Refrakcja oka i akomodacja – zaburzenia, badanie i korekta

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

Refrakcja oka to załamanie promieni świetlnych, pozwalające na ich zogniskowanie na siatkówce. Wady wzroku lub zaburzenia akomodacji prowadzą do skupiania obrazu w innej płaszczyźnie i powodują konieczność korekty – szkłami okularowymi, soczewkami kontaktowymi lub metodami chirurgicznymi.

Refrakcja oka to proces załamania promieni świetlnych przez układ optyczny gałki ocznej. Dzięki niemu na siatkówce powstaje ostre (choć odwrócone i pomniejszone) odzwierciedlenie widzianych obiektów. Akomodacja pozwala na zmianę parametrów tego układu tak, by oko mogło obserwować nie tylko przedmioty dalekie, ale również te znajdujące się blisko.

Refrakcja oka – jak powstaje obraz w oku?

Refrakcja oka to proces załamywania promieni świetlnych, które odbijają się od obserwowanego przez człowieka przedmiotu albo przechodzą przez niego. Najpierw docierają one do rogówki – przejrzystej, przedniej części ściany gałki ocznej. Następnie trafiają do soczewki, przez którą przenikają do siatkówki. Tam pobudzają receptory tworzące impulsy, które nerwami wzrokowymi przenoszone są do mózgu. W trakcie wędrówki przez oko promienie ulegają załamaniu (refrakcji) na rogówce i soczewce. Obie struktury działają jak bardzo silne szkło powiększające – mają zdolność skupiającą około 40 i 20 dioptrii. Odpowiednio skupione promienie trafiają na siatkówkę, gdzie tworzą obraz przedmiotów. Aby prawidłowo widziane były obiekty bliskie, musi zadziałać mięsień rzęskowy, którego skurcz wpływa na kształt soczewki, co poprawia widzenie obiektów będących w niewielkiej odległości. Proces ten to akomodacja oka.

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6.

Zaburzenia refrakcji oka

Wady refrakcji oka to przede wszystkim: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm (niezborność). Krótkowzroczność (myopia) to stan, w którym ostry obraz wewnątrz oka tworzy się przed siatkówką. Przyczyną jest zbyt długa gałka oczna albo zbyt silne skupianie promieni przez układ optyczny. Jest to przypadek tzw. krótkowzroczności refrakcyjnej.

Nadwzroczność (hyperopia lub potocznie dalekowzroczność) to wada o przeciwnym mechanizmie – siatkówka znajduje się bliżej rogówki i soczewki, niż może tworzyć się ostry obraz. Niezborność, czyli astygmatyzm, wynika z nieprawidłowej budowy rogówki lub gałki ocznej – drogi promieni przechodzących przez oko w krzyżujących się płaszczyznach nie są równe. Kiedy chory patrzy np. na kartkę w kratkę, może wyraźnie widzieć linie pionowe, a poziome – mocno rozmyte. Niektóre osoby mają złożone wady refrakcji oka, które są kombinacją krótkowzroczności albo nadwzroczności z astygmatyzmem.

Zaburzenia refrakcji i akomodacji – prezbiopia

Przenoszenie wzroku z przedmiotów dalekich na bliskie jest możliwe dzięki zjawisku akomodacji – zmiany kształtu soczewki. U osób po 40. roku życia często dochodzi do zmniejszenia elastyczności tej struktury oka i postępującego z wiekiem nasilenia wady. Trudność sprawiają czytanie, wykonywanie precyzyjnych czynności (np. nawlekanie igły), z czasem również obserwacja ekranu komputera i inne codzienne zadania. Chory, by lepiej widzieć, czyta teksty, trzymając je w wyciągniętej ręce oraz korzysta z bardzo silnych źródeł światła. Ta wada refrakcji nazywana jest starczowzrocznością (prezbiopią).

Badanie refrakcji oka

Podstawowe badanie refrakcji oka to określenie ostrości widzenia do dali i do bliży bez korekty. Pozwala to stwierdzić, jak duża jest wada wzroku. Pacjent ma za zadanie rozpoznawać litery lub wzory (tzw. optotypy) pokazywane na ekranie znajdującym się w określonej odległości (najczęściej 6 m) i z tabliczki trzymanej ok. 30–40 cm od oka. Im mniejsze znaki jest w stanie rozpoznać chory w każdym z testów, tym lepsza jest jego ostrość wzroku. Badanie powtarza się po dobraniu przez lekarza lub optometrystę szkieł korekcyjnych. Procedurę można przyspieszyć przez użycie autorefraktometru – urządzenia, które po krótkim badaniu podaje wynik w postaci informacji o:

  • wielkości wady sferycznej (krótkowzroczność, nadwzroczność, korekta do bliży przy starczowzroczności),
  • wielkość astygmatyzmu w oku,
  • kąt astygmatyzmu.

Wyniki podawane są dla każdego oka osobno, pierwsze dwie wartości w dioptriach (jednostkach mocy soczewek optycznych), a ostatnia w stopniach. W niektórych sytuacjach badanie przeprowadza się po krótkotrwałym porażeniu akomodacji i rozszerzeniu źrenicy za pomocą specjalnych kropli. Diagnostykę uzupełnia się czasem innymi testami.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Korekta wad refrakcji oka

Podstawową metodą korygowania wad refrakcji oka jest korekta okularowa. W przypadku nadwzroczności są to sferyczne szkła skupiające, a krótkowzroczności – rozpraszające. Astygmatyzm koryguje się soczewkami cylindrycznymi, a wady kombinowane – torycznymi. Osoby z prezbiopią otrzymują szkła skupiające „do czytania”. Często stosowane są szkła dwuogniskowe lub wieloogniskowe.

Okulary można często zastąpić soczewkami kontaktowymi, które musi dobrać okulista lub optometrysta. Obecnie najczęściej stosuje się soczewki miękkie jednorazowe – przeznaczone do noszenia przez 1 dzień – lub okresowe, dla których maksymalny czas każdego nałożenia na oko, okres użytkowania oraz sposób pielęgnacji określa producent.

Dodatkowymi metodami leczenia wad refrakcji są metody chirurgiczne. Podstawową metodą są tu zabiegi laserowe – promieniem o dużej energii modyfikuje się odpowiednio kształt rogówki. Pozwala to zrezygnować z okularów zupełnie lub zastosować słabsze, lżejsze szkła. Metodami bardziej złożonymi i stosowanymi w wybranych sytuacjach są:

  • keratotomia (precyzyjne nacinanie powierzchni rogówki tak, by zmieniła swój kształt),
  • wszczepienie specjalnej soczewki korekcyjnej do wnętrza gałki ocznej.

Wady refrakcji oczu zawsze wymagają właściwej diagnostyki ze względu na uboczne efekty:

  • upośledzenie koordynacji ruchowej i widzenia przestrzennego,
  • zapalenia spojówek,
  • u dzieci: powstanie zeza, pogorszenie wyników w nauce i ogólne opóźnienie rozwoju.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6.





Data aktualizacji: 23.04.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej