Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Fot: Fotolia / fotolia.com

Ból brzucha jest jednym z bardzo powszechnych objawów chorobowych. W zależności od rodzaju schorzenia charakteryzuje się on różnym stopniem intensywności oraz różną lokalizacją. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje brzucha: trzewny, somatyczny oraz odniesiony. 

Najpowszechniejszy jest ból brzucha zlokalizowany z prawej strony, a także w okolicy pępka. Do przyczyn tej dolegliwości można zaliczyć, m.in.: nieodpowiednią dietę oraz różne choroby, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę wrzodową, zapalenie trzustki i zespół jelita drażliwego.

Ból brzucha jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego lub niektórych organów, w tym przede wszystkim: jelit, wątroby, śledziony i trzustki. U kobiet bardzo często ma podłoże ginekologiczne. 

Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha może występować w trzech podstawowych postaciach: somatycznej, trzewnej oraz odniesionej

  1. Pierwszy z typów tej dolegliwości charakteryzuje się ostrym przebiegiem, zazwyczaj ból pojawia się nagle i jest spowodowany podrażnieniem jamy brzusznej. 
  2. Z kolei trzewny ból brzucha ma charakter tępy, niekiedy również przypomina kolkę. Bardzo często towarzyszą mu wymioty i nadmierne pocenie się. 
  3. Trzecią postacią bólu brzucha jest ból odniesiony, który jest specyficzny, ponieważ często promieniuje do pleców i prawej łopatki.

Ze względu na lokalizację bólu, można wyróżnić:

  • Ból w prawym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym dolnym kwadrancie brzucha.

Dodatkowo można wyróżnić ból podbrzusza, nadbrzusza lub śródbrzusza (czyli okolicy pępka).

Istotnym jest również to, że ból brzucha może mieć różną intensywność. Wyróżnia się ból: tępy, kłujący, przewlekły i piekący. Ponadto w zależności od schorzenia może mu towarzyszyć: biegunka, wzdęcia, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca oraz podwyższona temperatura ciała. Niekiedy pojawiają się również wymioty i nudności.

Ból w dole brzucha - najczęstsze choroby

Ból zlokalizowany w dole brzucha, czyli ból w podbrzuszu, najczęściej dotyka kobiety i jest związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Zwykle związany jest on z bólami miesiączkowymi, zapaleniem jajników, cystą na jajnikach oraz niekiedy również rakiem szyjki macicy. Bólowi podbrzusza o podłożu ginekologicznym bardzo często towarzyszą takie dolegliwości, jak: ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu.  Ból ten charakteryzuje się ostrym i kurczowym przebiegiem. 

W przypadku cyklu miesiączkowego zwykle utrzymuje się on do trzech dni.

Wśród przyczyn bólu w podbrzuszu, niezwiązanego z problemami ginekologicznymi, można wymienić: stan zapalny miednicy, skręt przydatków, zaburzenia w funkcjonowaniu układu trawiennego (w tym przede wszystkim zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie uchyłków) oraz zaburzenia układu moczowego.

Ból brzucha z prawej strony - o czym może świadczyć?

W zależności od stopnia intensywności i charakteru, ból brzucha może wskazywać na różnorakie schorzenia. Nagły i tępy ból, zlokalizowany z prawej strony brzucha zazwyczaj świadczy o kamicy żółciowej. 

Co istotne, ból przy tej chorobie, zwykle promieniuje do tyłu oraz prawej łopatki. Natomiast przewlekłe bóle z prawej strony brzucha mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego lub raka jelita grubego (zwłaszcza, gdy towarzyszy mu niedokrwistość oraz krew w stolcu).

Najgroźniejszym typem bólu brzucha z prawej strony jest ból pulsujący, który promieniuje do narządów płciowych. Bardzo często jest on objawem tętniaka aorty, który stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. Z kolei na stan zapalny jamy brzusznej wskazuje ból ostry, który nasila się podczas aktywności ruchowej.

Ból brzucha z lewej strony - na co wskazuje?

Jednym z najbardziej niebezpiecznych bólów brzucha jest ból, zlokalizowany w nadbrzuszu. Nagły i intensywny ból może wskazywać na zapalenie trzustki. W przypadku tej choroby, towarzyszą mu bardzo często nudności i wymioty, a także niekiedy również biegunka. 

Na problemy z trzustką mogą wskazywać również przewlekłe bóle z lewej strony brzucha. Z kolei o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu śledziony świadczy ból brzucha pod żebrami. Najczęściej jest on związany z powiększeniem tego organu. Przyczyną takiego bólu są najczęściej choroby zakaźne oraz autoimmunologiczne. 

Szczególnie uciążliwe są kurczowe bóle brzucha z lewej strony. Mogą one świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego lub o innych dolegliwościach jelitowych, a także o przepuklinie pachwinowej. Oprócz tego ból brzucha z lewej strony może wskazywać na: wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej, niestrawność oraz długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Bóle brzucha w ciąży - czy jest to niepokojący objaw?

Przyszłe mamy bardzo często niepotrzebnie niepokoją się bólem brzucha w ciąży, ponieważ wówczas dolegliwość ta jest objawem prawidłowym, związanym z ruchami dziecka.

Bóle brzucha pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży i zwykle, wskazują one na powiększanie się macicy. W późniejszym etapie życia płodowego dziecka bardzo często występują bóle brzucha, zlokalizowane w okolicy podbrzusza.

Niepokojącym objawem w ciąży jest ból brzucha z towarzyszącym mu krwawieniem. W takim przypadku bardzo często świadczy to o poronieniu.

Ból brzucha - leczenie

Podstawą w leczeniu bólów brzucha jest ustalenie jego przyczyny i wdrożenie odpowiednio ukierunkowanej terapii przeciwbólowej. W przypadku intensywnego i długotrwałego bólu brzucha konieczna jest interwencja specjalisty. W innych przypadkach można doraźnie wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi lub rozkurczowymi. 

Takie schorzenia, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, wymagają natychmiastowego wdrożenia leczenia operacyjnego.

Fot: Sved Olivier stock.adobe.com

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wanda 21.09.2017r.

Bez względu na przyczynę bólu brziuha zawsze dobrze jest na początek wziąć probiotyk, żeby normalizować florę jelitową. Ja w takich wypadkach łyka acidolac

Xoxo 19.09.2017r.

Proszę powiedzieć jak sobie radzić z bólem brzucha spowodowanym stresem? Strasznie przeszkadza i odechciewa się robić czegokolwiek. W internecie może jest sporo informacji, ale może jakieś konkrety?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej