Rowerek stacjonarny: jakie są efekty ćwiczeń i czy przyspiesza odchudzanie? 

Fot: fotolia.com

Rowerek stacjonarny może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób chcących wykonywać ćwiczenia cardio, a nie zawsze mają czas na wizyty w siłowni. Posiadanie własnego rowerka stacjonarnego w domu pozwala na przeprowadzanie treningów praktycznie o każdej porze.

Zdecydowanie się na formę aktywności w postaci ćwiczeń wykonywanych na rowerze stacjonarnym dla wielu osób może okazać się przysłowiowym strzałem w „dziesiątkę”. Wszystko dlatego, że takie ćwiczenia nie wymagają specjalnego przygotowania i mogą być wykonywane praktycznie przez osoby w każdym wieku będące w różnej formie fizycznej.

Rowerek stacjonarny: efekty jakie można osiągnąć

Jeżeli komuś wydaje się, że jazda na rowerku stacjonarnym przyniesie efekt w postaci poprawy kondycji czy redukcji wagi ciała już po kilku treningach, to jest w dużym błędzie. Tego rodzaju ćwiczenia wymagają regularnego wykonywania przez minimum miesiąc, aby zacząć dostrzegać poprawę formy. Między innymi dlatego wiele osób jest tego nieświadomych i dlatego przedwcześnie rezygnują one z tego rodzaju formy aktywności.

Zobacz także: Skakanka – jakie efekty można uzyskać? Przykładowy plan treningowy

Jazda na rowerku stacjonarnym jest niczym innym jak treningiem cardio, czyli treningiem wytrzymałościowym mającym na celu poprawę wydolności serca. Można pokusić się o stwierdzenie, że taka forma treningu jest jedną z najprostszych i najbardziej bezpiecznych z grupy zajęć cardio. Posiadanie własnego roweru stacjonarnego stanowi duży komfort, ponieważ:

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
  • daje możliwość przeprowadzenia treningu bez wychodzenia z domu,
  • nie generuje dodatkowych kosztów (np. wejściówka na siłownię),
  • daje możliwość ćwiczeń o każdej porze dnia (biorąc pod uwagę, że większość siłowni nie jest otwarta 24 godzin na dobę, jest to duży plus),
  • nie wymaga specjalnego przygotowania.

Regularne wykonywanie ćwiczeń na rowerze stacjonarnym może przynieść wiele innych efektów niż tylko spalenie kalorii. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń mogą być to:

  • rozbudowa tkanki mięśniowej nóg,
  • ukształtowanie mięśni nóg,
  • poprawa samopoczucia,
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu,
  • poprawa kondycji,
  • poprawa ukrwienia całego ciała, a w szczególności nóg.

Zobacz także: Jak wygląda układ mięśniowy? Anatomia, funkcje i urazy układu mięśniowego

Na formach internetowych o tematyce sportowo-treningowej często można spotkać się z tematami typu: „rower stacjonarny a odchudzanie”. W tego typu grupach użytkownicy wymieniają się opiniami i spostrzeżeniami dotyczącymi wpływu jazdy na rowerze stacjonarnym na proces odchudzania. Odpowiedzi są różne – począwszy od tych, którzy twierdzą, że rowerek stacjonarny jest jednym z lepszych sposobów na redukcję wagi ciała, aż po osoby przekonujące, że taka forma zajęć w odchudzaniu zupełnie nie pomaga. Akurat w tym przypadku prawda leży pośrodku, gdyż aby trening na rowerku stacjonarnym był efektywny musi zostać wykonany w odpowiedni sposób. Przejechanie od czasu do czasu kilku kilometrów na pewno nie wpłynie znacząco na spalenie tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym: plan treningowy

Podstawą treningów jest stworzenie planu treningowego. Szczególną uwagę w tej kwestii powinny zwrócić osoby początkujące, ponieważ właśnie one mają małe doświadczenie i popełniają sporo błędów. Aby przy pomocy rowerka stacjonarnego zacząć odchudzanie, należy postawić na treningi interwałowe, a nie statyczne. W tego typu ćwiczeniach należy pamiętać o tym, aby wykonywane serie były:

  • krótkie,
  • intensywne,
  • dostosowane do możliwości organizmu,
  • regularne powtarzane według opracowanego planu treningowego.

Przykładowy plan treningowy dla osób początkujących zakłada wykonywanie ćwiczeń 3 razy w tygodniu przy założeniu jednego dnia przerwy między treningami. Jedna sesja treningowa powinna trwać – w zależności od formy fizycznej danej osoby i jej możliwości – od 20 do 40 minut. Nie da się stworzyć uniwersalnego planu treningowego, który będzie odpowiadał wszystkim i przy tym będzie efektywny. Dlatego osoby niedoświadczone powinny na początku skorzystać z pomocy profesjonalistów. Konsultacja z trenerem personalnym pozwoli opracować właściwy plan, który nie powinien nieść za sobą ryzyka doznania kontuzji, co może mieć miejsce w przypadku nieodpowiednio stworzonego planu treningowego.

Jak ćwiczyć w domu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rower stacjonarny: jaki najlepiej kupić?

Przed wybraniem jakiegokolwiek modelu roweru stacjonarnego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jak często będzie się korzystało z urządzenia,
  • jaki budżet jest przewidziany na zakup,
  • gdzie rowerek będzie przechowywany.

Zobacz także: Odpowiedni trening fitness. Jakie są najlepsze ćwiczenia?

Początkującym osobom w zupełności powinien wystarczyć rowerek stacjonarny za kilkaset złotych. Obecnie można już kupić dobrej jakości urządzenie z ciekawymi funkcjami, które powinno długo służyć osobom chcącym ćwiczyć rekreacyjnie, głównie dla przyjemności. Z kolei kwestia przechowywania jest o tyle istotna, że jeżeli dysponuje się niewielką ilością miejsca (np. w mieszkaniu w bloku) trzeba wziąć to pod uwagę i kupić możliwie mały model.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej