Rak przełyku - objawy, rozpoznanie i leczenie

Fot: staras / stock.adobe.com

Rak przełyku to trudna do wczesnego zdiagnozowania na podstawie objawów choroba nowotworowa, która do całkowitego wyleczenia wymaga jak najwcześniejszego rozpoznania i szybkiego podjęcia kompleksowej terapii.

Rak przełyku to dziewiąte pod względem częstości występowania schorzenie nowotworowe. W Polsce liczba zachorowań u mężczyzn jest niemal czterokrotnie większa niż u kobiet. Ryzyko pojawienia się tego nowotworu wzrasta po 50. roku życia, osiągając szczyt w przedziale wiekowym 60-70 lat. Możliwości i efekty leczenia są zależne od tego, jak wcześnie udaje się go rozpoznać.

Przyczyny i czynniki ryzyka raka przełyku

Rak przełyku występuje ze zwiększoną częstością u osób:

  • palących papierosy lub żujących tytoń,
  • nadużywających alkohol, 
  • regularnie spożywających ostre przyprawy lub bardzo gorące napoje czy pokarmy,
  • narażonych na długotrwały kontakt z toksynami, substancjami chemicznymi,
  • z refluksem żołądkowo-jelitowym,
  • otyłych,
  • z przebytym oparzeniem lub zapaleniem przełyku, szczególnie jeśli doprowadziły do powstania zwężeń albo zbliznowaceń ściany przełyku,
  • leczonych z powodu nowotworów klatki piersiowej lub szyi, poddanych radioterapii,
  • z przewlekłymi niedoborami witamin i mikroelementów.

Wśród czynników ryzyka wymienia się również zespół Plummera-Vinsona, zespół Barretta, achalazję przełyku oraz zakażenia przewodu pokarmowego bakterią Helicobacter pylori.

Objawy raka przełyku

Najczęściej zgłaszanymi objawami choroby są zaburzenia połykania, czyli dysfagia. Mogą pojawiać się: krztuszenie, kaszel, kichanie, zgaga, nieprzyjemny zapach z ust, odruchy wymiotne, uczucie rozpierania w trakcie jedzenia. Ponieważ ściana przełyku jest bardzo rozciągliwa, objawy pojawiają się stosunkowo późno, kiedy zwężenie jego światła jest już znaczące.

W późniejszej fazie choroby mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej w trakcie przełykania, utrudnienie lub niemożność połykania nie tylko pokarmów stałych, ale również płynnych i śliny. Dołączają się do tego uporczywe nudności, wymioty nieprzetrawioną treścią pokarmową, intensywne bóle w klatce piersiowej i utrata masy ciała.

Naciekanie nowotworu na nerwy krtaniowe może powodować chrypkę, a na drogi oddechowe - kaszel z odksztuszaniem krwistej wydzieliny oraz duszności. Jeśli guz obejmuje naczynia krwionośne, może dojść do niebezpiecznego krwotoku, w tym również zagrażającego życiu.

Rozpoznawanie raka przełyku

Rozpoznania raka przełyku dokonuje się najczęściej podczas badania endoskopowego - gastroskopii. Badaniami dodatkowymi są badania radiologiczne z użyciem kontrastu, tomografia komputerowa i badania ultrasonograficzne. Pozwalają dokładniej określić granice guza oraz sprawdzić, czy nacieka on na otaczające tkanki i czy widoczne są przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych oraz innych narządów. Badania te są oczywiście uzupełniane pobraniem wycinków do diagnostyki histopatologicznej, pozwalającej ostatecznie potwierdzić rozpoznanie i ustalić typ guza. Uzyskane wyniki mają kluczowe znaczenie dla określenia najlepszego sposobu leczenia i rokowania na przyszłość.

Rak płaskonabłonkowy i inne rodzaje nowotworów przełyku

Najczęściej występującą formą nowotworu przełyku jest rak płaskonabłonkowy, który zwykle rozwija się w środkowej i dolnej części przełyku. Może mieć typ polipowaty, wrzodziejący lub (najlepiej rokujący) typ płaski. Innymi rodzajami (o zwykle gorszym rokowaniu) są nowotwory płaskonabłonkowe podstawnokomórkowe, raki gruczołowe i nowotwory mieszane - z elementami o typie mięsaka. Każdy z nich rozwija się inaczej i wymaga specyficznej kombinacji procedur leczniczych.

Przerzuty raka przełyku

Najczęstszymi miejscami pojawiania się przerzutów raka przełyku są: węzły chłonne zaotrzewnowe i krezkowe, wątroba oraz płuca.

Leczenie raka przełyku

Podstawową metodą leczenia raka przełyku jest leczenie chirurgiczne. Jest ono niezmiernie trudne ze względu na lokalizację przełyku. Szyja i klatka piersiowa zawierają wiele skomplikowanych i niezmiernie ważnych dla życia struktur, między innymi: serce, płuca, wielkie naczynia krwionośne, nerwy (w tym bardzo ważne dla układu autonomicznego tzw. nerwy czaszkowe). Operacja wykonywana w takich okolicach wymaga olbrzymiej wiedzy, umiejętności i współpracy wielu specjalistów.

Dodatkowym czynnikiem utrudniającym pracę chirurga jest fakt, że ostateczne oględziny okolicy guza następują już w trakcie zabiegu i na bieżąco trzeba podejmować decyzje dotyczące sposobu terapii.

Leczenie chirurgiczne może zmierzać do całkowitego usunięcia guza i okolicznych węzłów chłonnych, gdzie zazwyczaj najwcześniej pojawiają się przerzuty. We wczesnym stadium choroby taki zabieg daje szansę na całkowite wyleczenie, szczególnie w skojarzeniu z radio- lub chemioterapią.

W późniejszych fazach choroby zabieg operacyjny może mieć na celu udrożnienie przełyku, by chory był w stanie przyjmować pokarmy drogą naturalną, albo wytworzenie gastrostomii lub jejunostomii - zespolenia umożliwiającego podawanie pożywienia i płynów bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego. Tego typu zabiegi pozwalają zmniejszyć niedożywienie organizmu i pomagają choremu możliwie normalnie funkcjonować.

Tam, gdzie zaawansowanie choroby nie pozwala na wykonanie operacji, radioterapia i chemioterapia są stosowane, by zmniejszyć dolegliwości chorego, podnieść jego komfort życia i spowolnić rozwój nowotworu.

Rak przełyku - rokowanie

Ze względu na skryty rozwój choroby i późne pojawianie się objawów rak przełyku jest niezwykle groźnym nowotworem . Wiele osób kwalifikuje się już tylko do leczenia paliatywnego. Tylko około 10% chorych przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania. Rak przełyku pojawiający się w u osób w młodym wieku ma równie dramatyczny przebieg i złe rokowanie.

Dlatego wczesne zdiagnozowanie i wdrożenie postępowania onkologicznego ma podstawowe znaczenie dla efektu leczenia.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej