Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne

Fot: Guido Mieth / gettyimages.com

Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A (retinolu). Są polecane przez dermatologów ze względu na wiele korzyści, jakie niosą przy pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne.

Retinoidy są przydatne w opóźnianiu starzenia się skóry, likwidacji trądziku oraz walki ze szkodami wyrządzonymi przez promienie UV. Są to związki organiczne, które szybko regenerują skórę, a pozytywne zmiany można zaobserwować często już po miesiącu ich stosowania. Zaliczają się do nich: zwężenie porów oraz poprawa kolorytu skóry. Ze względu na zbliżone do witaminy A działanie związków w innych procesach, są one także wykorzystywane w leczeniu niektórych nowotworów.

Zobacz także: 

Co to są modzele? Jak pozbyć się modzeli ze stóp?

Najczęstsze choroby skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby pasożytnicze skóry. Częste pasożyty skóry - świerzbowiec, wesz, pchła i nużeniec

Retinoidy – generacje

Istnieje podział retinoidów na 3 generacje. Jest on podyktowany budową i właściwościami związków.

  • I generacja – są to retinoidy naturalne, które działają nieselektywnie. Zaliczają się do nich: witamina A (retinol) i jej metabolit retinal, tretynoina, izotretynoina oraz alitretynoina;
  • II generacja – są to retinoidy monoaromatyczne, syntetyczne analogi witaminy A – etretynat, arotynoid oraz motrytenid;
  • III generacja – są to retinoidy poliaromatyczne. Charakteryzują się one selektywnym działaniem receptorowym. Należą do nich: adapalen, arotynoid, beksaroten oraz tazaroten.

Funkcje retinoidów w organizmie

Retinoidy spełniają następujące funkcje w ludzkim organizmie. Są to: regulacja proliferacji (rozrostu) i różnicowania komórek, wzrost tkanki kostnej, zapobieganie rogowacenia, wprowadzanie zmian w spoistości komórkowej, wspomniane działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe, działanie immunologiczne i przeciwzapalne, wywoływanie apoptozy (naturalnego procesu usuwania z organizmu zużytych lub uszkodzonych komórek) oraz wpływ na skład macierzy wewnątrzkomórkowej.

Zastosowanie retinoidów w medycynie

  • Choroby nowotworowe

Retinoidy są stosowane w leczeniu stanów przednowotworowych i nowotworów ze względu na swój udział w procesach regulujących podziały komórkowe. Jeśli chodzi o stany przednowotworowe, są to: rogowacenie słoneczne oraz leukopatia błony śluzowej jamy ustnej. Choroby nowotworowe leczone przy użyciu retinoidów to: choroby rozrostowe (rogowiak kolczystokomórkowy, chłoniak); zmiany skórne u osób chorych na AIDS oraz ostrą białaczkę promielocytową. Retinoidy są także stosowane w eksperymentach in vitro, które hamują nowotwory jajnika i sutka.

  • Dermatologia

Retinoidy najczęściej są stosowane w leczeniu trądziku ze względu na swoje właściwości – przyspieszają one wymianę zewnętrznych warstw naskórka oraz złuszczają martwe komórki. Prowadzi to do hamowania rogowacenia ujść gruczołów łojowych, usuwania dojrzałych zaskórników oraz ograniczania wydzielania łoju. Poza tym retinoidy redukują zmiany zapalne na skórze. Retinoidy można podawać miejscowo, ogólnoustrojowo w monoterapii lub razem z innymi lekami i środkami medycznymi, takimi jak hormony steroidowe, leki antybakteryjne oraz promieniowanie UV.

Łuszczyca jest kolejną chorobą skóry, w leczeniu której przydatne są retinoidy. Dzieje się tak ze względu na jedną z funkcji, jakie pełnią w organizmie – modulację rozrostu komórek naskórka oraz odpowiedzi immunologicznej na zmiany wywołane przez chorobę. Podobnie jak w przypadku leczenia trądziku, retinoidy podaje się różnymi metodami.

Retinoidy są także skuteczne w leczeniu innych chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, liszaj płaski, łupież czerwony mieszkowy, choroba Dariera, rybia łuska, skóra pergaminowa, toczeń rumieniowaty, brodawki płaskie oraz mięczak zakaźny.

Retinoidy w kosmetykach

Retinoidy znajdują się także w wielu kosmetykach, także tych na receptę. Głównie są to kremy – retinoidy pomagają w wygładzaniu zmarszczek, a poza tym pozytywnie oddziałują na elastyczność i gładkość skóry. Dodatkową korzyścią związaną z działaniem retinoidów jest tworzenie nowych naczyń krwionośnych na skórze, co wpływa na odżywianie i dotlenianie tkanki łącznej i naskórka, a w rezultacie znaczne odświeżenie kolorytu skóry.

Skutki uboczne retinoidów

Niewłaściwe stosowanie retinoidów może nieść ze sobą także niepożądane konsekwencje, takie jak: wysuszenie skóry, świąd, podrażnienia, rumień, wysypka, zwiększona wrażliwość i nadmierne pocenie się. Poza tym retinoidy mogą także doprowadzić do łamliwości i wypadania włosów, a także zniekształceniem paznokci. Innymi skutkami ubocznymi są: suchość oczu, ich pieczenie lub nadmiernego łzawienie.

Retinoidy mogą także źle wpływać na działanie narządów wewnętrznych – objawia się to nudnościami, chorobami zapalnymi jelit, zapaleniem trzustki, biegunką, krwawieniem z układu pokarmowego, skurcze oskrzeli, bóle kości oraz bóle głowy.

Często zmiana dawkowania retinoidów wystarczy do zatrzymania tych niepożądanych skutków. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić całkowite odstawienie tych związków.

Co to jest łuszczyca i jak ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest łuszczyca? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.01.2021,
Opublikowano: 26.01.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej