Rak brodawkowaty tarczycy – jak powstaje, objawia się i jak go leczyć?

Fot: DjelicS / gettyimages.com

Rak brodawkowaty tarczycy jest nowotworem złośliwym, który stanowi aż 80% wszystkich przypadków nowotworów tarczycy. Najczęściej rozwija się między 20 a 40 rokiem życia.

Rak brodawkowaty tarczycy zazwyczaj nie daje specyficznych objawów. Najczęściej pojawia się jedynie guz na szyi. Ten rodzaj nowotworu powstaje jako nieregularna, stała i torbielowata narośl z normalnej tkanki tarczycy. Bardziej precyzyjnie można powiedzieć, że rozwija się z komórek pęcherzykowych tarczycy.

Rak brodawkowaty tarczycy – rokowania i przerzuty

Ten rodzaj nowotworu daje wysoki wskaźnik wyleczenia. Szacuje się, że 10-letni wskaźnik przeżycia wynosi ponad 90%. Oczywiście jest to uzależnione od kilku czynników, w tym od budowy histologicznej, obecności przerzutów czy też naciekania sąsiednich tkanek w obrębie gruczołu. Znacznie gorsze rokowanie przy raku brodawkowatym tarczycy mają osoby starsze.

Zobacz także: Czym jest tarczyca? Choroby i budowa tarczycy

Czy rak brodawkowaty tarczycy daje przerzuty? Tak, w ponad połowie przypadków obserwuje się przerzuty do węzłów chłonnych szyjnych. Zwykle wiąże się to z częstymi nawrotami choroby. Przerzuty odległe w raku brodawkowatym tarczycy stanowią około 10% przypadków, a więc są rzadkie i pojawiają się w płucach, wątrobie i kościach. Brak podjęcia leczenia tego rodzaju nowotworu prowadzi do zgonu.

Mimo iż nowotwór częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn (stosunek 3:1), to właśnie kobiety mają lepsze rokowanie niż mężczyźni w podobnym wieku. Prognoza zależy również od wielkości samego guza. Mniejszy niż 1,5 cm oznacza bardzo dużą szansą na wyleczenie.

Skąd wiadomo, że tarczyca choruje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Przyczyny raka brodawkowatego

Uważa się, że za rozwój raka brodawkowatego tarczycy odpowiedzialne są protoonkogeny RET. Protoonkogen to rodzaj genu znajdujący się w fizjologicznej, zdrowej komórce, mający potencjał do przekształcenia jej w komórkę o cechach nowotworowych. Badania wykazały, że rak brodawkowaty tarczycy często towarzyszy innym jednostkom chorobowym, w tym polipowatości układu pokarmowego, zespołowi Gardnera oraz zespołowi Cowdena. Rak tarczycy częściej pojawia się u osób, które były wystawione na działanie promieni jonizujących w okresie dzieciństwa. Nowotwór może pojawić się u takich osób nawet 10–20 lat po długotrwałych ekspozycjach, np. po radioterapii. Okazało się ponadto, że rak pęcherzykowy tarczycy występuje częściej w populacji, która nie jest odpowiednio zaopatrzona w jod. Na terenach z dużą ilością jodu przeważa z kolei rak brodawkowaty.

Morfologia raka brodawkowatego tarczycy

Obraz morfologiczny raka brodawkowatego tarczycy nie jest jednorodny. Pod mikroskopem mogą być widoczne zarówno pojedyncze zmiany, jak i wieloogniskowe skupiska mające powierzchnię brodawkowatą lub ziarnistą. Komórki mają zazwyczaj kształt sześcienny o odmianie pęcherzykowej lub wysokokomórkowej. W rozpoznaniu ważnym czynnikiem jest wygląd jądra komórkowego. Jego błona jest pofałdowana i tworzy charakterystyczne rowki. W obrębie chromatyny (włóknistej substancji budującej chromosomy) widoczne są kwasochłonne inkluzje cytoplazmy.

Zobacz także: Scyntygrafia tarczycy – przebieg i wyniki badania scyntygraficznego tarczycy

Objawy raka brodawkowatego tarczycy

W większości przypadków rak brodawkowaty tarczycy przebiega bezobjawowo lub nie daje specyficznych objawów. Guzek tarczycy jest bezbolesny, ale wykazuje ruchomość. W badaniu fizykalnym lekarzowi jest trudno odróżnić go od zmiany o charakterze łagodnym. Jeśli dojdzie do przerzutów do węzłów chłonnych, one się powiększają. Jeśli rak jest w stadium zaawansowanym, mogą pojawić się takie objawy, jak kaszel, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu.

Diagnoza i leczenia raka brodawkowatego tarczycy

Przy podejrzeniu raka brodawkowatego tarczycy wykonuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) oraz badanie scyntygraficzne. Pobrany materiał biologiczny poddaje się analizie histologicznej. Jeśli rak został wykryty za pomocą metody BAC, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Operacyjnie usuwa się gruczoł tarczowy, co nosi nazwę tyreoidektomii. Jeśli usunięciu podlegają również regionalne węzły chłonne, wówczas mówi się o limfadenektomii. Czasami jest to konieczne, ponieważ rak brodawkowaty tarczycy ma tendencję do występowania wieloogniskowego, czyli szerzenia się nie tylko w obszarze samego gruczołu, ale i struktur sąsiadujących.

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, s. 1137–1140.

Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej