Reumatyzm – czym się objawia, czy można go wyleczyć?

Fot.: gilaxia / Getty Images

Reumatyzm to choroba objawiająca się przewlekłym bólem stawów. Jej dokładne przyczyny nie są znane, podobnie jak sposób na całkowite wyleczenie reumatyzmu. Choroba ma podłoże immunologiczne. Są za to metody, które pozwalają łagodzić skutki choroby reumatycznej. Schorzenie może też powodować zmiany pozastawowe.

Reumatyzm z reguły prowadzi on do ograniczenia zdolności ruchowych chorego, często powodując jego niepełnosprawność. Przyczyny schorzenia nie są znane, ale w rozwoju choroby ma udział układ immunologiczny.

Reumatyzm – objawy

Głównym objawem reumatyzmu jest ból i obrzęk stawów głównie rąk i stóp. Może on obejmować jeden lub kilka stawów. Oprócz niego niekiedy pojawia się również obrzęk, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości. Rano dużym problemem jest sztywność dotkniętych schorzeniem stawów. Dolegliwości te prowadzą do ograniczenia aktywności ruchowej chorego. W niektórych przypadkach zmian reumatycznych nie da się już cofnąć. Pojawiają się także objawy ogólnoustrojowe: stan podgorączkowy, ból mięśni, spadek masy ciała, utrata łaknienia i zmęczenie. Do pozastawowych zmian reumatycznych należą także:

  • guzki reumatoidalne,
  • miażdżyca,
  • zmiany w układzie krążenia takie jak: zapalenie osierdzia, choroby mięśnia sercowego, uszkodzenia zastawek serca
  • zapalenia opłucnej, śródmiąższowe zapalenie płuc,
  • osteoporoza,
  • zmiany w narządzie wzroku,
  • uszkodzenia nerek,
  • anemia,
  • zmiany w układzie nerwowym.

Reumatyzm – przyczyny

Choroby reumatyczne mają charakter autoimmunologiczny. Oznacza to, że układ odpornościowy zaczyna atakować własne tkanki, co powoduje wystąpienie określonych objawów. Nieznane są jeszcze wszystkich czynniki powodujące reumatyzm. Wiadomo na pewno, że ich rozwojowi sprzyjają uwarunkowania genetyczne i szkodliwe czynniki środowiska. Czasem powodują je choroby nowotworowe. Podejrzewa się też, że przyczynami reumatyzmu mogą być infekcje wirusowe. Za dodatkowe czynniki ryzyka uważa się:

  • płeć – choroby reumatyczne częściej dotykają kobiet,
  • wiek – reumatyzm daje o sobie znać zazwyczaj po 40. roku życia, mimo to zdarza się także u młodszych ludzi,
  • wcześniejsze zachorowania w rodzinie,
  • palenie tytoniu,
  • narażenie na kontakt z azbestem,
  • otyłość.

Rozpoznanie reumatyzmu

Na początku konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy. By było to możliwe, należy wykonać badania laboratoryjne. O reumatyzmie świadczyć mogą: wysoki poziom odczynnika Biernackiego (OB), wysokie stężenie białka ostrej fazy (CRP), anemia i nieznacznie podniesiony poziom leukocytów. Oprócz tego przy rozpoznaniu chorób reumatycznych wykonuje się badanie płynu stawowego, zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Reumatyzm – leczenie

W leczeniu reumatyzmu najważniejsze jest złagodzenie jego objawów, zapobieganie dalszym uszkodzeniom tkanek dotkniętych schorzeniem i zachowanie sprawności. Farmakoterapia obejmuje podawanie leków modyfikujących przebieg choroby, które dzieli się na syntetyczne i biologiczne. Stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy.

Leczenie reumatyzmu musi odbywać się pod okiem lekarza specjalisty. Domowe leczenie schorzenia nie przynosi oczekiwanych efektów.

Rehabilitacja chorych na reumatyzm

Chorzy na reumatyzm nie mogą zapominać o odpowiedniej rehabilitacji. Bardzo ważnym jej elementem jest kinezyterapia, czyli terapia ruchowa. Zapobiega ona przykurczom i deformacji stawów oraz podtrzymuje sprawność chorego. Ćwiczenia dzieli się na bierne (ruchy w stawach wykonuje terapeuta) i czynne (ruchy wykonuje sam ćwiczący). Oprócz ćwiczeń rehabilitacja obejmuje również fizykoterapię: elektroterapię, laseroterapię, termoterapię, krioterapię, masaże i balneoterapię (zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych). Zabiegi te łagodzą ból i stany zapalne, ale przed ich wdrożeniem niezbędna jest opinia lekarska dotycząca ewentualnych przeciwwskazań.

Chorujący na reumatyzm mogą korzystać z pomocy ortopedycznych, takich jak kule, balkoniki czy stabilizatory, które ułatwiają funkcjonowanie.

Dieta osób z reumatyzmem

Ważne jest, by osoby cierpiące na reumatyzm stosowały odpowiednią dietę. Zbyt duża masa ciała przyczyni się do większych obciążeń chorych stawów, a niedożywienie – do osłabienia mięśni. W diecie powinny znaleźć się źródła witaminy D oraz wapnia.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.02.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej