Retinopatia nadciśnieniowa – występowanie, stadia kliniczne, leczenie

Fot. yogenyogeny / Getty Images

Retinopatia nadciśnieniowa jest całokształtem objawów, które można zaobserwować, badając dno oka. Dotyczą one przede wszystkim naczyń tętniczych siatkówki i są na tyle charakterystyczne, że pozwalają doświadczonemu okuliście na natychmiastowe postawienie rozpoznania.

Retinopatia nadciśnieniowa to zgodnie z nazwą (retina – siatkówka, pathos – cierpienie) schorzenie siatkówki oka, związane z występującym u pacjenta nadciśnieniem tętniczym. Choć objawy oczne występują późno w przebiegu choroby nadciśnieniowej, to niekiedy pacjent dowiaduje się o niej dopiero od okulisty, po badaniu dna oka.

Czym jest retinopatia nadciśnieniowa?

Retinopatia nadciśnieniowa jest zespołem objawów, które są wywołane przez podwyższone ciśnienie w krwionośnych naczyniach tętniczych oka. Na skutek zwiększonego parcia krwi na ich ściany dochodzi do postępującej i nieodwracalnej deformacji naczyń, która jest przyczyną niedokrwienia w niektórych obszarach. Zjawiskiem wtórnym do braku natlenowania i odżywienia tkanek siatkówki jest wydzielanie w chorym obszarze czynnika wzrostu naczyń (VEGF). Prowadzi to do chaotycznego wyrastania w okolicy drobnych tętniczek o nieprawidłowej, osłabionej budowie, która powoduje, że często są one przyczyną krwotoków. Retinopatia nadciśnieniowa rozwija się zwykle w późnych stadiach nadciśnienia tętniczego. Jej pojawienie się związane jest z obecnością okresów, w których ciśnienie nie jest prawidłowo kontrolowane i przekracza dopuszczalne, prawidłowe wartości (czyli 140/90 mmHg u osoby dorosłej).

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Nadciśnienie tętnicze jako problem społeczny

Retinopatia nadciśnieniowa nie byłaby tak wielkim problemem społecznym, gdyby nie fakt, że na nadciśnienie tętnicze choruje od 10 do 12 milionów Polaków. Nie wszystkie z tych przypadków są wykryte, ale taka liczba wynika z badań statystycznych, prowadzonych w kraju na dużych populacjach.

Niebezpieczeństwo powikłań ze strony oka i utraty wzroku oznacza, że skutki społeczne tego schorzenia są olbrzymie. Nadciśnienie tętnicze nie tylko powoduje rozwój retinopatii, ale też zwiększa ryzyko zachorowania na takie choroby, jak np. starcze zwyrodnienie plamki (AMD) czy przednia neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego.

Polecamy: Budowa i funkcja oka, mechanizm widzenia

Retinopatia nadciśnieniowa a ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wśród osób bez wykształcenia medycznego retinopatia nadciśnieniowa jest wiązana z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Zjawiska te nie są jednak ze sobą bezpośrednio powiązane. Ciśnienie wewnątrzgałkowe powstaje wskutek wydzielania przez ciało rzęskowe cieczy wodnistej, która wypełnia przedni segment oka. Jej właściwa ilość pozwala gałce ocznej zachować swój kształt i odpowiednie napięcie. Ciecz ta wypływa z oka przez tzw. kąt przesączania. Jeśli równowaga między produkcją a wypływem cieczy wodnistej zostanie zakłócona, dochodzi do podwyższenia lub obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie ma to jednak wpływu na ciśnienie tętnicze krwi w tętnicach. I odwrotnie – nie ma związku pomiędzy wzrostem ciśnienia w naczyniach obwodowych a ciśnieniem wewnątrzgałkowym. W związku z powyższym, choć oba pojęcia dotyczą oka w kontekście nadciśnienia, kwestie retinopatii nadciśnieniowej i nadciśnienia wewnątrzgałkowego są całkowicie odrębne.

Masz problem z nadciśnieniem tętniczym?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Objawy retinopatii nadciśnieniowej

W przebiegu retinopatii nadciśnieniowej dochodzi do twardnienia i zwężania się naczyń tętniczych w oku. Skutki tego zjawiska dotyczą siatkówki, co chory odczuwa jako zaburzenia widzenia. Początkowo następuje lekkie upośledzenie ostrości wzroku, zdarzają się przejściowe zamglenia obrazu. Z czasem ostrość widzenia obniża się coraz bardziej, a w przypadku wystąpienia powikłań może dojść do znaczącego ograniczenia pola widzenia albo całkowitej utraty wzroku. W niektórych przypadkach zmiany te są nieodwracalne.

W badaniu okulistycznym stwierdza się zmiany naczyniowe, charakterystyczne odkształcanie żył w sąsiedztwie tętnic, a następnie powstawanie nowych, patologicznych naczyń i obecne często w dużej ilości mikrokrwawienia. Ich skutkiem jest powstawanie błon przedsiatkówkowych. Może również dojść do masywnego wylewu krwi do ciała szklistego albo do odwarstwienia siatkówki.

Leczenie retinopatii nadciśnieniowej

Skuteczne leczenie retinopatii nadciśnieniowej wymaga właściwej kontroli ciśnienia tętniczego. Nie może ono w żadnym razie przekraczać poziomów referencyjnych, bo z jednej strony wzrost ciśnienia nasila zmiany naczyniowe, a z drugiej – zwiększa skłonność do krwotoków wewnątrzgałkowych. Każdy taki epizod jest szkodliwy dla wzroku chorego.

Leczenie zmian w przebiegu retinopatii nadciśnieniowej składa się z wielu elementów, np.:

  • podawania do wnętrza gałki ocznej leków sterydowych i hamujących rozrost patologicznych naczyń,
  • zamykania nieprawidłowych tętniczek przy pomocy lasera (w celu zapobieżenia krwawieniom),
  • laserowego zabezpieczania siatkówki przed odwarstwieniem.

Jeśli dochodzi do poważnych powikłań retinopatii (odwarstwienia siatkówki, masywnego krwotoku do szklistki, powstania błon zasłaniających plamkę), niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, tzw. witrektomii tylnej. Wszystkie opisane działania nie hamują jednak całkowicie rozwoju retinopatii – pozwalają jedynie przedłużyć czas, przez jaki chory będzie mógł korzystać z narządu wzroku.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej