Psychoza alkoholowa – postacie, objawy, leczenie 

Fot. syahrir maulana / Getty Images

Psychoza alkoholowa jest objawem zaawansowanego uzależnienia. Może występować w kilku postaciach, które różnią się czasem trwania, sposobem i efektywnością leczenia. Wspólną ich cechą jest występowanie objawów wytwórczych – omamów, urojeń lub konfabulacji – oraz brak poczucia choroby

Psychoza alkoholowa pojawia się w różnych postaciach u osób, które przez dłuższy czas były narażone na toksyczne działanie etanolu. Wystąpienie zaburzeń psychicznych może być związane z trwającym właśnie ciągiem lub dłuższą przerwą w spożyciu alkoholu.

Psychoza alkoholowa – co to jest?

Psychoza alkoholowa to zaburzenia psychiczne, które pojawiają się u alkoholików w zaawansowanej fazie choroby. Charakterystyczną cechą jest pojawianie się omamów (fałszywych wrażeń zmysłowych), urojeń (zaburzeń oceny rzeczywistych zdarzeń) lub konfabulacji (tworzenia fikcyjnych wspomnień, relacji itp.). W niektórych postaciach psychozy pojawiają się zaburzenia pamięci lub zachowania agresywne (w odniesieniu do innych lub do samego siebie).

Przyczyny psychozy alkoholowej

Za podstawową przyczynę psychozy alkoholowej uważa się zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Ich nieprawidłowe proporcje, które mogą się dodatkowo zmieniać po dostarczeniu większych niż zwykle dawek alkoholu lub po nagłym jego odstawieniu, stają się powodem zaburzeń psychicznych, w niektórych przypadkach połączonych również z objawami somatycznymi. W części badań podkreśla się, że czynnikami sprzyjającymi powstaniu psychozy alkoholowej są zaniki tkanki mózgowej (głównie korowej) pod wpływem działania alkoholu oraz niedożywienia i awitaminozy, które często towarzyszą nałogowi.

Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Co alkohol robi z naszymi organami? Źródło: 36,6.

Główne postacie psychozy alkoholowej

Głównymi, definiowanymi przez specjalistów, postaciami psychozy alkoholowej są:

  • ostra psychoza alkoholowa,
  • delirium tremens (inaczej – majaczenie drżenne, biała gorączka) – nasilona postać psychozy z występującymi dodatkowo ciężkimi objawami somatycznymi i zaburzeniami świadomości,
  • halucynoza alkoholowa (najczęściej nazywana schizofrenią alkoholową),
  • zespół Otella (paranoja alkoholowa, paranoja zazdrości),
  • psychoza Korsakowa.

Psychoza alkoholowa – objawy

Objawy psychozy alkoholowej i czas jej trwania zależne są od postaci zaburzeń psychicznych. Ostra psychoza alkoholowa i delirium tremens utrzymują się zwykle przez kilka dni, natomiast pozostałe zespoły mają charakter przewlekły i tylko w niewielkim stopniu poddają się leczeniu.

W związku z podobieństwem objawów i przebiegu klinicznego do schizofrenii, psychozy alkoholowe określa się czasem mianem „schizofrenia alkoholowa”. Nie jest to jednak nazwa ściśle odpowiadająca naturze schorzenia.

Podstawowymi objawami ostrej psychozy alkoholowej, majaczenia drżennego i halucynozy są omamy. Mają one głównie postać słuchową, choć w delirium tremens mogą pojawiać się też omamy wzrokowe. Słyszane przez chorego głosy mogą krytykować go, obrażać, zmuszać do nieuzasadnionych, niekiedy agresywnych działań. Innymi symptomami są lęki, poczucie zagrożenia i osaczenia. Chory jest nawet zdolny do samookaleczenia lub usiłowania samobójstwa.

W przypadku delirium tremens do zaburzeń psychicznych dołączają objawy wegetatywne: bezsenność, gorączka, drżenia, arytmie serca, pocenie się. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się również uogólnione napady drgawek toniczno-klonicznych i zaburzenia świadomości.

Charakterystyczną cechą halucynozy alkoholowej jest jej występowanie niezależnie od tego, czy chory spożywa alkohol, czy nie. Zespół ten utrzymuje się przez długi czas, niekiedy trwa nieprzerwanie przez wiele miesięcy, jednak natężenie objawów jest zwykle mniejsze niż w trakcie ostrej psychozy alkoholowej.

Psychoza alkoholowa w postaci zespołu Otella charakteryzuje się występowaniem urojeń dotyczących partnera alkoholika. Choremu (najczęściej mężczyźnie) wydaje się, że jest zdradzany, oszukiwany, że żona spiskuje przeciw niemu ze swoimi kochankami i chce go opuścić. Dochodzi więc do scen zazdrości, prób wymuszania przyznania się do niewierności, a nawet aktów agresji.

W psychozie Korsakowa chory ma przede wszystkim zaburzenia pamięci. Pojawiające się problemy z zapamiętywaniem stają się przyczyną spadku zdolności do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb, a luki pamięciowe są uzupełniane zmyślonymi przez chorego zdarzeniami (konfabulacjami).

Leczenie psychozy alkoholowej

Podstawą leczenia psychozy alkoholowej jest, niezależnie od jej postaci, trwałe odstawienie alkoholu. Dzięki temu leczenie farmakologiczne może być bardziej efektywne, a w niektórych przypadkach zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu mogą się przynajmniej częściowo cofać. Leki stosowane w ostrych psychozach alkoholowych to przede wszystkim znoszące objawy wytwórcze neuroleptyki. W zależności od sytuacji podaje się je tylko do czasu ustąpienia zaburzeń psychicznych albo przewlekle.

W stanach połączonych z objawami wegetatywnymi, pobudzeniem czy drgawkami (głównie delirium) stosuje się też doraźnie leki uspokajające z grupy benzodiazepin. Terapia ciężkich objawów somatycznych, takich jak np. zaburzenia rytmu serca, odbywa się zgodnie z przyjętymi dla danej sytuacji schematami leczenia.

Podstawą stabilizacji stanu chorego i profilaktyki kolejnych epizodów psychozy alkoholowej jest podjęcie terapii, która skłoni osobę uzależnioną do trwałego i konsekwentnego zaprzestania picia alkoholu. Najpopularniejszą i najbardziej skuteczną metodą jest udział w grupach Anonimowych Alkoholików i wsparcie ze strony lekarzy – specjalistów w dziedzinie uzależnień.

Data aktualizacji: 16.01.2019,
Opublikowano: 16.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej