Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego polega na oddziaływaniu na te odcinki siłą fizyczną. Poprzez odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, szczególnie ćwiczenia, możemy pozbyć się bólu szyi czy pleców oraz działać profilaktycznie. Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać?

Kręgosłup stanowi rusztowanie dla ludzkiego ciała, dlatego warto o niego dbać. Niestety, siedzący tryb życia, brak ruchu czy – przeciwnie – forsowne ćwiczenia fizyczne prowadzą do jego zwyrodnień. Ból szyi czy pleców to nie tylko skutki przebytych dawniej urazów, ale również codziennej pracy wykonywanej w jednej nienaturalnej dla człowieka pozycji.

Ćwiczenia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego stanowią skuteczną metodę na pozbycie się lub uniknięcie bólu w górnych i dolnych partiach kręgosłupa. Szacuje się, że schorzenia kręgosłupa są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy u osób, które nie ukończyły jeszcze 45 lat.

Rehabilitacja kręgosłupa

Kręgosłup składa się z 33 lub 34 połączonych ze sobą kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe zwane „dyskami” – ich zadaniem jest amortyzacja wstrząsów. Nadmierne obciążenie kręgosłupa objawia się bólem. Wskazaniami do przeprowadzenia rehabilitacji tej części ciała są:

  • następstwa urazów różnego typu,
  • stany po złamaniach,
  • przepuklina dyskowa,
  • zwyrodnienia,
  • uporczywe bóle i/lub zawroty głowy,
  • zmiany postawy,
  • bóle pleców, szyi, karku,
  • otyłość obciążająca kręgosłup,
  • siedzący tryb życia i brak ruchu.

Rehabilitacja kręgosłupa opiera się przede wszystkim na właściwym doborze ćwiczeń – szczególnie dotyczy to pozycji związanych z chorobami. W takim przypadku rehabilitacja jest możliwa tylko po badaniach obrazowych i konsultacji z ortopedą. Pracę nad sprawnością warto rozpocząć z rehabilitantem, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie złamanego kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Odcinek szyjny składa się z siedmiu kręgów. To najbardziej ruchoma część kręgosłupa. Kręgi szyjne narażone są na zwyrodnienia, ponieważ obciążone są ciężarem praktycznie całego tułowia. Ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym mogą skutkować m.in.: bólami i zawrotami głowy, bólami barków, drętwieniem rąk, ograniczeniem ruchomości w odcinku szyjnym.

Zobacz także: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie, ćwiczenia, zwyrodnienie a bóle i zawroty głowy

W celu rehabilitacji kręgosłupa szyjnego można zaproponować poniższe ćwiczenia:

  • Ćwiczenie numer 1

Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. Stopy całą powierzchnią powinny być oparte o podłoże. Powoli skręć głowę w prawo, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Następnie skręć głowę w lewo, wróć do pozycji wyjściowej.

  • Ćwiczenie numer 2

Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. Stopy całą powierzchnią powinny być oparte o podłoże. Powoli przesuń głowę w prawo, nie odrywając jej od podłoża, aby uchem dotknąć barku. Wróć do pozycji wyjściowej, zrób to samo na lewą stronę i znowu wróć do pozycji wyjściowej.

  • Ćwiczenie numer 3

Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. Stopy całą powierzchnią powinny być oparte o podłoże. Powoli oderwij głowę od podłoża, kierując brodę ku klatce piersiowej. Policz do trzech, wróć (bez pośpiechu) do pozycji wyjściowej.

  • Ćwiczenie numer 4

Pozycja wyjściowa: usiądź na krześle bądź po turecku. Ręce spleć z tyłu głowy. Następnie mocno napieraj głową na splecione dłonie, jednocześnie nie odchylając głowy (powinna pozostać w jednej pozycji). Policz do pięciu, rozluźnij.

  • Ćwiczenie numer 5

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, nogi trzymaj wyprostowane. Czoło połóż na splecionych dłoniach. Następnie powoli odchyl głowę do tyłu, jakbyś chciał spojrzeć na sufit. Wróć (bez pośpiechu) do pozycji wyjściowej.

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego

Odcinek lędźwiowy jest szczególnie podatny na zwyrodnienia. Człowiek ma pięć kręgów lędźwiowych, które odznaczają się masywną budową. Przeciążenie tej części ciała jest powszechne zarówno u ludzi młodych, jak i u starszych. Jeśli ból utrzymuje się od dłuższego czasu, wskazana jest rehabilitacja.

Kim jest fizjoterapeuta? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Źródło: Getty Images / iStock

Do rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego można zaproponować poniższe ćwiczenia:

  • Ćwiczenie numer 1

Pozycja wyjściowa: wykonaj klęk podparty, pośladkami siadając na piętach, wzrok mając skierowany w dół. Ręce wyciągnij jak najdalej w przód. Policz do pięciu. Zrób wydech, rozluźnij ciało.

  • Ćwiczenie numer 2

Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. Stopy całą powierzchnią powinny być oparte o podłoże. Zacznij powoli unosić prawą nogę (kolano powinno być wyprostowane), aż stopa znajdzie się równolegle do sufitu. Policz do dziesięciu (lub piętnastu, jeśli zdołasz), powoli opuść nogę. Zrób to samo lewą nogą, po czym wróć do pozycji wyjściowej.

  • Ćwiczenie numer 3

Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. Stopy całą powierzchnią powinny być oparte o podłoże. Napnij pośladki i powoli unieś biodra w górę (ręce pozostają na materacu). Policz do pięciu (lub dziesięciu, jeśli zdołasz). Wróć powoli do pozycji wyjściowej.

Zobacz także: Jak dbać o kręgosłup?

  • Ćwiczenie numer 4

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, nogi trzymaj wyprostowane. Wyprostowane ręce spleć z tyłu, na plecach. Napinając mięśnie brzucha, pośladków oraz nóg, powoli wznieś tułów w górę. Łopatki powinny być ściągnięte. Policz do pięciu (lub dziesięciu, jeśli zdołasz). Wróć powoli do pozycji wyjściowej.

  • Ćwiczenie numer 5

Pozycja wyjściowa: połóż się na brzuchu, nogi trzymaj wyprostowane. Ręce powinny być wyprostowane za głową (z przodu). Zacznij powoli unosić prawą wyprostowaną nogę w górę, jednocześnie nie unosząc ani bioder, ani głowy. Wytrzymaj chwilę, po czym opuść nogę. Wróć do pozycji wyjściowej, powtórz to samo na lewą stronę.

UWAGA! Wskazane ćwiczenia stanowią jedynie przykład. Przed ich wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem ortopedą oraz w razie wątpliwości również z fizjoterapeutą. Konkretne ćwiczenia rehabilitacyjne należy zaplanować w oparciu o stan pacjenta i wyniki badań diagnostycznych.

Rehabilitacja kręgosłupa – wskazówki

Trenować należy w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Zaleca się, aby ćwiczenia rehabilitacyjne kręgosłupa trwały co najmniej 20 minut. Należy wykonywać je w seriach, a liczbę powtórzeń z czasem powinno się zwiększać. Można robić przerwy między kolejnymi ćwiczeniami, nie powinny być one jednak zbyt długie. Ćwiczyć należy w niekrępującym ruchów ubraniu. Jeśli w czasie ćwiczeń pojawi się ból bądź inne przykre dolegliwości, trening należy przerwać. Dla uzyskania optymalnych efektów ćwiczyć powinno się codziennie.

W rehabilitacji kręgosłupa pomóc mogą również zabiegi. Najczęściej stosuje się masaż leczniczy, pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, krioterapię, elektroterapię. Uporczywy ból mogą złagodzić zastrzyki.

Zobacz film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany? Źródło: 36,6.





Data aktualizacji: 06.12.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej