Rak kręgosłupa lędźwiowego – objawy, mechanizm powstawania, osoby z grupy ryzyka

Getty Images

Objawy nowotworu kręgosłupa to zwykle wynik przerzutów komórek nowotworowych z innych narządów do tkanki kostnej kręgów bądź rdzenia kręgowego. Rak jednego z największych aparatów ruchu rzadko stanowi efekt pierwotnych zmian bezpośrednio rozwijających się w jego strukturach.

Nowotwór kręgosłupa powoduje różnorodne dolegliwości bólowe pleców oraz wpływa na kondycję motoryczną grzbietu i kończyn. Ponadto wywołuje zmiany metaboliczne ustroju oraz zaburza czynności szpiku kostnego i układu nerwowego obwodowego. Objawy raka kręgosłupa świadczą o rozsianiu choroby i jej zaawansowanym stopniu, a dolegliwości ustępują zwykle w trakcie leczenia paliatywnego.

Przeczytaj też: Jak dbać o kręgosłup?

Jak powstaje nowotwór kręgosłupa?

Rak kręgosłupa rzadko ma charakter pierwotny w postaci naczyniaków, nerwiaków czy włókniaków. Zwykle stanowi wynik przerzutu groźnych komórek nowotworowych z innych zajętych chorobą narządów do tkanki kostnej kręgów bądź rdzenia kręgowego. Głównym źródłem przerzutu raka do kręgosłupa są nowotwory gruczołów piersiowych i krokowych, płuc, pęcherza moczowego i nerek. Mechanizm rozsiewania choroby polega na transportowaniu komórek rakowych ze zmian o charakterze nabłonkowym z dystalnych części ciała za sprawą krwiobiegu i zagnieżdżaniu się patogenów w kośćcu kręgosłupa. W wyniku wzajemnej interakcji napływowych ciał z lokalnymi strukturami dochodzi do replikacji oraz progresji raka i destrukcji kości. Powstałe ubytki w tkankach kręgosłupa osłabiają jego konstrukcję i sprzyjają wtórnym złamaniom trzonów i wyrostków kostnych. Objawy nowotworu kręgosłupa obserwuje się głównie u osób w wieku dorosłym i starczym. Wśród dominujących dolegliwości wymienia się ból o różnym charakterze i nasileniu, a także upośledzenie funkcjonalności motorycznej aparatu ruchu. W ich wyniku chory wycofuje się z dotychczasowej aktywności ruchowej. Ponadto spotyka się szereg symptomów dotyczących pierwotnych zmian nowotworowych, związanych bezpośrednio z zajętym narządem.

Przeczytaj też: Rak kręgosłupa – objawy, rokowanie, leczenie

Nowotwór kręgosłupa – objawy

Rokowania co do wyleczenia choroby są mało optymistyczne ze względu na zaawansowane rozsianie złośliwych i groźnych dla życia komórek w obrębie całego organizmu. Zmiany przerzutowe rozwijające się w tkankach kręgosłupa stanowią najczęściej przedmiot leczenia o charakterze paliatywnym. Chory zostaje otoczony opieką ukierunkowaną na łagodzenie objawów, poprawiającą tymczasowo jakość życia.

Objawy raka kręgosłupa stanowią efekt zmian patologicznych rozwijających się w tkance kostnej kręgów bądź wywierających ucisk na rdzeń oraz korzenie nerwowe i inne struktury kanału kręgowego. W zależności od zajętego segmentu kręgosłupa i lokalizacji raka przerzuty powodują:

  • dolegliwości bólowe szyi i pleców z tendencją do promieniowania w okolice żeber i przedniej ściany brzucha;
  • uczucie ciężkości i drętwienia kończyn;
  • niestabilność kręgosłupa, złamania kręgów;
  • hiperkalcemię (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) oraz zaburzenia czynności szpiku kostnego.

Ponadto objawy nowotworu przypominają powszechnie występujące symptomy zespołów bólowych, zwyrodnieniowych i zapalnych, takich jak dolegliwości na tle korzeniowym. Należą do nich m.in. przepuklina krążka międzykręgowego i zmiany reumatoidalne. Szczególnie uciążliwy jest nowotwór kręgosłupa lędźwiowego, zwykle uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie ruchowe.

Przeczytaj też: Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Objawy raka kręgosłupa lędźwiowego

Rak kręgosłupa lędźwiowego to drugi w kolejności najczęściej spotykany nowotwór dotyczący tego aparatu ruchu. Choroba dotyczy dolnego odcinka pleców i powstaje w następstwie złamania lub nadmiernego przyrostu masy nowotworowej w kanale kręgowym. Objawia się miejscowym bólem wyprzedzającym o kilka tygodni, a nawet miesięcy, inne symptomy neurologiczne oraz zaburzenia pracy narządów trzewnych w okolicy podbrzusza. Dolegliwości utrzymują się niezależnie od pory dnia. Mają tendencję do nasilania się w trakcie leżenia, nocnego odpoczynku, skłonów w przód i unoszenia wyprostowanych kończyn dolnych oraz parcia podczas oddawania moczu i wydalania. Ponadto objawami raka kręgosłupa lędźwiowego są:

  • osłabienie mięśniowe lub nadmierne napięcie mięśni obwodowych nóg;
  • trudności z wchodzeniem po schodach i podnoszeniem się z krzesła;
  • zaburzenia czucia w postaci mrowienia i drętwienia;
  • wyczuwalny guz w dolnej partii pleców oraz rozdęty brzuch;
  • upośledzenie funkcjonowania układu autonomicznego.

Podejrzenie ucisku rdzenia kręgowego jest wskazaniem do natychmiastowej interwencji chirurgicznej lub radioterapii w ciągu maksymalnie 48 godzin od wystąpienia objawów ze strony układu wydalniczego. Długotrwały ucisk zmian rakowych na rdzeń kręgowy w odcinku lędźwiowym może powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenia komórek nerwowych, objawiające się porażeniem czynności kończyn, zaburzeniami w defekacji oraz impotencją. Postępujące niszczenie tkanki kostnej kręgosłupa prowadzi do zaburzeń metabolicznych w postaci nadmiernego uwalniania wapnia (hiperkalcemii) oraz zmniejszenia liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Prowokuje ono niekorzystne dla zdrowia i życia reakcje, takie jak:

  • utrata apetytu i bóle brzucha;
  • nudności, wymioty, zaparcia;
  • odwodnienie, zmęczenie, senność, osłabienie mięśni;
  • bradykardia i niewydolność nerek.

Bibliografia:

  • Guzik G., „Przerzuty do kręgosłupa – diagnostyka i leczenie”, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2015.
  • Pawlicki M., „Przerzuty nowotworowe do kości – nowe kierunki leczenia”, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2004.
  • Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem „Przerzuty nowotworowe w kościach”, Primopro, Warszawa 2014.

Zobacz też film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany?

Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 11.08.2020,
    Opublikowano: 11.08.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej