomii. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek, choć w zaawansowanych i szczególnych przypadkach zalecana jest operacja. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do powikłań.

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha oznacza oddalenie się na boki ich przyśrodkowych przyczepów od kresy białej. Stanowi ona splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha, biegnący pośrodkowo od wyrostka mieczykowatego mostka przez pępek aż do spojenia łonowego. W wyniku zwyrodnienia kresy białej, np. z powodu zwiotczenia i osłabienia napięcia jej struktury poprzez powiększający się brzuch ciążowy czy wpływ hormonów, rozciągająca się centralnie tkanka łączna oddzielająca dwa mięśnie proste brzucha po obu swoich stronach ulega poszerzeniu. W konsekwencji obserwuje się widoczny rozszczep mięśni brzucha, któremu nie towarzyszą dolegliwości bólowe ani inne objawy.

Przypadłość najczęściej pojawia się w przebiegu zaawansowanej ciąży i zwykle utrzymuje się po porodzie, jednak może rozwinąć się również niezależnie, tzn. w przebiegu przewlekłych chorób, np. na tle pulmonologicznym, w których silny i utrzymujący się kaszel zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, napierając na kresę białą i prowadząc do jej rozciągania. Tego typu przypadłość obciąża nie tylko kobiety, jednak rozstęp mięśni prostych brzucha u mężczyzn zwykle powstaje w wyniku otyłości androidalnej, tzw. otyłości brzusznej lub typu jabłko. Rokowania co do wyleczenia zjawiska są pomyślne, ale zaniechanie usprawniania deformacji może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Ćwiczenia na rozstęp mięśnia prostego brzucha to dominująca metoda w walce z dolegliwością tego rodzaju.

Zobacz film: Mięśnie brzucha

źródło:x-news

Do jakiego lekarza z podejrzeniem rozstępu mięśni prostych brzucha?

W celu potwierdzenia lub wykluczenia rozszczepu mięśni prostych brzucha warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który dokona wstępnej diagnozy, skieruje na dodatkowe badania, a następnie zaplanuje leczenie. Może też zlecić wizytę u fizjoterapeuty lub innego specjalisty w zależności od stopnia zaawansowania rozejścia i dodatkowych dolegliwości, np. rozstęp mięśni prostych brzucha z przepukliną wymagać będzie łączenia specjalistycznych metod leczenia, w tym operacji i rehabilitacji.

Leczenie rozstępu mięśni prostych brzucha

Leczenie rozejścia mięśni prostych brzucha skupia się przede wszystkim na wypracowaniu odpowiednich nawyków ruchowych, pozwalających na regenerację uszkodzonych i osłabionych mięśni oraz kresy białej. Rehabilitacja tego typu dolegliwości zaleca ograniczanie czynności angażujących tłocznię brzuszną, czyli unikanie dźwigania lub odpowiednie podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Operacja rozstępu mięśni prostych brzucha to ostateczne rozwiązanie w zaawansowanych przypadkach lub w sytuacjach, w których rozszczepowi towarzyszą inne objawy lub choroby.

Ćwiczenia na rozstęp mięśnia prostego brzucha

Trening na rozstęp mięśni prostych brzucha powinien być wykonywany zgodnie z ustalonym planem rehabilitacji, wykluczającym przede wszystkim ćwiczenia:

  • rozciągające powłoki brzuszne, jak wypinanie brzucha do przodu, skłony do tyłu czy skośne skręty tułowia;
  • z dużym obciążeniem i w wymagających pozycjach wyjściowych, zwiększających tłocznię brzuszną, wywierającą ucisk narządów wewnętrznych na ścianę brzucha, np. klęk podparty, ćwiczenia w skłonie czy jazda na rowerze;
  • mięśni prostych i skośnych brzucha, których intensywny trening powiększy rozstęp.

Aktywność fizyczną należy ukierunkować na ćwiczenia mięśni poprzecznych brzucha od niskich pozycji leżących i siedzących do treningów w trakcie chodzenia. Ćwiczenia na rozszczep mięśnia prostego brzucha zaleca się po zakończeniu okresu połogowego, a ich intensywność powinna być dostosowana do stanu kobiety i rodzaju porodu.

Rehabilitacja rozejścia mięśni prostych brzucha

W powrocie do zdrowia duże znaczenie ma higieniczny tryb życia, szczególnie w trakcie podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Aby bezpiecznie wykonać tego typu czynność, ruch należy wyprowadzić z kończyn dolnych i na nich przenosić ciężar ciała, unikając przy tym skłonów tułowia. Ważny jest również sposób wstawania z łóżka i zmiany pozycji odpoczynku. Podnoszenie się należy rozpocząć z pozycji leżenia na boku z opuszczonymi nogami i podporem na rękach, ograniczając napinanie mięśni prostych brzucha. Jako metody uzupełniające proces leczenia zaleca się kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie, a także lekkostrawną dietę bogatą w błonnik oraz odpowiednie nawodnienie organizmu wspierające prawidłową perystaltykę jelit.

Bibliografia:

1. Opala-Berdzik A., „Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha u kobiet w ciąży i po porodzie”, „Fizjoterapia” 2009, 17 (4), s. 67–70.

2. Karowicz-Bilińska A., „Fizjoterapia w położnictwie”, „Ginekol Polska” 2010, 81.

3. Bogusz J., „Encyklopedia dla pielęgniarek”, Państwowy Zakład Wydawnictw lekarskich, Warszawa 1982.

Data aktualizacji: 07.08.2020,
Opublikowano: 08.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej