Rehabilitacja złamania typu Monteggia. Jak ją właściwie przeprowadzić?

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Złamanie Monteggia jest jednym z najrzadziej występujących rodzajów złożonego uszkodzenia przedramienia – niewłaściwie rozpoznane i leczone skutkuje znacznym ograniczeniem ruchomości stawu łokciowego. Czym charakteryzuje się złamanie Monteggia i jak wygląda jego rehabilitacja pourazowa?

Złamanie Monteggia stanowi wielowymiarowe złożone uszkodzenie, dzielące się na kilka typów ze względu na jego specyficzną lokalizację oraz zachowanie złamanej kości łokciowej w stosunku do pozostałych tkanek przedramienia.

Złamanie Monteggia

Złamaniem trzonu kości łokciowej w 1/3 jej bliższej części, powiązane ze zwichnięciem głowy kości promieniowej, stanowi tzw. złamanie Monteggii. Tego typu złamanie często niesie powikłania w postaci rozległego uszkodzenia stawu promieniowo-łokciowego bliższego oraz głębokiej gałęzi nerwu promieniowego, w konsekwencji czego może dojść do zaburzeń neurologicznych w obrębie dalszej części kończyny górnej i trwałego ograniczenia funkcjonalności przedramienia.

Ze względu na mechanizm powstania urazu i przemieszczenia kości łokciowej względem kości promieniowej złamanie Monteggia, dzieli się na:

  • typ wyprostny, czyli z przednim zwichnięciem, stanowiący 80% przypadków złamania Monteggia;
  • typ zgięciowy, czyli z tylnym zwichnięciem, stanowiący 10–15% przypadków złamania Monteggia;
  • typ przywiedzeniowy, czyli z bocznym zwichnięciem;
  • typ złożony, czyli złamanie obu kości przedramienia w 1/3 bliższej części.

Przyczyny złamania Monteggia

Głównymi przyczynami złamania kości przedramienia są urazy w wyniku upadków, wypadków komunikacyjnych i ciosów. Ryzyko wystąpienia uszkodzeń kości zwiększa się również w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, w szczególności związanych z osłabieniem i ubytkami tkanki kostnej.

Złamanie Monteggia, spowodowane są:

  • bezpośrednim wysokoenergetycznym urazem w wyniku silnego uderzenia w łokciową część przedramienia, powodującym ustawienie odłamów kości łokciowej pod kątem oraz rozerwanie więzadła obrączkowego, które utrzymuje zwarcie stawu łokciowo–promieniowego bliższego, np. w wyniku obrony przed ciosem napastnika (tzw. złamanie gladiatorów);
  • pośrednim urazem w wyniku upadku na wyciągniętą rękę z jednoczesnym skręceniem tułowia i pronacją przedramienia.

Objawy złamania Monteggia

Podstawowym objawem jest znaczna bolesność okolicy złamania, która nasila się podczas próby ruchu, a także obrzęk w miejscu uszkodzenia, zasinienie i podwyższona temperatura miejscowa. Ponadto, zniekształcenia wywołane przemieszczeniem kości przedramienia względem siebie oraz znaczne ograniczenie ruchomości stawu łokciowego.

Leczenie złamania Monteggia

Szybkie i prawidłowe rozpoznanie złamania Monteggia jest kluczem do rozpoczęcia właściwego leczenia i rehabilitacji pourazowej. Zdjęcie rentgenowskie stawu łokciowego i przedramienia decydują o diagnozie urazu.

Złamanie Monteggia leczone jest głównie chirurgicznie. Procedura przywrócenia anatomii kości łokciowej i prawidłowych funkcji przedramienia odbywa się poprzez wykonanie osteosyntezy stabilnej złamania Monteggia.

Po rekonstrukcji chirurgicznej konieczna jest rehabilitacja, mająca na celu poprawę stabilizacji stawu łokciowego, czucia głębokiego oraz przywrócenie funkcjonalności przedramienia.

Rehabilitacja po złamaniu Monteggia

Rehabilitacja usprawniająca kości łokciowej rozpoczyna się już w czasie unieruchomienia przedramienia – w trakcie wykonuje się ćwiczenia ipsilateralne i kontralateralne w celu poprawy krążenia i odżywienia tkanek w unieruchomionej części ręki.

Wczesny okres pooperacyjny skupia się również na działaniach przeciwbólowych i przeciwobrzękowych za pomocą zabiegów fizykoterapeutycznych z zastosowaniem głównie pola magnetycznego, które przyspiesza regenerację tkanki kostnej nawet w gipsie.

Łokieć tenisisty czy golfisty? Czym się od siebie różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Kogo dotyczą? Źródło: 36,6.

Zaburzenia funkcji i zmiany skórne przedramienia wynikające z długotrwałego unieruchomienia ustępują w trakcie rehabilitacji ruchowej, która obejmuje:

  • farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną;
  • fizykoterapię: przeciwbólowe i przeciwobrzękowe zimne okłady; przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek pole magnetyczne, fale uderzeniowe, laser, elektrostymulacja, ultradźwięki; rozluźniające i poprawiające ukrwienie nagrzewanie promieniami IR, kąpiele wirowe;
  • kinezyterapię wzmacniającą siłę i elastyczność mięśni, poprawiającą stabilizację stawu łokciowego i czucia głębokiego kończyny górnej, np. ćwiczenia w odciążeniu na tzw. podwieszkach, w wodzie lub w odciążeniu przez terapeutę, ćwiczenia izometryczne, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające; stopniowo wprowadza się ćwiczenia oporowe mięśni ramienia i przedramienia, angażując coraz więcej grup mięśniowych kończyny górnej, aż do chwili mobilizacji całej kończyny górnej i obręczy barkowej; w kolejnym etapie wdraża się naukę wykonywania codziennych czynności zwiększających siłę, kontrolę ruchu i dynamikę mięśniową w pełnym zakresie ruchu stawów kończyny górnej;
  • masaż tkanek głębokich wpływający na poprawę ruchomości usztywnionych tkanek i zmniejszający ich napięcie;
  • terapię manualną i neuromobilizację, czyli chwyty terapeuty i ćwiczenia czynno–bierne pacjenta, mające na celu mobilizację uszkodzonych struktur i usprawnienie przewodnictwa nerwowego jego okolicy, przywracając fizjologiczną biomechanikę stawu;
  • kinesiotaping – oklejanie stawu łokciowego elastycznymi taśmami w celu dodatkowego odciążenia i stabilizacji tkanek.

Rehabilitacja złamania Monteggia obejmuje też profilaktykę powikłań poprzez unikanie przeciążeń kończyny, ale również nadmiernego oszczędzania jej, niepotrzebnego bandażowania czy noszenia ortez.

Bibliografia:

Gaździk T.S, Bielecki W, Ortopedia i traumatologia, T I, Warszawa 2008, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej