Rak płuc – jak skutecznie go leczyć? Jakie mogą być pierwsze objawy choroby?

Zobacz film: Metody diagnozowania raka płuc. Źródło: 36,6

Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów, a pierwsze dolegliwości, które pojawiają się u pacjentów często są bagatelizowane i łączone z zupełnie innym schorzeniem. Co warto wiedzieć o raku płuc? Czy można go całkowicie wyleczyć?

Rak płuc rozwija się przede wszystkim u palaczy (bez względu na płeć). Zmiany w płucach mogą także pojawić się u osób, które na co dzień stykają się z toksycznymi substancjami, np. z azbestem. Jednak to substancje zawarte w dymie papierosowym odpowiadają za większość zmian nowotworowych w płucach. Badania jednoznacznie pokazują, że u osób, które palą ryzyko rozwoju raka płuc wzrasta aż o 6 tysięcy procent!

Warto zaznaczyć, że raka płuc można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że choroba zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana. Niestety ze względu na niejednoznaczne objawy chorzy trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Jednak rak płuc wykrywany jest bardzo późno nie tylko ze względu na mało charakterystyczne objawy. W Polsce dalej brakuje programów badań przesiewowych, które pozwoliłyby na wykrycie choroby na wczesnym etapie rozwoju. Na szczęście prace nad jego wprowadzeniem trwają i najprawdopodobniej zacznie on obowiązywać już w przyszłym roku.

Rak płuc – jakie daje objawy

Rak płuc może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Pierwsze objawy takie jak kaszel (zwłaszcza rano), nawracające infekcje często nie są łączone z rakiem. Bardzo często rak płuc diagnozowany jest przypadkiem, kiedy chory musi wykonać szereg badań ze względu na inne dolegliwości. Do najczęściej diagnozowanych raków płuc należą:

  • rak gruczołowy – diagnozowany jest najczęściej, rozwija się w tych miejscach, do których dotarcie jest bardzo trudne;
  • rak płaskonabłonkowy – pojawia się najczęściej w górnych drogach oskrzelowych;
  • rak drobnokomórkowy – ten rodzaj raka jest bardzo agresywny, diagnozuje się go zazwyczaj wtedy, gdy doszło już do przerzutów.

Więcej o rodzajach raka dowiecie się z filmu. Ewa Drzyzga rozmawia w nim z dr. hab. n. med. Cezarym Piwkowskim, torakochirurgiem.

Zobacz film: Rak płuca: wczesne objawy. Jak je rozpoznać? Źródło: 36,6

Rak płuc – jak go zdiagnozować?

Bronchoskopia to podstawowe badanie diagnostyczne, które wykonuje się u osób z rakiem płuc. Badanie pozwala dotrzeć do głównych rozgałęzień drzewa oskrzelowego. Jeśli w tej części płuca zlokalizowane są zmiany lekarz może bez problemu pobrać wycinek do dalszych badań. Niestety zmiany nowotworowe nie zawsze tworzą się w łatwo dostępnych miejscach. W przypadku zmian ukrytych, do których dotarcie jest bardzo trudne stosuje się tzw. biopsję przezklatkową. Ten rodzaj badania może jednak doprowadzić do rozwoju odmy opłucnowej. Alternatywą dla tych metod diagnostycznych jest elektromagnetyczna nawigacja bronchoskopowa.

Pacjentem, u którego wykonano takie badanie był pan Tadeusz. Jak wygląda elektromagnetyczna nawigacja bronchoskopowa? Dowiecie się tego z filmu: 

Zobacz film: Na czym polega elektromagnetyczna bronchonawigacja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.10.2019,
Opublikowano: 22.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej