Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania

Fot: Cultura RFjackSTAR / gettyimages.com

Resekcja zęba, a tak naprawdę wycięcie korzenia zęba, jest zabiegiem stomatologicznym wykonywanym, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Koszt resekcji wierzchołka korzenia zęba jednokorzeniowego wynosi około 700 zł.

Zdarzają się sytuacje, kiedy, mimo prawidłowego leczenia kanałowego, zmiany zapalne nie goją się. Jedynym ratunkiem dla chorego jest wówczas resekcja zęba. W nomenklaturze medycznej zabieg ten określa się mianem apikotomii. Postępowanie to zapewnia bezpośredni dostęp do ogniska infekcji, dzięki czemu możliwe jest jej skuteczne wyeliminowanie, bez konieczności uszkodzenia zęba. Niewykonanie resekcji może skutkować powstaniem torbieli, ziarniaków i ropni okołowierzchołkowych.

Co to jest resekcja zęba?

Resekcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który jest uważany przez specjalistów za jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony źle gojącego się zęba po inwazyjnym leczeniu kanałowym. Wykonuje się go najczęściej na zębach jednokorzeniowych, czyli siekaczach i kłach.

Na czym polega resekcja zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na nacięciu śluzówki w jego okolicy. Następnie wycina się okienko kostne o średnicy minimalnej 4 mm przy użyciu wiertarki kostnej lub dłuta, po czym odcina wierzchołek korzenia leczonego zęba z towarzyszącymi mu zmianami zapalnymi (zmiany okołowierzchołkowe). Chirurg wyrównuje ostre brzegi kości i sprawdza prawidłowość oczyszczenia ubytku. Następnie wykonuje szczelne wypełnienie kanału korzeniowego od strony wierzchołka (wypełnienie wsteczne) materiałami biokompatybilnymi. Kanały korzeniowe wypełniane są najczęściej rdzeniem gutaperkowym z uszczelniaczem (żywice epoksydowe). Ranę zaszywa się i pozostawia do zagojenia.

Niekiedy wykonuje się uzupełnienie usuniętego fragmentu kostnego przy wykorzystaniu materiału kościozastępczego, które w znacznej mierze przyspiesza gojenie się kości. Standardowa operacja trwa nie dłużej niż godzinę. Zapewnienie całkowitej szczelności wypełnienia kanału korzeniowego jest jednym z głównych czynników decydujących o powodzeniu zabiegu. Działanie to umożliwia zasiedlanie jamy poresekcyjnej przez patogenne drobnoustroje mogące zaburzać odbudowę kostną. Resekcja wierzchołka zęba zapewnia szybkie złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Zazwyczaj pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. Satysfakcjonujące wyniki leczenia metodą resekcji wierzchołka korzenia osiąga się w 50–90%.

Wskazania do resekcji zęba

Resekcja korzenia zęba jest powszechnie stosowanym i akceptowanym sposobem leczenia, który przeprowadza się w sytuacji, gdy rozwinęły się powikłania po leczeniu endodontycznym. Dotyczy to zarówno komplikacji w trakcie leczenia kanałowego, jak i tych odległych. Wśród wskazań do resekcji zęba wymienia się m.in.:

  • złej jakości lub niepełne wypełnienie kanału korzeniowego, które może dać początek procesom zapalnym,
  • leczenie zębów z uzupełnieniem protetycznym, takim jak wkłady koronowo- korzeniowe,
  • specyficzną budowę zęba, uniemożliwiającą prawidłowe wyleczenie kanału (zęby mają zakrzywione lub bardzo cienkie kanały korzeniowe),
  • złamanie narzędzia dentystycznego w kanale korzeniowym,
  • brak możliwości udrożnienia kanału korzeniowego na całej jego długości, aż do wierzchołka zęba,
  • samoistne obumarcie zęba, w którym rozwinęły się stany zapalne w szczytach korzenia, takie jak ziarniaki, torbiele czy ropnie,
  • przedostanie się poza wierzchołek korzenia materiału wypełniającego kanał, co jest przyczyną utrzymującego się bólu.

