Rodzaje cholangiografii. Jak przebiega badanie?

lona Siniehina GettyImages

Cholangiografia jest badaniem pozwalającym na zobrazowanie patologii w obrębie dróg żółciowych, które doprowadzają do żółtaczki mechanicznej. Wykonuje się ją przy pomocy badań obrazowych lub jako cholangiografię śródoperacyjną.

Najpopularniejszym stosowanym obecnie badaniem jest cholangiografia MR. Nie wymaga ona podaży środka kontrastującego. Cholangiografię śródoperacyjną wykonuje się niekiedy podczas zabiegu usuwania pęcherzyka żółciowego w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń przewodów.

Czym jest cholangiografia?

Cholangiografia to pojęcie obejmujące procedury inwazyjne oraz nieinwazyjne stosowane powszechnie w diagnostyce chorób dróg żółciowych. W większości przypadków wymaga zastosowania badania obrazowego: rentgenografii lub rezonansu magnetycznego, chociaż podczas operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego można się bez nich obyć.

Dzięki cholangiografii możliwe jest zobrazowanie dróg żółciowych: przewodu wątrobowego wspólnego, pęcherzykowego oraz żółciowego wspólnego. W zależności od stosowanej metody badanie może wymagać podania środka kontrastowego. Sposób jest dobierany indywidualnie dla każdej osoby, w pierwszej kolejności rozważa się wykonanie procedury mniej inwazyjnej. Badanie może wnieść wiele w dalsze postępowanie leczniczo-terapeutyczne.

Wskazania do wykonania cholangiografii

Badanie cholangiograficzne wykorzystywane jest w diagnostyce żółtaczki mechanicznej, która należy do najczęstszych objawów chorób dróg żółciowych oraz wątroby. Swoje zastosowanie cholangiografia odnalazła w diagnostyce:

  • kamicy pęcherzykowej lub przewodowej,
  • zwężeń przewodów żółciowych lub trzustkowego, spowodowanych zapaleniem, masą patologiczną, infekcją, zmianami wrodzonymi,
  • uszkodzeń dróg żółciowych podczas operacji,
  • niewyjaśnionego podwyższenia parametrów świadczących o cholestazie.

Cholangiografia MR

Cholangiografia MR jest jednym z najnowocześniejszych badań tego typu. Wykorzystuje ono zjawisko pola emitowanego przez rezonans magnetyczny. Nie zawsze wymaga stosowania środka kontrastowego, gdyż żółć daje charakterystyczny sygnał widoczny na ekranie. Ponadto metoda ta nie naraża na negatywne efekty promieniowania rentgenowskiego. Ze względu na swoją dokładność daje możliwość szczegółowego odwzorowania dróg żółciowych, również w konfiguracji przestrzennej 3D. Wykonuje się je jako badanie uzupełniające w przypadku, gdy obserwuje się podwyższenie parametrów świadczących o zastoju żółci oraz wyniku ultrasonograficznym (USG) o wątpliwej wartości lub prawidłowy. Cholangiografia MR charakteryzuje się większą czułością niż zwykłe USG, które dość często nie wykrywa kamicy przewodowej.

Cholangiografia śródoperacyjna

Szczególnym rodzajem cholangiografii jest cholangiografia śródoperacyjna. Należy ona do procedur inwazyjnych. Wykonuje się ją niekiedy podczas laparoskopowej cholecystektomii, czyli procedury polegającej na wycięciu pęcherzyka żółciowego. Jej głównym celem jest uniknięcie uszkodzenia dróg żółciowych lub jego szybkie wykrycie w razie nieprawidłowego przebiegu zabiegu. Dodatkowo dzięki niemu można wykryć kamicę przewodową. Nie jest ona wykonywana rutynowo we wszystkich ośrodkach.

Podczas cholangiografii śródoperacyjnej środek cieniujący wstrzykiwany jest bezpośrednio do dróg żółciowych. W przypadku istnienia uszkodzeń operator będzie mógł zaobserwować wylewanie się substancji, co umożliwi interwencję oraz naprawę.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW)

Innym badaniem inwazyjnym wykorzystującym metodę cholangiografii jest ECPW – endoskopowa cholangiopankreatografia. Polega ona na wprowadzeniu rurki z kamerką aż do dwunastnicy, gdzie wchodząc do ujścia przewodów trzustkowych i żółciowych, podaje się kontrast. Następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie (RTG), które uwidacznia rozchodzenie się środka cieniującego. Podczas tej procedury można wykonać od razu czynności mające na celu usunięcie obecnych w przewodach kamieni, przeciąć okolicę brodawki, gdzie znajdują się ich ujścia lub wstawić do nich protezę, jeśli istnieje taka konieczność. Badanie to jest nadal stosunkowo popularne w Polsce.

Przygotowanie do cholangiografii

Pacjent mający poddać się cholangiografii lub operacji, w trakcie której będzie ona wykonana, powinien pozostawać na czczo – nie spożywać płynów i pokarmów co najmniej 6 godzin przed badaniem. Wcześniej wykonywane jest zwykle badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (USG).

Należy poinformować lekarza o ewentualnej ciąży, która jest przeciwwskazaniem do wykonania badania oraz o chorobach towarzyszących – szczególnie zaburzeniach krzepnięcia, przyjmowaniu leków przeciwpłytkowych, jaskrze, nadciśnieniu, uczuleniach na leki lub kontrast.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Wicha J. Ultrasonografia jamy brzusznej i cholangiografia MR w diagnostyce chorób dróg żółciowych. [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 2, 133–135

2. Kozicki I. [w:] Czynniki sprzyjające jatrogennym urazom dróg żółciowych podczas cholecystektomii laparoskopowej i sposoby w ich zapobieganiu, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 1, 2011

3. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018

Data aktualizacji: 19.08.2021,
Opublikowano: 20.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej