Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Fot. GregorBister / Getty Images

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Rak urotelialny kolonizuje wyściółkę dróg moczowych i należy do najczęstszych nowotworów wywodzących się z nabłonka przejściowego. Etiologia raka urotelialnego pęcherza moczowego nie została jeszcze w pełni poznana.

Rodzaje nowotworów pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy jest narządem jamy brzusznej. Jego funkcją jest gromadzenie moczu, który produkowany jest przez nerki. Pojemność pęcherza wynosi około 500 ml, jednakże narząd ten ma możliwości powiększania się do 1500 ml. W obrębie pęcherza moczowego może rozwinąć się kilka rodzajów nowotworów:

  • mięsak
  • rak z nabłonka gruczołowego
  • rak z nabłonka płaskiego
  • rak z nabłonka przejściowego, czyli rak urotelialny, występujący najczęściej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2004 roku wprowadziła nowy podział zróżnicowania raka o różnej złośliwości. Rak urotelialny low grade to inaczej nowotwór o niskiej złośliwości, natomiast rak urotelialny high grade zaliczany jest do nowotworów o wysokiej złośliwości.

Inwazyjny rak urotelialny

Inwazyjny, czyli naciekający, rak urotelialny lokalizuje się poniżej błony podstawnej. Ten rodzaj nowotworu może przybierać formę brodawkowatą i nosi wówczas nazwę „rak urotelialny brodawkowaty”. Może również rozwijać się w formie polipowatej, litej, guzowej lub tworzyć naciek pęcherza moczowego. Zmiany nowotworowe mogą występować ogniskowo lub pojedynczo. Ten rodzaj nowotworu cechuje skłonność do rozbieżnego różnicowania, co sprawia, że występuje w licznych wariantach i tym samym przebiega z odmiennym rokowaniem.

Nieinwazyjny rak urotelialny

Do nieinwazyjnych raków urotelialnych zaliczają się: brodawczakowaty nowotwór urotelialny o niskim potencjale złośliwości (PUNLMP), brodawczakowaty nowotwór urotelialny o dużym stopniu złośliwości (HGPUC) i rak urotelialny in situ. PUNLMP przebiega ze zwiększoną proliferacją komórek, co skutkuje pogrubieniem urotelium (nabłonka przejściowego). Nowotwór rozrasta się zazwyczaj w tylnej lub bocznej części pęcherza moczowego, a prawdopodobieństwo jego nawrotów szacuje się na poziomie około 20%. W obrazie cytologicznym nie obserwuje się upośledzenia architektury nabłonka ani innych cech świadczących o złośliwości nowotworu.

Rak urotelialny in situ rozpoznaje się zazwyczaj w 5 i 6 dekadzie życia. Pod mikroskopem nowotwór uwidacznia się pod postacią płaskich zmian błony śluzowej z obrzękiem. Obecna jest również anaplazja, inaczej atypia jądrowa – jądra komórkowe są powiększone.

HGPUC może przybierać postać guzkowatą lub brodawkowatą. W obrazie mikroskopowym dostrzega się nieuporządkowane utkanie oraz upośledzenia cytologiczne.

Objawy raka urotelialnego

W pierwszych etapach nowotworu raka pęcherza moczowego nie obserwuje się specyficznych objawów. Choroba przez wiele miesięcy przebiega zatem bezobjawowo. Pierwszym alarmującym symptomem jest krwiomocz. Obecność krwinek w moczu jest bezbolesna, jednak można je dostrzec gołym okiem podczas mikcji. Krwiomocz może pojawiać się i znikać samoistnie. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Innymi objawami są: ból w okolicy lędźwiowej, częstomocz, ból podczas oddawania moczu i w okolicy spojenia łonowego oraz guz w okolicy nadłonowej (przy zaawansowanej chorobie). Jeśli rak nacieka moczowód, prawdopodobny jest zastój moczu i pojawienie się wodonercza.

Czy krew w moczu oznacza chorobę? O czym może świadczyć krwiomocz? Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Leczenie nowotworu urotelialnego pęcherza moczowego

Wybór odpowiedniego leczenia zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania i rodzaju guza, zajęcia węzłów chłonnych oraz szybkości rozprzestrzeniania się zmian nowotworowych. Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym rodzajem leczenia jest zabieg chirurgiczny. W niektórych przypadkach wybiera się przezcewkową radykalną elektroresekcję guza. Do zabiegu wykorzystuje się resektoskop zaopatrzony w kamerę. Wprowadza się go do cewki moczowej i dokonuje wycinania chorych tkanek.

Ponadto równocześnie włącza się leczenie adiuwantowe, czyli dodatkowe, podając szczepionki przeciwgruźlicze. Ma to za zadanie wspomóc układ odpornościowy w walce z chorobą. Najpowszechniej wykorzystuje się cytostatyki, np. taksan, antracyklinę i gemcytabinę. W zaawansowanych stadiach choroby lekarze decydują się na usunięcie pęcherza moczowego. Po operacji wprowadza się specjalne cewki połączone z wymiennym workiem, do którego uchodzi mocz. Pacjent przebywa w szpitalu około 2 tygodni, podczas których uczy się postępowania ze stomią.

Aby wydłużyć życie osobom z zaawansowanych stadium raka urotelialnego, stosuje się radioterapię. Pęcherz moczowy naświetla się wówczas promieniami rentgenowskimi. Innym rozwiązaniem jest stosowanie chemioterapii, czyli dożylne podawanie leków przeciwnowotworowych.

Bibliografia

1. Radzisław Kordek, Klasyfikacje nowotworów pęcherza moczowego, „Reports of Practical Oncology and Radiotherapy” 2004, 9(5), s. 173-177.

Data aktualizacji: 21.06.2019,
Opublikowano: 21.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Częstomocz u dziecka – jak leczyć i jak rozpoznać przyczynę?

Częste oddawanie moczu u dziecka i objawy takie jak ból brzucha czy pieczenie przy tej czynności mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego, czyli najczęstszej przyczynie częstomoczu u dziecka.

Czytaj więcej