Rak ślinianki – rodzaje, objawy, przerzuty, leczenie

Fot: fotolia.com

Rak ślinianki rzadko powoduje przerzuty do innych narządów. Umiejscawia się on w okolicach ślinianek przyusznych. Nie ma jednoznacznej przyczyny pojawiania się tego nowotworu. Może za niego odpowiadać zarówno środowisko, jak i struktura genetyczna.

Rak ślinianki powstaje z komórek pochodzących z gruczołów ślinowych. Występuje bardzo rzadko, Równie nieczęsto daje przerzuty do innych miejsc w organizmie. Rak ślinianki znajduje się w grupie schorzeń dotyczących głowy oraz szyi. Guz złośliwy może wystąpić w okolicach żuchwy, pod językiem czy przy śliniankach przyusznych. Rozwija się więc w miejscach lokalizacji dużych rozmiarów gruczołów ślinowych.

Zobacz także: Ślinianki – rodzaje i leczenie różnych schorzeń

Rak ślinianki: przyczyny

Lekarze nie wyjaśniają jednoznacznie, jaki może być powód zachorowań na raka ślinianki. Duże znaczenie mają warunki środowiskowe i genetyczne. Na nowotwór ślinianki narażone są osoby mające styczność z promieniowaniem jonizującym, którego źródłem są m.in. telefony komórkowe. Inną przyczyną są zakażenia wirusowe, w tym wirus opryszczki czy Epsteina-Barr (EBV). Lekarze twierdzą, że powodem może być również palenia papierosów.

Specjaliści podkreślają, że ryzyko zachorowania na raka ślinianki wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Równie istotne dla wystąpienia choroby może być przeprowadzenie radioterapii szyi lub głowy oraz kontakt ze środkami chemicznymi, np. w zakładach pracy czy pyłem krzemowym. Czynniki, które zwiększają zagrożenie pojawienia się raka to także pył drzewny.

Jakie są objawy raka ślinianki?

Pierwszym objawem charakterystycznym dla raka ślinianki jest pojawienie się pogrubienia szyi, dlatego znacznie szybciej do specjalisty trafiają mężczyźni, którzy zauważają zmiany podczas golenia.

Nowotwór ślinianki może objawiać się porażeniem nerwu twarzowego, co przeszkadza w zamykaniu powiek oraz marszczeniu czoła. To z kolei wpływa niekiedy na obwiśnięcie policzka czy zwisanie kącika ust. Dodatkowo mogą wystąpić problemy w przełykaniu, a nawet dochodzi do zaniku fałdu nosowo-wargowego. Bardzo niebezpiecznym symptomem jest porażenie mięśnia okrężnego oka, co sprawia, że pojawiają się w nim stany zapalne, następuje mętnienie oraz wysychanie rogówki. W ostateczności bywa konieczne wycięcie gałki ocznej.

Zobacz także: Ślinianka przyuszna – czym jest, budowa, choroby (zapalenie, rak, torbiel)

Innymi objawami raka ślinianki są: wydostawanie się płynu z ucha, powstanie guzka przy śliniankach, uchu, szczęce, ustach, żuchwie czy w wewnątrz jamy ustnej, a także problemy z otwieraniem ust.

Na początkowym etapie rozwoju raka ślinianki błona śluzowa i skóra w okolicach guza są ruchome i nie występują zmiany patologiczne. Złośliwa odmiana nowotworu może powstawać owrzodzenia, a nawet naciekania skóry, mięśni, błony śluzowej, nerwów czy kości. Zapalenie występuje w guzach, które rozwijają się gwałtowanie i może im towarzyszyć ból, nadmierna ciepłota czy zaczerwienienie, przy czym bolesność pojawia się w stadium zaawansowanym. Rak gruczołów ślinowych mogą się rozwijać od kilku miesięcy do wielu lat.

Rodzaje raka ślinianki

Rak złośliwy przejawia się wrastaniem guza w tkankę (naciekaniem), czego efektem jest niszczenie, a nawet upośledzenie. Ponadto może przenikać do naczyń krwionośnych i chłonnych, co z kolei sprawia, że przez krew rozprzestrzenia się po całym ciele. Efektem tego jest powstanie przerzutów. Usunięcie złośliwego raka może nie przynieść zamierzonych skutków. Przykładem tego rodzaju nowotworu mogą być guzy ślinianki podjęzykowej oraz mniejszych gruczołów jamy ustnej. Rakiem złośliwym są też nowotwór śluzowo-nabłonkowy, gruczolakorak, a także gruczołowato-torbielowaty (oblak).

Rak ślinianki – leczenie

Rak śliniaki może zostać wykryty np. u dentysty bądź w czasie przeprowadzania podstawowych badań lekarskich. Lekarz najczęściej zleca zrobienie ultrasonografii, rezonansu magnetycznego, badania fizykalnego, endoskopii, tomografii komputerowej oraz pozytonowej tomografii emisyjnej. Duże znaczenia ma tu przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, dzięki której pobrany materiał jest poddawany testom histopatologicznym. Po wykryciu zmiany należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza.

Rak ślinianki najczęściej jest usuwany chirurgicznie. Wówczas wycina się całą śliniankę bądź tylko tę część, która została zmieniona przez chorobę. Dodatkowo usuwane są węzły chłonne. Natomiast przy rozległych zmianach wycinane są także skóra, mięśnie i kości. Często chory musi zostać poddany radioterapii i ma uzupełniać leczenie. W zaawansowanych przypadkach może być zastosowana również biopsja chirurgiczna bądź grubo igłowa.

Chorzy po leczeniu raka muszą bacznie obserwować miejsce jego wystąpienia. Szczególnie po operacjach kontrole, jak i badania obrazowe, powinny być wykonywane częściej. Nie ma jednak jasno określonej profilaktyki, a wynika to z niejednoznacznego pochodzenia raka ślinianki.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ida 11.07.2018r.

Dzis lekarzom na calym swiecie, bo nie mieszkam w Polsce, nic sie nie chce poza pieniedzmi. Uwazaja tylko, zeby pacjent "nie kopnal w kalendarz". Jak czuja takie zagrozonie, to troche sie zainteresowuja pacjentem. Innaczej moglby wybuchnac skandal.

Jerzy z Gliwic 12.06.2018r.

Laryngolog w przychodni orzekł, że ślinotok u mnie (78lat) jest niewyleczalny. A ja tu czytam, że można tę dolegliwość leczyć. Wniosek z tego, że konowałowi nie chciało się zająć solidnie 78latkiem!!!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej