Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, rozpoznanie i leczenie

Fot: Moe / fotolia.com

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która atakuje tkankę łączną. Wywołuje przewlekłe zapalenia stawów, zniekształca je i usztywnia, prowadząc do niepełnosprawności. Rozwój choroby można opóźnić, a objawy łagodzić za pomocą leków.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest immunologicznie zależną chorobą tkanki łącznej. Powoduje symetryczne, nieswoiste zapalenia stawów, a także zmiany pozastawowe. RZS prowadzi do powikłań układowych, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Reumatoidalne zapalenie stawów występuje u dzieci i u dorosłych, przy czym częściej chorują kobiety. Całkowite wyzdrowienie nie jest możliwe, ale wiadomo jak leczyć RZS, aby ograniczyć dolegliwości bólowe, poprawić jakość życia i zahamować postęp choroby. Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są znane. Choroba zwykle uaktywnia się w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego oraz innych czynników zewnętrznych.

Jak zahamować rozwój choroby? Co lekarze sądzą o naturalnych metodach leczenia RZS? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - jak zahamować rozwój choroby. Metody naturalne. Źródło: 36,6

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są mało dokuczliwe, dlatego niewiele osób na tym etapie zgłasza się do lekarza. Początkowo ból stawów pojawia się po przebudzeniu, a towarzysząca mu poranna sztywność mija po rozruszaniu. Już wtedy w stawach gromadzi się płyn zapalny, który jest przyczyną bólu. Zajęte stawy stopniowo stają się obrzęknięte, ponieważ błona maziowa stale się rozrasta. Dolegliwości zawsze występują symetrycznie, niekiedy pojawia się również uczucie zmęczenia, brak apetytu, chudnięcie oraz stany podgorączkowe. Skóra nad zajętymi stawami jest zaczerwieniona, a jej temperatura podwyższona.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nasilają się wraz z rozwojem choroby. W wyniku toczącego się stanu zapalnego dłonie chorego stają się tkliwe na ucisk i bolesne, a obrzęk i towarzyszący mu ból znacznie ograniczają ruchomość stawów. Pojawiają się przykurcze stawów, a mięśnie zanikają. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do uszkodzenia struktur stawowych i kalectwa. Objawy najczęściej dotyczą stawów śródręczno-palcowych i międzypaliczkowych bliższych.

Objawy w zależności od zajętego stawu są następujące:

  • stawy dłoni – problemy z rozprostowaniem palców dłoni,
  • stawy barkowe – problemy z podnoszeniem rąk i wykonywaniem krążenia ramion,
  • stawy nadgarstków – drętwienie, mrowienie palców, niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść, zanik mięśni kłębu dłoni,
  • zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego – ból karku, twarzy, uszu, w okolicach potylicy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, mrowienie kończyn dolnych, drętwienia,
  • stawy kolanowe – pojawienie się torbieli Bakera, czyli zbiornika na tylnej powierzchni kolana zwierającego płyn zapalny.

Reumatoidalne zapalenie stawów może dawać objawy pozastawowe. Zalicza się do nich m.in. guzki reumatoidalne, które występują na wyprostnych powierzchniach stawów. RZS potrafi zająć także płuca, serce, naczynia krwionośne, nerki, układ nerwowy, układ krwiotwórczy czy oczy, dając objawy charakterystyczne dla uszkodzenia danego narządu.

Nieco inne objawy ma młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Najczęściej objawia się ono apatią, brakiem apetytu i spadkiem aktywności fizycznej. Pojawia się obrzęk chorego stawu, zaburzenie chodu, bóle stawowe i gorączka. Chory może odczuwać poranną sztywność.

Rozwój medycyny daje chorym nowe możliwości. Jedną z nich jest nowoczesna szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów:

Zobacz film: Szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów. Źródło: 36,6

Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykonuje odpowiednie badania, korzystając z nowego kryterium klasyfikacji reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to skala punktowa, w której pod uwagę bierze się:

  • wyniki badań serologicznych – przeciwciała przeciw cytrulinowemu peptydowi (ACPA), czynnik reumatoidalny (RF),
  • oznaczenie wskaźników ostrej fazy zapalnej – białka c-reaktywnego (CRP) i/lub odczynu Biernackiego (OB),
  • czas trwania objawów – powyżej 6 tygodni,
  • liczba zajętych stawów.

Badania powtarza się co 2 lata, aby ocenić postęp choroby.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na łagodzeniu objawów i hamowaniu rozwoju choroby. Podstawowe leki to środki modyfikujące przebieg choroby, czyli leflunomid, metotreksat, sulfasalazyna, cyklosporyna A lub arechina, które hamują powstawanie komórek zapalnych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne możne podawać wyłącznie w zaostrzeniach choroby. Leczenie standardowe obejmuje także rehabilitację.

Zobacz także: Bóle stawów: zapalne i niezapalne – przyczyny bólu stawów i mięśni

Dużą szansą dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów jest leczenie biologiczne. Leki biologiczne, podane w pierwszej fazie choroby, zapobiegają uszkodzeniom stawów i hamują postęp RZS. Mogą one wyciszyć chorobę nawet na kilkanaście miesięcy lub dłużej. Są podawane wyłącznie wtedy, gdy po pół roku terapii nie ma efektów leczenia dwoma lekami modyfikującymi przebieg choroby.

Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów mogą też korzystać z leczenia niekonwencjonalnego, a także wykorzystywać domowe sposoby leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Bardzo ważne jest ograniczenie żywności zawierającej konserwanty i barwniki, spożywanie dużych ilości warzyw i owoców oraz tłustych ryb. Należy unikać infekcji, przebywania w zimnych i zawilgoconych pomieszczeniach, a także ciężkiej pracy fizycznej. W reumatoidalnym zapaleniu stawów dobrze sprawdza się leczenie ziołami mającymi działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. arniką górską, gorczycą białą, wierzbą białą czy wiązówką błotną.

Co to za choroba? Zobaczcie sami, co mówią lekarze:

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - co to za choroba? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej