Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?

Fot. Morsa Images / Getty Images

Radość to złożony stan emocjonalny – jego komponentami są satysfakcja, euforia, poczucie, że działa się w zgodzie z własnymi pragnieniami, przekonaniami. Przeżywanie radości to jedna z podstaw doświadczenia szczęścia.

Radość to uczucie, które pojawiać się może w najróżniejszych sytuacjach – zarówno przy wykonywaniu żmudnych obowiązków związanych z pracą zawodową, jak i podczas intymnego zbliżenia z ukochanym człowiekiem. Wspólnym mianownikiem takich stanów emocjonalnych jest poczucie adekwatności podejmowanych działań do własnych potrzeb.

Radość jako emocja

Z fizjologicznego punktu widzenia radość to stan związany ze zbiorem struktur mózgu zwanym układem nagrody. Zmiany zachodzące w nim pod wpływem bodźców zewnętrznych powodują odczuwanie przyjemności lub przykrości. Mechanizm ten wykształcił się w toku ewolucji, by zwiększać prawdopodobieństwo zachowań, które są dla człowieka potencjalnie korzystne. Emocje wyprzedzają namysł nad określoną sytuacją, dzięki czemu pozwalają na szybkie podejmowanie decyzji. Jest to korzystne np. w chwilach zagrożenia. Współcześnie, gdy ludzkie potrzeby są bardziej wysublimowane niż przed tysiącami lat, a okoliczności podejmowania decyzji stały się ogromnie złożone, kierowanie się wyłącznie emocjami nie zawsze przynosi pożądane skutki. Należy poszerzać refleksję nad własnymi pragnieniami oraz wgląd w powiązane z nimi uczucia. Niemniej emocje pozostają czytelnym i nieomylnym „kompasem” ułatwiającym codzienne poruszanie się w morzu możliwości i rozpoznawanie swoich prawdziwych potrzeb.

Polecamy: Samokontrola zachowań i emocji – jak się jej nauczyć? 

Radość to stan emocjonalny, który pojawia się w pozytywnych dla jednostki okolicznościach – sytuacjach korzystnych, bezpiecznych, przyjemnych. Wyzwala się w obliczu pożądanych przez daną osobę zdarzeń, obiektów zgodnych z jej pragnieniami, upodobaniami. Dokonywanym z radością wyborom towarzyszy poczucie satysfakcji, spełnienia. Dodają one energii i pewności siebie.

W jaki sposób dopasować terapię do oczekiwań? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Co to jest radość życia?

Radość, która pierwotnie służyła zwiększeniu szans przetrwania, z czasem stała się dla ludzi celem samym w sobie. Człowiek, dokonując wyborów, nie zawsze kieruje się tym, co sprawia mu przyjemność, ale jego najwyższym życiowym celem najczęściej jest osiągnięcie szczęścia, które ściśle powiązane jest z odczuwaniem na co dzień radości.

Paradoksalnie tzw. radość życia nie jest stanem, w którym następuje zgodność rzeczywistości z deklarowanymi potrzebami i dążeniami jednostki. Niektórzy ludzie zdolni są odczuwać radość niezależnie od zmiennych, nie zawsze korzystnych dla nich okoliczności. Wielu jednak nie czerpie przyjemności z życia, nawet jeśli osiąga wyznaczone sobie cele i zaspokaja swoje pragnienia.

Radość z życia to stan znacznie bardziej skomplikowany niż permanentne odczuwanie przyjemności w związku z pasmem osiąganych sukcesów. Dla współczesnego człowieka radowanie się jest umiejętnością – można ją wykształcić, ale też utracić.

Radości z życia a doświadczenia z dzieciństwa

Zdolność do odczuwania przyjemności jest wrodzona i wspólna wszystkim zdrowym psychicznie ludziom. U dziecka radość pojawia się w sposób naturalny i potrafi ono cieszyć się z drobiazgów. To właśnie pierwotny mechanizm, w którym układ nagrody reaguje na sytuacje przyjemne, korzystne, zbieżne z pragnieniami jednostki. Jednak w procesie socjalizacji reakcje spontaniczne zostają ograniczone przez wyuczone, podyktowane racjonalnym myśleniem. W niektórych wypadkach są one bardziej przystosowawcze i pozwalają osiągnąć pewne korzyści (np. nie okazując entuzjazmu, można skuteczniej prowadzić negocjacje handlowe). Często jednak młode osoby tracą zdolność radowania się na skutek traumatycznych przeżyć, błędów wychowawczych swoich opiekunów czy braku odpowiedniego przykładu (gdy bliscy sami nie potrafią czerpać radości z życia). Do głosu dochodzą zresztą nie tylko wzorce rodzinne, ale i kulturowe. W konsekwencji ludzie nie są zdolni cieszyć się życiem nawet w sytuacjach, gdy mają ku temu wszelkie przesłanki.

Warto wiedzieć: Typy osobowości według najpopularniejszych klasyfikacji

Jak odzyskać radość życia?

Radości z życia można się nauczyć. Zalecane przez modne poradniki afirmowanie przyjemności i sukcesu (poprzez wizualizacje czy rozwieszanie w domu karteczek zawierających cytaty opiewające radość) może okazać się przy tym pomocne, ale niekoniecznie skuteczne. Budowanie życiowej radości nie oznacza też unikania trudnych sytuacji i związanych z nimi przykrych emocji. Wprost przeciwnie – nie można w pełni odczuwać szczęścia, nie doświadczając uczuć przeciwnych. Należy jednak wzmacniać i pielęgnować to, co sprawia radość. Można to uczynić poprzez:

  • dokonywanie życiowych wyborów zgodnych z własnymi przekonaniami i wartościami, a nie z utartymi schematami, oczekiwaniami otoczenia,
  • tzw. praktykę uważności, czyli koncentrację na wydarzeniach teraźniejszych, bez nieustannego oglądania się wstecz i zamartwiania o przyszłość,
  • zmianę sposobu postrzegania rzeczywistości, polegającą na docenianiu tego, co się już osiągnęło czy otrzymało od losu, a także na weryfikacji oczekiwań, np. nadmiernych ambicji,
  • zarezerwowanie czasu na małe przyjemności, sprawianie sobie podarków (w tym celu najlepiej sporządzić listę rzeczy, które sprawiają radość i konsekwentnie po nie „sięgać”),
  • troskę o kontakt z bliskimi, odpoczynek od pracy, aktywność fizyczną (ta ostatnia powoduje wydzielanie neuroprzekaźników związanych z pozytywnym samopoczuciem).
Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej