Rak żołądka – rokowania i ocena stopnia zaawansowania choroby

Getty Images/ designer491

Rokowania w przypadku raka żołądka zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Znaczenie ma typ i wielkość guza, jego lokalizacja, zajęcie węzłów chłonnych, obecność przerzutów, a także ogólny stan pacjenta. Najlepiej rokuje wcześnie rozpoznany nowotwór – wówczas 5 lat po operacji przeżywa nawet 70% chorych.

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z nabłonka błony śluzowej tego narządu. Czynnikami ryzyka predysponującymi do jego wystąpienia są: zakażenie Helicobacter pylori, nieprawidłowa dieta (jadłospis ubogi w warzywa i owoce, bogaty natomiast w produkty smażone, słone i przetworzone), palenie tytoniu i otyłość. Pierwsze objawy są niecharakterystyczne – niestrawność, dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie sytości. Dopiero później pojawia się duży spadek masy ciała, brak apetytu, ból i krwawienie z guza. Rak żołądka zajmuje 5 miejsce pod względem zachorowalności i 3 pod względem śmiertelności. Zwykle rozpoznaje się go w zaawansowanym stadium, co istotnie wpływa na rokowanie.

Przeczytaj też: Rak żołądka - przyczyny zachorowań, objawy i metody leczenia

Od czego zależą rokowania w przypadku raka żołądka?

Na rokowania w przypadku raka żołądka ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się stopień zaawansowania choroby, na którym została ona wykryta. Duże znaczenie ma wielkość, lokalizacja i typ guza, obecność przerzutów do innych narządów, zajęcie węzłów chłonnych oraz zastosowane leczenie i ogólny stan chorego.

Przy ocenie rokowania w raku żołądka pod uwagę bierze się również stopień złośliwości histologicznej, czyli cechy komórek rakowych. Mogą być one dobrze lub źle zróżnicowane. W tym celu stosuje się jedną z trzech najczęściej używanych klasyfikacji: WHO, Laurena lub Goseki.

Klasyfikacja przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wyróżnia gruczolakoraka (cewkowatego, brodawkowatego, śluzowego i mieszanego), raka płaskonabłonkowego, gruczołowo-płaskonabłonkowego i niezróżnicowanego.

W klasyfikacji Goseki wyróżnia się 4 typy, które wpływają na rokowania:

  • typ I – dobrze uformowane, liczne gruczoły i mała ilość śluzu w komórkach;
  • typ II – obecne liczne gruczoły i duża ilość śluzu;
  • typ III – gruczoły są słabo uformowane;
  • typ IV – gruczoły są słabo uformowane, a w komórkach jest duża ilość śluzu.

Najlepsze rokowanie stwierdza się w przypadku typu I i III.

Klasyfikacja Laurena wyróżnia 3 typy raka:

  • typ I jelitowy – jest umiejscowiony obwodowo i rozwija się na podłożu zmian przedrakowych;
  • typ II rozlany – rozwija się w okolicy przełyku z niezmienionej błony śluzowej;
  • typ III mieszany.

Ocena stopnia zaawansowania nowotworu

Ocena stadium zaawansowania nowotworu jest określana na podstawie klasyfikacji TNM. Wyróżnia się 5 stopni, na podstawie których ocenia się rokowania nowotworu złośliwego żołądka. Są to:

  • stopień 0 – nowotwór nie nacieka blaszki właściwej błony śluzowej, brak przerzutów do węzłów i narządów;
  • stopień I

A – guz zajmuje blaszkę właściwą, podśluzową lub mięśniową, brak przerzutów;

B – guz nacieka warstwę mięśniową i nie daje przerzutów lub nacieka blaszkę właściwą błony śluzowej i daje przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych;

  • stopień II

A – guz nacieka tkankę łączną i nie daje przerzutów lub warstwę mięśniową z przerzutami do węzłów chłonnych;

B – guz nacieka otrzewną trzewną bez przerzutów albo tkankę łączną, mięśniową lub blaszkę właściwą błony śluzowej z przerzutami do węzłów chłonnych;

  • stopień III

A – guz nacieka otrzewną trzewną, tkankę łączną lub warstwę mięśniową i daje przerzuty do węzłów chłonnych regionalnych (1–7 węzłów);

B – guz może naciekać wątrobę, śledzionę, jelita, trzustkę, przeponę i dawać lub nie przerzuty do węzłów chłonnych;

C – guz nacieka śledzionę, wątrobę, nerkę, przeponę, trzustkę, jelita, przestrzeń zaotrzewnową i zajmuje powyżej 7 regionalnych węzłów chłonnych;

  • stopień IV – guz jest zlokalizowany w dowolnym miejscu, może naciekać na węzły chłonne i zawsze daje przerzuty do innych narządów.

Jakie są rokowania w raku żołądka?

Najlepsze rokowania w raku żołądka stwierdza się w przypadku wcześnie wykrytego guza, którego stopień zaawansowania określa się jako I A. Pięcioletnie przeżycie odnotowuje się u 70% chorych. W miarę rozrostu guza i zwiększania się liczby zajętych węzłów chłonnych rokowanie ulega pogorszeniu. Rak żołądka w IV stopniu zaawansowania wiąże się z dużą śmiertelnością – 5 lat przeżywa zaledwie 4% chorych.

Znaczenie ma także umiejscowienie guza. Rokowania w raku wpustu żołądka są zdecydowanie gorsze, niż w przypadku zmian zlokalizowanych w trzonie i odźwierniku. Biorąc pod uwagę natomiast stopień zezłośliwienia histologicznego, najgorsze rokowania nowotworu złośliwego żołądka odnotowuje się w gruczolakoraku brodawkowym, w typie rozlanym według klasyfikacji Laurena oraz w typie II i IV zgodnie z klasyfikacją Goseki.

Jedynym sposobem leczenia tego nowotworu jest chirurgiczne wycięcie żołądka. U chorych, u których nie jest to możliwe, stosuje się terapię paliatywną, której celem jest zmniejszenie objawów choroby i poprawa jakości życia. Rokowanie w nieoperacyjnym raku żołądka jest złe. Czas przeżycia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Przeczytaj też: Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?

Bibliografia:

  • R. Fuchs, Nowotwory przewodu pokarmowego. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012.
  • M. Wełnicka-Jaśkiewicz, Rak żołądka nieoperacyjne metody leczenia, [w:] „Gastroenterologia Kliniczna” 2011, tom 3, nr 1, 36–45.
  • Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/rak-zoladka/

    Zobacz, jak zbudowany jest układ pokarmowy.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 06.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej