Rafał Fronia zabrany z K2 helikopterem do szpitala
Fot.: gniedzieska / Getty Images
Rafał Fronia w piątek doznał urazu, ma prawdopodobnie złamaną rękę. Helikopter zabrał go do szpitala, gdzie lekarze postawią diagnozę.
Polska wyprawa jako pierwsza próbuje zdobyć szczyt K2 zimą. Góra jednak jest bardzo wymagająca i niebezpieczna. Przekonał się o tym na własnej skórze Rafał Fronia, którego w piątek ranił spadający kamień. Ręka Polaka jest prawdopodobnie złamana. Fronia został zabrany helikopterem do szpitala, gdzie ramię zostanie prześwietlone i lekarze postawią diagnozę. Polscy alpiniści podchodzili do obozu pierwszego na wysokości 5900 m drogą Basków.
Podobnego urazu doznał w środę Adam Bielecki. Spadający kamień trafił go w twarz - ma złamany nos i założone szwy. Alpinista wraca powoli do zdrowia i wkrótce ruszy w górę.
Złamania kości dzielimy na zamknięte i otwarte. Poznać złamanie jest łatwo: uszkodzona kończyna boli, od razu puchnie, pojawia się krwawienie przy złamaniu otwartym. Uszkodzoną część ciała należy usztywnić najlepiej bez rozbierania poszkodowanego i w taki sposób, by nie zmieniała położenia. Pamiętaj, by zawsze unieruchomić dwa sąsiadujące stawy, powyżej i poniżej miejsca urazu oraz by nie usztywniać kończyny zbyt mocno - wtedy można zatamować przepływ krwi.
Złamanie otwarte jest dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ pojawia się ryzyko zakażenia. Ranę trzeba zabezpieczyć, w tym celu najlepiej rozciąć ubranie chorego. Po zatamowaniu krwawienia przystępujemy do usztywnienia kończyny.
Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń polega na zabezpieczeniu chorego przed nadmiernym wyziębieniem. Należy wejść do ciepłego miejsca, zdjąć mokre ubrania, okryć folią termoaktywną lub kocem. Nie wolno pocierać ani ogrzewać zamarzniętych części ciała! Nie powinno się także nagle podnosić temperatury - jak np. polewać gorącą wodą lub przykładać rąk do kaloryfera.
Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa?
Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.
Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak 8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.
Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.
Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.
Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.
Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.