RDW w morfologii krwi – o czym świadczy podwyższenie lub obniżenie?

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

RDW jest wartością wyliczaną na podstawie pomiaru wielkości krwinek czerwonych podczas badania morfologii krwi. Parametr ten pokazuje, jak bardzo różnią się one pomiędzy sobą. Odchylenie od normy może świadczyć o trwającym procesie chorobowym, zwykle o typie niedokrwistości.

RDW (skrót angielskiego określenia red cell distribution width) to zakres rozkładu wielkości krwinek czerwonych, podawany w dwóch wariantach: CV oraz SD. W pewnym uproszczeniu – informuje o tym, jak duże są różnice wielkości krwinek czerwonych i jak wiele z nich znacząco odbiega rozmiarem od średnich wartości.

RDW – dlaczego należy wyliczać ten parametr?

RDW to wyliczona wartość, która opisuje statystycznie wielkość krwinek czerwonych (erytrocytów). Ich średnica i objętość mogą się znacznie różnić. Umownie podzielono je na prawidłowe normocyty (czyli te, które mają średnicę 7,7–8,0 µm), zbyt małe mikrocyty oraz większe od standardowych krwinek makrocyty lub megalocyty (wielkość tych ostatnich przekracza 12µm). Jednym z oznaczanych tradycyjnie w trakcie badania morfologii krwi parametrów jest MCV – średnia objętość krwinki. Dzięki niemu można ustalić, czy erytrocyty danego pacjenta w ogólności mają odpowiednią wielkość. Jednak określenie tej uśrednionej wartości nie informuje, czy krwinki są takie same, czy też różnią się między sobą. Dla przykładu: nie można powiedzieć, czy erytrocyty o MCV = 7,5 µm są identyczne, czy też jedna połowa ma 5, a druga 10 µm średnicy. RDW pozwala na określenie „rozrzutu” wielkości krwinek czerwonych, co daje możliwość stwierdzenia, czy proces ich powstawania nie jest zaburzony.

Normy RDW-CA i RDW-SD

Wartość RDW-CA (współczynnika zmienności krwinek) wyrażona jest w procentach. Wartości referencyjne (normy) – w zależności od wykorzystanej metody badania i użytego sprzętu laboratoryjnego – wahają się w przedziale od 11–11,5% do 14–14,5%. RDW-SD określa statystyczny parametr tzw. odchylenia standardowego (ang. standard deviation) objętości erytrocytów. Przedział wartości prawidłowych to 37–46 fl (femtolitrów). Uważa się, że o istniejącym procesie chorobowym świadczy wynik przekraczający 60 fl. W przypadku obu parametrów zakres wartości referencyjnych (norm) jest taki sam dla kobiet i mężczyzn.

Czasem te badania mogą uratować życie. Co o nich wiesz? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

RDW – przebieg badania

Oznaczenie parametru RDW jest obecnie standardowym elementem badania morfologii krwi. Można badać krew żylną (zwykle z żyły łokciowej) albo włośniczkową (z palca, płatka ucha). Pobiera się ją zwykle na czczo, w godzinach przedpołudniowych, by zachować porównywalność wszystkich wykonanych badań. Skomputeryzowane kombajny analityczne wykonują odpowiednie pomiary i dokonują automatycznie niezbędnych przeliczeń. Nad całością procesu czuwa wykwalifikowany personel medyczny.

Podwyższone RDW

Podwyższone RDW jest oznaką znacznego zróżnicowania wielkości krwinek czerwonych. Może ono wynikać z nieprawidłowej lub zdecydowanie przyspieszonej czynności erytropoezy, czyli tworzenia erytrocytów. Przyczyną jest najczęściej niedobór składników niezbędnych do prawidłowej czynności krwiotwórczej (witamin z grupy B, żelaza). Jego powody mogą być różne i wiążą się z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, głodzeniem lub niedostateczną podażą tych elementów albo z chorobami szpiku.

Nadmierna stymulacja produkcji krwinek czerwonych może być wywołana zbyt intensywnym ich ubytkiem. Wynika on najczęściej z utraty krwi albo z przyspieszonego przez procesy chorobowe rozpadu erytrocytów. Ubytek krwi krążącej jest zwykle skutkiem chorób przewodu pokarmowego (krwawienia z żylaków przełyku, wrzodów żołądka albo z owrzodzeń jelit) albo – u kobiet – krwawień z układu rodnego. Zbyt intensywny rozkład krwinek czerwonych (hemoliza) wiąże się z:

  • czynnikami infekcyjnymi (choroby bakteryjne lub wirusowe),
  • zatruciami,
  • skutkami ubocznymi działania niektórych leków,
  • powiększeniem i zwiększoną aktywnością śledziony (hipersplenizm),
  • wadami budowy erytrocytów (sferocytozą, owalocytozą) albo hemoglobiny (np. talasemiami),
  • chorobą nowotworową,
  • zaburzeniami autoimmunologicznymi,
  • zespołem poprzetoczeniowym.

Obniżone RDW

Obniżenie wartości RDW nie zawsze świadczy o procesie chorobowym, szczególnie jeśli nie towarzyszą mu żadne objawy ani inne odchylenia w wynikach badań. Objaw ten pojawia się jednak w sytuacjach, gdy czynność krwiotwórcza szpiku jest mocno zahamowana (z powodu np. białaczki, niewydolności szpiku, ostrych niedoborów żelaza).

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty

Ocena wyników RDW

Wartość diagnostyczna RDW jako samodzielnego parametru nie jest duża. Musi być rozpatrywana w połączeniu z innymi wskaźnikami (liczba krwinek czerwonych, poziom hemoglobiny, średnia zawartość hemoglobiny w krwince itp.) oraz w kontekście stanu ogólnego pacjenta, obserwowanych objawów i rezultatów pozostałych badań. Do właściwej interpretacji wymagana jest duża wiedza medyczna, dlatego w przypadku nieprawidłowych wyników RDW należy skonsultować się z lekarzem.



Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej