Restauracje, puby, kina. Sprawdź, co jeszcze będzie zamknięte z powodu koronawirusa
Getty Images
Szef polskiego rządu - Mateusz Morawiecki - ogłosił w piątek stan zagrożenia epidemicznego. Konsekwencją tej decyzji będzie między innymi zamknięcie restauracji czy pubów.
Od najbliższego poniedziałku tj. 16 marca będą zamknięte wszystkie sklepy z asortymentem odzieżowym, biżuteryjnym, kosmetycznym czy wnętrzarskim. Dotyczy to jednak tylko tych firm, które mają swoje salony w centrach handlowych. Czy to oznacza, że popularne galerie będą zamknięte? Niespecjalnie. Wciąż będzie się można się do nich udać, ale otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie. Do naszej dyspozycji nadal pozostaną także banki czy poczta.
Co jeszcze poza sklepami zostanie zamknięte? Od północy swoją działalność musiały ograniczyć także restauracje, kawiarnie oraz puby. Niektóre miejsca będą dla nas całkowicie niedostępne, niemniej te ośrodki gastronomiczne, które mogą zaoferować klientom posiłek czy napój na wynos lub też z dostawą pod drzwi, mogą kontynuować w stanie zagrożenia epidemicznego działalność.
W najbliższym czasie nie będzie można skorzystać również z oferty siłowni, basenu czy sauny. Przypomnijmy, że od paru dni zamknięte są również muzea, kina czy teatry. Od niedawna także studenci, uczniowie i przedszkolaki zmuszeni są do pozostania w domach. Dodajmy, że podobne ruchy wykonują też inne europejskie kraje – zamykane są również największe atrakcje turystyczne danych regionów. A wszystko po to, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Patogenu, który zabrał życie już ponad 5000 osób.
Zobacz film: Jak nie ulec panice w dobie koronawirusa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 14.03.2020,
Opublikowano: 14.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?