Przeciwwskazania do resekcji zęba

Resekcji nie przeprowadza się, jeśli:

  • wielkość zmiany przekracza 1/3 wielkości przywierzchołkowej części zęba,
  • doszło do zaniku kości otaczającej ząb,
  • ma miejsce złamanie przedłużenia zęba,
  • rozwinęły się zmiany zapalne przy ozębnej, w obrębie jamy ustnej i gardła,
  • u leczonego stwierdzono choroby ogólne grożące zaburzeniami w krzepnięciu krwi, niewyrównaną cukrzycę, choroby tarczycy, niewyrównane nadciśnienie lub stany obniżające odporność,
  • dotyczy zębów mlecznych i uzębienia kobiet ciężarnych,
  • rozwinęły się stany wirusowe, takie jak opryszczka wargi.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: 36,6.

Powikłania po resekcji a zęba

Po resekcji korzenia zęba zazwyczaj pojawia się opuchlizna. Innymi, równie częstymi powikłaniami są obrzęk, zaczerwienienie, ból i krwawienie. Mogą się rozwinąć parestezje, czyli uczucie mrowienia (zęby górne i dolne). Nierzadko dochodzi do powstawania blizn na śluzówce.

W sporadycznych przypadkach może nastąpić porażenie lub uszkodzenie nerwu czy zęba sąsiedniego. Resekcja korzenia zęba może dać powikłania w postaci otwarcia zatoki szczękowej, wypadnięcia zęba czy zakażenia rany. Rzadkością jest wtłoczenie fragmentu korzenia do zatoki.

Czas gojenia po resekcji korzenia zęba wynosi kilka dni, a maksymalnie do tygodnia. W przypadku długotrwale utrzymującego się bólu, krwawienia czy podwyższonej temperatury ciała należy zgłosić się do lekarza.

Wskazania po resekcji zęba

Nie należy odstępować od czynności higienicznych jamy ustnej, z wyłączeniem operowanej okolicy. Zaleca się przyjmowanie rozdrobnionych pokarmów o letniej temperaturze przez około 2 dni. Bezwzględnie konieczne jest co najmniej tygodniowe odstawienie używek. Zalecane jest również kilkudniowe ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego.


Bibliografia:

1. Dominiak M., Zapała J., Gedrange T., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Wrocław, Elsevier & Partner, 2013.

2. Heigelmann M., Wędrychowicz-Welman A., Szafiński A., Kuszczak T., Wypełnienie wsteczne kanałów korzeniowych po resekcji wierzchołka korzenia – przegląd piśmiennictwa, „DENTAL FORUM”, 2015, XLIII(2), s. 93-98.

3. Koerner K.R., Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, Wrocław, Elsevier & Partner, 2009.

4. Sidorowicz K., Sokalski J., Pernak A., Czarnecka B., Ocena szczelności wybranych cementów do wypełnień kanałów korzeniowych zębów poddanych resekcji wierzchołka korzenia, „Dental and Medical Problems”, 2010, 47(4), s. 450–455.

5. Bartkowski S., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Kraków, AGES, 1996.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mona 14.05.2019r.

3 tyg. temu miałam przeprowadzany zabieg resekcji korzenia zęba - dwójki. Zdjęcie 3D oraz rozmowa z profesorem w prywatnej klinice, który mnie trochę nastraszył i powiedział, że mój przypadek jest skomplikowany, bo mam spory ubytek kości :/ Zabieg trwał 1,5 godziny. 3 zastrzyki znieczulające. Jeden w trakcie. Czyszczenie kości bardzo nieprzyjemne, obcięcie korzenia też dziwne uczucie. Ząb został mi podobno w 3 mm kości, naładowali tam materiału i zszyli - 6 szwów. Dostałam antybiotyk na 5 dnj i lód na okład. Ketonal 1 po zabiegu. Po nocy napuchłam mocno, ale nie brałam już przeciwbólowych. Opuchlizna zeszła po 4 dniach. Po 13 miałam ściągnięte szwy. Do dziś dziąsło jeszcze mnie ciągnie i mam zaczerwienione. Czasami wieczorem odzwya się take mrowienie delikatne w zębach sąsiadujących. No ale to dopiero 3 tyg, a rana była naprawdę spora - widziałam na zdjęciach. Mam za 5 mc iść na zdjęcie, żeby zobaczyć czy kość się odbudowała. Nic przyjemnego, ale jak trzeba to trzeba.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej