Radikulopatia szyjna i lędźwiowa – objawy, leczenie i rehabilitacja

Fot: spukkato / gettyimages.com

Radikulopatia to zespół objawów będący następstwem zwyrodnienia, podrażnienia lub uszkodzenia korzeni rdzeniowych. Dolegliwości, z którymi zmagają się zwłaszcza osoby w średnim i starszym wieku, mają charakter ostry albo przewlekły. Najpowszechniejsze postaci choroby to radikulopatia szyjna i lędźwiowa.

Radikulopatia bywa nazywana korzeniowym zapaleniem nerwu lub syndromem korzeniowym, ponieważ dotyczy dysfunkcji korzeni nerwowych, czyli wiązek włókien nerwowych (odchodzących od rdzenia kręgowego jako nici korzeniowe i tworzących po połączeniu pień nerwu rdzeniowego), umożliwiających wykonywanie ruchów oraz odczuwanie bodźców w obrębie tułowia, kończyn i szyi.

Radikulopatia szyjna

Radikulopatia szyjna to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się dysfunkcją korzeni nerwowych szyjnego odcinka kręgosłupa, spowodowaną uciskiem na nerwy zwyrodnieniowe wyrośli kostnych lub przepukliny krążka międzykręgowego. Choroba częściej jest diagnozowana u mężczyzn niż kobiet. Może wystąpić w każdym okresie życia, jednak więcej przypadków notuje się u osób w wieku średnim i starszym

Przyczyną radikulopatii szyjnej w prawie 70% przypadków są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lub przepuklina krążków międzykręgowych, ewentualnie oba te schorzenia występujące równocześnie. Niekiedy za rozwój stanu chorobowego odpowiadają też guzy lub infekcje rdzenia kręgowego, choć są to przypadki bardzo rzadkie.

Radikulopatia lędźwiowa

Radikulopatia lędźwiowa to zespół dolegliwości związanych z dysfunkcją odcinka lędźwiowego kręgosłupa, najmocniej obciążonego i – co się z tym wiąże – najbardziej podatnego na zwyrodnienia. Dotyczy to zwłaszcza osób w średnim i starszym wieku, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają aktywności fizycznej.

Do głównych przyczyn radikulopatii lędźwiowej zalicza się przede wszystkim: przepuklinę krążka międzykręgowego, zwężenie otworów międzykręgowych, guzy, osteoty (narośle kostne spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi), a niekiedy też infekcje.

Objawy radikulopatii

Objaw radikulopatii szyjnej to najczęściej ból szyi, często też promieniujący wzdłuż obszaru zaopatrywania uciskanego nerwu. Często towarzyszą mu zaburzenia czucia, uczucie drętwienia oraz problemy z poruszaniem szyją, obręczą barkową i kończynami górnymi. Ból wywołany radikulopatią szyjną jest ostry i przenikliwy, często równocześnie z nim pojawia się parestezja (wrażenie mrowienia) lub dyzestezja (zaburzenia czucia).

W odróżnieniu od dolegliwości charakterystycznych dla zmian zwyrodnieniowych kręgów, ból jest zazwyczaj jednostronny i promieniuje wzdłuż obszaru skóry zaopatrywanego czuciowo przez uciskany nerw rdzeniowy. Często pojawia się też w okolicy międzyłopatkowej. W zależności od stopnia uszkodzenia korzenia nerwowego, promieniowanie jest zmienne, niekiedy może występować zaburzenie funkcji czuciowej lub motorycznej bez nasilonego bólu.

W przypadku radikulopatii lędźwiowej chorzy skarżą się na ból pleców oraz kończyny dolnej, promieniujący od korzenia nerwu rdzeniowego odcinka lędźwiowego. Oprócz bólu odczuwane są: drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej oraz zanik odruchów. U osób z radikulopatią lędźwiową często obserwowane jest odruchowe przesunięcie tułowia na jedną stronę. Pojawia się objaw Lasègue’a, czyli ból w pośladku, tylnej części uda i łydce podczas unoszenia kończyn dolnych wyprostowanych w kolanach.

Radikulopatia szyjna – leczenie

Leczenie radikulopatii szyjnej musi być poprzedzone dokładnym rozpoznaniem stanu zdrowia. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, pytając pacjenta o okoliczności pojawienia się bólu, jego charakter, lokalizację oraz czynniki wywołujące zaostrzenie lub złagodzenie dolegliwości. Badanie fizykalne umożliwia zaś ocenę postawy, zakresu ruchów odcinka szyjnego kręgosłupa, obecności ewentualnych niedowładów oraz ustalenie pozycji, w których ból nasila się lub zanika.

W przypadku zaawansowanej choroby konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego odcinka szyjnego kręgosłupa. Nieprawidłowości w obrębie krążków międzykręgowych oraz struktur uciskających korzenie nerwów rdzeniowych pozwala wykryć obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub mielografia metodą tomografii komputerowej. Istotne są także badania neurofizjologiczne (elektroneurografia, elektromiografia, ruchowe potencjały wywołane indukowane polem magnetycznym).

Celem leczenia dolegliwości wywołanych przez radikulopatię powinno być przede wszystkim opanowanie bólu i stanu zapalnego. Terapia obejmuje zwykle schładzanie obszaru objętego chorobą, stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz unikanie pozycji nasilających ból.

U osób z radikulopatią szyjną wskazana jest rehabilitacja i fizykoterapia (ćwiczenia rozciągające i poprawiające zakres ruchów, uzupełniane masażem, a także ciepłymi lub zimnymi okładami), niekiedy sprawdza się również przezskórna elektryczna stymulacja nerwów czy akupunktura. Czasem we wczesnej fazie choroby zaleca się noszenie półsztywnego kołnierza szyjnego.

Gdy nie uda się osiągnąć poprawy stanu zdrowia, należy rozważyć zabieg operacyjny

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Bibliografia:

Marta Łukaszewska, Bartosz Łukaszewski, Jerzy Nazar, Mieczysława U. Jurczyk „Radikulopatia szyjna

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 16.02.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Henryk 27.08.2018r.

Mam zmiażdżone i w konsekwencji tego rozerwane dyski lędźwiowe dwa największe,walczę z tym już ponad 3 lata i operacji się nie poddam z uwagi na wiek 60 lat,tym bardziej ,że mam to od pracy,teraz moja praca jest walka z tą choroba.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej