Rozrusznik serca - kiedy się go wszczepia? Przeciwwskazania do zabiegu i możliwe powikłania

Fot: picsfive / stock.adobe.com

Rozrusznik, czyli stymulator serca, to maleńkie urządzenie na baterie umożliwiające życie setkom tysięcy osób na całym świecie. W inteligentny sposób wspomaga pracę serca oraz zbiera, zapisuje i przesyła informacje o jego funkcjonowaniu.

Rozrusznik serca zakłada się w prosty sposób i tak naprawdę jest to stosunkowo bezpieczny zabieg, a nie skomplikowana operacja. Powikłania po nim są rzadkością, dlatego osoby, u których występują wskazania do wszczepienia elektrostymulatora, nie powinny się przesadnie obawiać. To drobne urządzenie może uchronić przed śmiercią wywołaną zaburzeniami pracy serca.

Kiedy zakłada się rozrusznik serca i jakie są przeciwwskazania do dokonania zabiegu?

Rozrusznik serca zakłada się u osób, u których występują znaczne zaburzenia przewodnictwa elektrycznego w mięśniu sercowym polegające na zbyt rzadkim lub bardzo nieregularnym pobudzaniu go do skurczów.

Rozrusznik serca jest dobrym rozwiązaniem dla chorujących na:
  • chorobę węzła zatokowo-przedsionkowego, w której wysyłane impulsy są zbyt słabe;
  • blok komorowo-przedsionkowy, w którym zaburzone jest przewodzenie impulsów;
  • bloki odnóg pęczka węzła Hisa;
  • migotanie przedsionków.

U niektórych osób nie można założyć rozrusznika serca. Najczęstsze przeciwwskazania to miejscowe i ogólne zakażenia organizmu oraz niektóre zaburzenia automatyzmu serca. Dlatego decyzję o wszczepieniu stymulatora serca zawsze podejmuje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjenta i wyniki badań (test Holtera, elektrokardiografia, echo serca i badania ogólne).

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rozrusznik serca - jak wygląda zabieg jego wszczepienia?

Zabieg wszczepiania rozrusznika serca zostaje dokonany w pracowni elektrofizjologicznej, w warunkach wysokiej sterylności. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, ponieważ nie wymaga on otwierania klatki piersiowej, a jedynie podskórnego umieszczenia stymulatora pod obojczykiem i poprowadzenia elektrod do serca drogą wewnątrznaczyniową.

Cały zabieg jest bardzo bezpieczny i najczęściej trwa do dwóch godzin. Rekonwalescencja po wszczepieniu rozrusznika nie powinna przebiegać długo - najczęściej chory zostaje w szpitalu jeden dzień w celu obserwacji jego stanu zdrowia i pracy rozrusznika.

Powikłania po wszczepieniu rozrusznika serca dotyczą niewielkiego odsetka pacjentów, a większość z nich nie stanowi zagrożenia życia. Do najczęstszych powikłań należą krwiaki i zakażenia, odklinowanie się elektrod oraz odma płucna. W takich wypadkach konieczna jest dłuższa rekonwalescencja. Zdarzają się też groźniejsze powikłania, takie jak infekcje rozrusznika, zatory powietrzne, tamponada serca i bakteryjne zapalenie serca. Występują one u mniej niż 1% osób decydujących się na wszczepienie kardiostymulatora.

Zobacz film: Jak się czuje Pan Marian, miesiąc po wszczepieniu Micry - najmniejszego rozrusznika serca na świecie. Źródło: 36,6

Życie z rozrusznikiem serca

Osoba z rozrusznikiem serca powinna regularnie zgłaszać się na kontrole u lekarza, który ocenia stan zdrowia oraz sprawdza pracę rozrusznika i stan jego baterii. Nie muszą się one odbywać bardzo często - co 3 do 12 miesięcy.

Po zabiegu wszczepienia rozrusznika nie należy korzystać z urządzeń emitujących duże pole magnetyczne, takich jak silne elektryczne spawarki i wiertarki oraz transformatory. Większość urządzeń domowych (telewizory, sprzęty AGD i RTV, radio czy komputery) nie powinno zakłócać działania stymulatora serca.

Problematyczne ze względu na obecność rozrusznika może być wykonywanie niektórych zabiegów i badań diagnostycznych, na przykład: rezonansu magnetycznego, radioterapii i elektrycznej stymulacji nerwów. Trzeba także zrezygnować z zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak : diatermia, kąpiele galwaniczne, jonoforeza, prądy diadynamiczne oraz wszystkie formy elektroterapii i magnetoterapii. Przed zabiegami i badaniami powinno się zawsze informować o rozruszniku, aby uniknąć jego awarii.

Założenie rozrusznika serca nie musi się wiązać ze znaczącymi zmianami w życiu. Można nadal uprawiać sport - należy jednak zrezygnować z dyscyplin kontaktowych, które mogłyby spowodować uszkodzenie rozrusznika. Dla dobra serca warto dbać o zdrową dietę, a alkohol spożywać okazjonalnie.

Awaria rozrusznika serca - objawy

Mimo rzetelnie przeprowadzonych kontroli może dojść do uszkodzenia rozrusznika. Należy wówczas od razu udać się do lekarza. Objawem awarii rozrusznika jest zmiana w rytmie pracy serca, która może pojawić się stopniowo lub nagle (przyspieszenie, spowolnienie lub całkowite zatrzymanie bicia serca). Uszkodzenia rozrusznika nie występują często. Samo urządzenie jest bardzo odporne i powinno być wymieniane na nowe jeszcze przed wyczerpaniem baterii, co minimalizuje szanse wystąpienia awarii.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

j 28.04.2018r.

...wymieniane na nowe jeszcze przed wyczerpaniem się baterii, czyli kiedy??????????????

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej