Rodzaje sutków kobiety. Sterczące, płaskie i wklęsłe brodawki

Fot. 2HotBrazil / Getty Images

W oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat wiele kobiet zastanawia się, jak będzie przebiegać pierwsze karmienie. Przyszłe mamy zastanawia zależność karmienia od kształtu sutka. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje sutków – sterczące, płaskie i wklęsłe, jednak każda kobieta ma inny kształt piersi.

Niektóre z rodzajów sutków kobiety podczas karmienia mogą sprawić kłopoty. Zdarza się, że wklęsłe i płaskie, jednocześnie nieelastyczne, brodawki nie dopasowują się do ust dziecka przy zwyczajnym przystawianiu go do piersi, co kończy się niepowodzeniem w karmieniu. Istnieją metody, które pozwolą na karmienie każdej mamie bez względu na rodzaj piersi.

Rodzaje sutków – sutki sterczące, płaskie i wklęsłe

Bez względu na rodzaj sutka, karmienie piersią jest zawsze korzystniejsze niż karmienie butelką. Można karmić dziecko każdym rodzajem sutka, niektóre typy przysparzają jednak problemów w skutecznym przystawianiu malucha do piersi. Całe szczęście matka natura w większości przypadków obdarzyła kobiety sutkami, z którymi nie ma kłopotów w karmieniu. Są to sutki sterczące, elastyczne, wystające ponad powierzchnię piersi, które ze względu na swój kształt łatwo dopasowują się do ust noworodka. Dziecko dzięki nim może swobodnie ssać pokarm. Problemy pojawiają się przy sutkach płaskich i wklęsłych, które ze względu na swój kształt nie uwypuklają się łatwo do ssania, co nie oznacza, że karmienie jest niemożliwe.

Jak określić rodzaj sutków?

Warto jeszcze przed porodem zorientować się, jaki mamy rodzaj brodawki, by móc zastosować metody uelastyczniające sutki. Rodzaj sutka możemy określić samodzielnie lub może pomóc nam w tym doradca laktacyjny. By to zrobić, należy objąć dwoma palcami otoczkę brodawki i delikatnie nacisnąć, pociągając do przodu. Jeśli sutek wysunie się samoistnie ponad powierzchnię piersi, to dobry znak. Co robić, gdy tak się jednak nie stanie? Kolejnym krokiem jest próba wciągnięcia brodawki – z elastycznym sutkiem nie będzie najmniejszego problemu. Brodawka płaska nie uwypukla się nawet przy stymulacji, wklęsła zaś chowa się w głąb piersi.

Co trzeba wiedzieć o brodawkach piersiowych? Zobaczcie:

Zobacz film: Brodawki piersiowe - edukacja amazonek. Źródło: Dzień Dobry TVN

Problemy z karmieniem – chwyty

Jeśli okaże się, że mamy sutki płaskie lub wklęsłe, musimy nauczyć się kilku metod, które ułatwią karmienie dziecka. Warto zapytać o poradę położną lub doradcę laktacyjnego, który ma doświadczenie w tym temacie i pokaże jak przystawiać prawidłowo dziecko do piersi. Wklęsłe i płaskie sutki niekiedy wymagają zastosowania odpowiednich chwytów - „kanapkowego” lub chwytu spod pachy. Pierwszy z nich polega na podaniu piersi spłaszczonej ręką, co sprawia, że dziecko sięga ustami głęboko w głąb sutka. Chwyt spod pachy ułatwia matce sterowaniem główką noworodka – maluszka układa się brzuchem do boku matki, z nogami skierowanymi w stronę jej pachy.

Uelastycznianie sutków przed porodem i po

Metody, które należy zacząć stosować przed porodem – najpóźniej w III trymestrze ciąży – obejmują m.in. stosowanie wkładek formujących, umieszczanych w staniku, które korygują kształt brodawki. Ćwiczenia Hoffmana, które powinny być stosowane co najmniej 2 razy dziennie, polegają na umieszczeniu kciuków dookoła brodawki, 2,5 centymetra pod jej podstawą. Palcami należy uciskać pierś w taki sposób, by palce oddalały się stopniowo od siebie, a sutek wysuwał się do przodu. Zastosować można hartowanie brodawek, czyli oblewanie ich naprzemiennie zimną i ciepłą wodą z prysznica. Prowadzi to do stopniowego uwypuklania się sutków dzięki ich reakcji na stymulację.

Gdy problemem jest brak elastyczności sutka po porodzie, pomocne mogą się okazać ściąganie pokarmu, masaż podstawy sutka oraz stymulacja dotykiem tuż przed karmieniem. Jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi i zachęcanie go zwiększa szanse na powodzenie. Nie należy podawać dziecku smoczka pomiędzy karmieniami, ponieważ smoczek ssie się w inny sposób niż pierś i dziecko, które nauczy się korzystać ze smoczka, może mieć dodatkowy problem z przestawieniem się na ssanie sutka.

Proces nauki karmienia jest w niektórych przypadkach żmudny. Pamiętajmy, że to nie rodzaj sutka, a pierś sama w sobie jest odpowiedzialna za produkcję i podawanie pokarmu. Nie należy się zniechęcać po kilku nieudanych próbach. By nie drażnić głodnego malucha przed przystawieniem do piersi, można podać mu odrobinę odciągniętej siary, zapobiegając niespokojnym reakcjom dziecka i wydłużając czas na próby karmienia. Przystawiamy dziecko tylko wtedy, gdy z nami współpracuje – kiedy otwiera buzię oraz próbuje ssać. Pamiętajmy, że cierpliwość i regularne ćwiczenia przynoszą rezultaty, a praktyka czyni mistrza.

Opublikowano: 04.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej